VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vražda, útěk, nešťastná náhoda? Jana nebyla doma už tři roky

Slavětín - Už tři roky policie marně pátrá po Janě Paurové, matce čtyř dětí ze Slavětína, která za záhadných okolností zmizela v noci z 2. na 3. února 2013. Stále probíhá také soud s manželem Pavlem kvůli údajnému týrání.

22.1.2016
SDÍLEJ:

Pohřešovaná Jana Paurová ze SlavětínaFoto: Policie ČR

Už za pár dní, přesně v noci z 2. na 3. února, to budou tři roky, co za velmi záhadných okolností zmizela Jana Paurová. Byla zavražděna? Spáchala sebevraždu? Potkala ji nešťastná náhoda nebo utekla z nefungující rodiny a někde žije? Neví se, policie stále pátrá. Zatím ale marně. Zároveň už téměř dva roky také probíhá soud kvůli údajnému týrání s jejím manželem. Pavel Paur už byl sice jednou zproštěn obžaloby, státní zástupce se ale odvolal a bylo nařízeno nové projednání. V případu ale chybí to nejdůležitější – svědectví nezvěstné matky čtyř dětí ze Slavětína.

„Pátrání po pohřešované Janě Paurové stále probíhá. Od jejího zmizení proběhly stovky úkonů různého zaměření. Prověřovali jsme a nadále prověřujeme důkladně také poznatky od lidí z celé republiky. Zatím však žádný z těchto podnětů nevedl k nalezení," potvrdila policejní mluvčí Alena Bartošová, že pátrání po zmizelé ženě stále pokračuje.

Hledali policisté, bystří psi i vrtulníky

Psovod a jeho speciálně vycvičený parťák hledali ženu v okolí slavětínského rybníkaNa začátku hledaly Janu Paurovou stovky policistů. Opakovaně. Probíhaly velké pátrací akce. Pátralo se v lesích, rybnících, tůňkách, na polích, pročesáno bylo celé širší okolí obce. Hledalo se i okolo okolních obcí. Pomáhali psi, vrtulníky. Do Slavětína a okolí se často vraceli potápěči i psovodi a znovu a znovu hledali. Kriminalisté prověřovali nemocnice, ubytovny.

Stále nic…

Policie hledání nevzdává, i když už je to tři roky, zatím je ale bezvýsledné. „Další úkony v rámci pátrání stále probíhají," potvrdila Bartošová.

Prostě najednou zmizela

Pohřešovaná Jana Paurová ze SlavětínaA co se tehdy stalo? Neví se. Za velmi záhadných okolností zmizela Jana Paurová v noci z 2. na 3. února 2013. Zmizení tehdy oznámil na policii její manžel, řekl, že večer byla žena opilá a když se ráno s dětmi vzbudil, manželka už doma nebyla.

Byla zavražděna? A kým? A kde je tělo? Nebo utekla ze zoufalství, neunesla špatnou situaci a žije někde v ústraní? Rodina totiž vůbec nefungovala. Ale bez dětí? A kde? Nikomu by nedala vědět? Neprozradila by se? Nebo se jí stalo něco úplně jiného?

Kriminalisté stále prověřují všechny verze, žádnou dosud nezavrhli. Důkazy pro jednu nebo druhou variantu prostě chybí. „Stále pracujeme se všemi čtyřmi verzemi jejího zmizení, žádnou z nich jsme nevyloučili. Jednou z verzí je nešťastná náhoda, kdy se ženě mohlo někde na odlehlém místě něco stát a nedostalo se jí pomoci. Další možností je sebevražda. Nemůžeme vyloučit, že se stala obětí nějakého trestného činu. Samozřejmě nadále pracujeme i s tím, že žije," uvedla pro Deník policejní mluvčí Alena Bartošová.

K jakýmkoliv závěrům chybí důkaz

Případ provází mnoho a mnoho nejasností. Nikdo z obce například neviděl Paurovou nikam odcházet, není zaznamenána ani na obecních kamerách. Zmizela jen den předtím, než měla jít na policii vysvětlovat podezření z násilí jejího manžela, kterého se podle všeho hodně bála. Bála se prý, že přijde o děti. Také proto řada lidí nevěří, že by jen tak, bez dětí, odešla. Žena dostala v pátek předvolání, v pondělí už byla pohřešovaná. Stopy, kam se poděla, ale chybí…

Jenže, bála se vypovídat, protože si násilí od manžela vymýšlela, jak tvrdí někteří svědci, nebo se bála právě trestu od manžela? Nebo jí někdo něco udělal?

Slavětín i okolí je plné různých verzí. Sebevražedných, útěkových, i těch vražedných. Policie všechny prověřovala, jenže chybí důkazy.

Pozornost je upřena na manžela

Pavel Paur byl Okresním soudem v Lounech zproštěn obžaloby z týrání své manželky Jany. Ta záhadně zmizela na začátku roku 2013Část lidí si myslí, že chtěla utéct od manžela, s kterým se rozváděli, měli časté a ostré neshody, obviňovala ho z domácího násilí, často také nadměrně pila alkohol, oba byli nevěrní. Rodina a přátelé zmizelé ale zase říkají, že se velmi dobře starala o děti, že bez nich by dobrovolně neodešla. Tvrdí, že ji někdo zavraždil, něco udělal. Ale tělo ani důkazy nejsou.

Rodina Paurové obviňuje jejího manžela veřejně. „Celá naše rodina si myslí, že jí něco udělal," řekl například její bratr. „Jana by od dětí neodešla. Něco zlého se v domě muselo stát," říkala její matka.

Upozorňují na neshody ve výpovědích, měl také odmítnout konfrontaci na detektoru lži. Podle nich svou ženu bil. Ale ani v tomto případě důkazy nejsou. „Samozřejmě i tuto verzi prověřujeme. Prověřování členů rodiny je v takových případech zcela standardním postupem," řekla Deníku policejní mluvčí.

Světlo do případu nevnesli ani synové. Mladší sice měl na policii prý vypovídat jinak než otec, podle psychologů měl z něj a staršího bratra strach, nakonec ale využil svého práva a například před soudem nevypovídal.

Policie prohledala dům, okolí, také rodinu důkladně vyslechla. Ti, co se muže zastávají, říkají, že jen rodina hledá viníka a manžel je kvůli neshodám první na ráně.

Uvidíme, zda se někdy jednu z největších záhad okresu Louny podaří vyřešit…

Soud o týrání bez svědectví údajné oběti

Zatím ale zároveň už téměř dva roky probíhá soud s Pavlem Paurem, kvůli údajnému týrání manželky. Obžaloba jej viní z dlouhodobého bití ženy. Jenže soud má velmi obtížnou úlohu, chybí to nejdůležitější – svědectví Jany Paurové. A tak je většina svědectví z doslechu, přímé důkazy nejsou. Soud v Lounech také kvůli chybějícím přímým důkazům už jednou zprostil Paura obžaloby, státní zástupce se ale odvolal a krajský odvolací soud rozsudek zrušil a nařídil nové projednání.

Zatím poslední stání, už šestnácté, se konalo v závěru ledna. Zazněla tentokrát svědectví lékaře, který ženu ošetřoval s modřinami, a také pracovnice centra pro týrané ženy, kam se Paurová obrátila. Lékař připustil, že její zranění odpovídala možnému napadení. „Pacientka mi řekla, že ji napadl manžel. Pohmožděniny a další zranění tomu odpovídaly, mohla je utrpět v důsledku takového jednání," řekl. Na dotaz, zda ke zraněním mohlo dojít například pádem ze schodů, odpověděl, že to nevyučit nelze, ale je to nepravděpodobné.

Žena se obrátila o pomoc

Také svědkyně z centra pro týrané ženy uvedla, že Paurové věřila. „Byla to velmi ustrašená žena, muže se bála, bála se, že přijde o děti. Věřila jsem jí, že je fyzicky i psychicky týrána," uvedla.

Pavel Paur vinu od začátku procesu odmítá, v jeho prospěch mluvili také někteří svědci, tvrdili, že žena si zranění způsobila během svých častých alkoholových „dobrodružství". „Manželku jsem nebil. Když se manželka napila, byla agresivní. Házela po mě věcmi, vytáhla i nůž. Hádali jsme se kvůli jejímu pití, které mi vadilo. Modřiny měla od toho, jak jsem ji chytil a třeba posadil, když se do mě pustila. Netýral jsem ji, ale bránil jsem se," tvrdil na začátku vyšetřování Pavel Paur. Další modřiny prý mohla mít z pádů.

U soudu už vypovídaly desítky svědků. Výpovědi se ale extrémně rozcházejí. Nikdo ale nebyl u Paurů přímo v době hádek, všechna svědectví jsou z doslechu. V rodině se mělo zamykat jídlo, vztahy tam byly hodně nestandardní. Paur si prý měl vynucovat sex, oba měli několik milenců.

Protichůdná svědectví

Část svědků poukazuje na to, že bývala často a hodně opilá, že si ráda vymýšlela. „Byla často opilá. Jednou jsem ji viděla, jak spadla ze schodů," svědčila ve prospěch Paura například žena ze Slavětína. „Nikdy jsem si nevšiml, že by u nich docházelo k napadání ze strany pana Paura. Spíš opačně, ona napadala jeho, soused se bránil. Občas jsem zaslechl, jak na ni volal, ať položí ten nůž, aby toho nechala, aby nic nedělala. Zranění mohla mít z toho, jak opilá padala. Několikrát jsem ji viděl upadnout," řekl další muž ze Slavětína.

Naopak další svědci jsou přesvědčeni, že Paurovou manžel bil. Měla být i ponižována. „Vyhrožoval jí, že se jí zbaví, že jí vezme děti. Měla z něj strach. Stěžovala si často, že ji pořád bije, fackuje a kope, také proto pila. Bil ji, znásilňoval," uvedla například teta Paurové. „Několikrát jsem jí viděla zmalovanou, hodně se ho bála. Chodila si často stěžovat, že jí bije. Bral jí údajně i peníze, bála se, že jí připraví o děti," řekla před soudem také kamarádka.

O vině Paura v případu týrání je stále přesvědčen také státní zástupce. „Nebyla světice, to určitě ne, pila hodně alkohol, byla nevěrná, ale pila kvůli tomu, že nezvládala špatnou situaci v rodině. To, že byla napadána a měla modřiny, bylo podle mého prokázáno, celá řada svědků mluví o bití, modřinách, znásilňování či vyhrožování, že jí sebere děti. Také v lékařské zprávě po jednom z ošetření se mluví o napadení," uvedl už dříve Jindřich Koželuh.

Soud byl odročen na únor.

Autor: Hynek Dlouhý

Místo události:
22.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oscar Pérez zaútočil ve Venezuele vrtulníkem na budovu Nejvyššího soudu.
10

Ve Venezuele útočila vrtulníkem "filmová hvězda" James Bond-cum-Rambo

Mladiství vrazi, kteří ukopali bezdomovce.
4

Ukopali bezdomovce. Nebýt mladiství, mohli vrazi dostat doživotí

AKTUALIZOVÁNO

Kvůli dešti nejezdí vlaky, v Černošicích museli evakuovat školu

/FOTOGALERIE/- Extrémní deště ve čtvrtek dopoledne omezily provoz vlaků v regionu. Meteorologové ve čtvrtek ráno vydali výstrahu pro okresy Beroun, Praha-západ a Příbram, a to s nejvyšším stupněm nebezpečí. Kvůli podemletí železniční tratě nejezdí až do odvolání vlaky mezi Prahou a Berounem, náhradní dopravu zajistí autobusy. V Radotíně pak sesuv půdy přerušil autobusové spojení, v Černošicích musela být evakuována škola. Práci měli i hasiči na Kladensku.

Babiš zavedl EET a teď chce z ní úlevy: ANO představilo program

Hnutí ANO chce zrušit superhrubou mzdu a pro pro lidi s příjmem do 113 tisíc korun měsíčně zavést daňovou sazbu 19 procent. Navrhuje také snížení daně z přidané hodnoty na základní potraviny na deset procent. Daňové sazby pro právnické osoby chce hnutí ponechat v současné výši a odmítá zavádění sektorové daně pro banky. ANO navrhuje i úlevy z elektronické evidence tržeb (EET).

AKTUALIZOVÁNO

Bývalý šéf Škodovky Kulhánek oznámil kandidaturu na prezidenta

/FOTOGALERIE/- Miloši Zemanovi přibývají silní soupeři. Vedle bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše je to Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škoda Auto.

Nakupujte v Řecku. Ceny nemovitostí rekordně klesly

Peloponésem otřásají stávky, „popeláři" nevyvážejí odpadky, jednotlivé profese se střídají ve stávkách nebo stávkové pohotovosti. Jedna z velkých evropských realitních kanceláří si udělala průzkum trhu a seřadila ceny za metr čtvereční. Řecko jí vyšlo z 18 zkoumaných lokalit jako nejlevnější.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies