Studenti, často i ve spolupráci s učiteli, nejen že ukážou svůj smysl pro humor, ale pokud si maturitní film vytvářejí sami, chtě nechtě musí předvést i trochu nadání pro práci s videem. Jiným řešením je přizvat si někoho, kdo už má s natáčením videí zkušenost. Pod bezmála desítkou maturitních filmů je podepsán David Bumbálek z Pel-hřimova. Více než polovinu z nich vytvořil se spolužákem Michalem Burdou.

Dvacetiletý David Bumbálek maturoval v roce 2012 a tehdy to všechno začalo. „Nejdřív mě oslovili maturanti z lycea, jestli bych jim nenatočil video. To jsem dělal sám. Pro naši třídu a pro ‚áčko' jsme ho vytvořili s Michalem Burdou. To byl první rok. Loni Michal nemohl, takže jsem točil sám video dvěma třídám obchodky. Letos jsme ho zase už společně s Michalem dělali všem třem třídám," přiblížil David Bumbálek, kolik videí už má „na svědomí". Vše lze zhlédnout na youtube.com. Jak Bumbálek doplnil, už před maturitními videi se natáčením a stříháním zabýval, ale nešlo o hrané filmy, pouze záznamy z různých akcí. Nedávno mu také na kontě přibyl videoklip, který dělal muzikantovi Pavlu Štěpánkovi.

Chce se filmu v budoucnu věnovat

Kromě pelhřimovské obchod-ní akademie už Davida znají také na té humpolecké – jedné třídě tam dělal video loni. „Ptali se nás i z pelhřimovského gymnázia a z Jihlavy, ale to jsme odmítli, protože nechceme kvantitu, ale kvalitu. Je to pro nás hlavně zábava a pro mě zároveň i praxe, protože studuju na střední filmové škole," prozradil budoucí režisér.

Maturitní videa se začala masivněji natáčet zhruba v době jeho studií. „Nejdříve se dělala videa, která neměla děj, spíš měla jen představit studenty. Rok nebo dva před naším ‚maturákem' jsem v Táboře ale viděl video, které už mělo nějaký příběh. A když došlo na nás, chopili jsme se kamery sami s úmyslem natočit něco, co by lidi bavilo. Inspirovali jsme se u videa na internetu a vznikla taková groteska," popsal, co nápadu dvou kamarádů předcházelo.

Dnes už se málokterý maturitní ples obejde bez krátkého filmu, ať už profesionálního, či amatérského.

„Vídám nabídky natočení maturitních videí i od profesionálů a je to, myslím, celkem rozšířená věc, ale třeba na filmové škole, kde teď studuju a za chvilku budu znovu maturovat, to nikoho nenapadlo. Jak se říká, kovářova kobyla chodí bosa. Soustředíme se na naše maturitní práce a vymýšlet ještě další scénář už se nikomu nechce," přiznal David Bumbálek.

Zatím posledním počinem dvojice Burda – Bumbálek je maturitní video „Celostátní sjezd JZD" současné 4. B z Obchodní akademie v Pelhřimově.

„Video se nám moc líbí. Přišli jsme předem s návrhy, co bychom chtěli, ale konečnou podobu příběhu, kdy se z vesničanů stanou slavnostně oblečení maturanti, vymysleli kluci. Natáčeli jsme dva dny, jeden natáčecí den byl v listopadu a pokračování o vánočních prázdninách na začátku ledna. Byla docela zima, ale natáčení jsme si užili. S kluky se skvěle spolupracuje," pochválila mladé filmaře maturantka Zuzana Šeredová.

Odpověděla také na otázku, proč se do videa jejich třída pustila. „Chtěli jsme jím pobavit, protože jsme taková třída komiků. Snad se nám to i povedlo. A hlavně už je to tradice, že se na maturitním plese pouští video," míní studentka.

Fotky nestačí

Učitelé, kteří předávají studentům své znalosti o úpravě zvuku, fotek nebo videí, jsou si vědomi, že je maturanti hned využívají v praxi. „Každopádně je to zajímavá záležitost. Dětem už nestačí fotky, musejí na plese mít něco živého. Na naší škole éru maturitních filmů začal David Bumbálek se spolužákem Michalem Burdou. Učili jsme se zrovna stříhat video a kluci věděli, že se maturitní videa točí na jiných školách, tak se podívali pro inspiraci na internet. Zalíbilo se jim to a pustili se do natáčení. Vytvořili video svojí třídě i dalším, které je oslovily. Začínali natáčením ve škole a dneska už jsou u upírů, jdou s dobou. Ale myslím si, že to není špatné, prostě už je dnešní generace někde jinde," usmála se Jana Kahounová, která na obchodní akademii učí studenty s videem pracovat.

Bývalá studentka pacovského gymnázia Tereza Míková, která maturovala minulý rok, potvrzuje, že maturitní videa jsou dnes už běžná věc. Jejich třída si ho ale vytvořila úplně sama bez pomoci zkušenějších. „Sami jsme si ho natočili školní kamerou i sestříhali. Inspirovali jsme se seriálem Pobřežní hlídka. Náš třídní učitel představoval Pamelu Anderson, která nás postupně všechny zachraňovala. Video má asi patnáct minut," představila Tereza Míková, co její třída společnými silami vytvořila.

Podle Davida Bumbálka je dobře, když nad příběhem svého maturitního filmu uvažují studenti včas.

„Už teď apelujeme na současné třeťáky, aby si pomalu začali rozmýšlet téma videa. Nynější 4. A už od května věděla, že chce upíry, protože skoro všichni ze třídy sledují Upíří deníky. Měl jsem tak čas se na pár dílů taky kouknout a mohli jsme se na natáčení dobře připravit. Všechno pak jde rychleji," uzavřel David Bumbálek.