„Soudci nestávkují, ale stávkuje celý soudní aparát v Západním Bengálsku. Soudce neměl potřebné materiály, a proto se stání odročilo,“ upřesnil zastupující konzul v indickém Dillí Jan Kreuter. Dle jeho slov je však těžké odhadnout, kdy soud znovu zasedne. Podle neoficiálních informací by to mohlo být 21. července.


Nejistota

Do té doby musí jihočeský biolog Petr Švácha a jeho spolucestovatel Emil Kučera zůstat v indické vazební cele.

„Podmínky ve vězení jsou, řekněme, sparťanské. Leží se na dřevěných pryčnách a v jedné cele je dalších devětadvacet vězňů. Nejhorší pro ně je ale nečinnost a nejistota, kdy neví, jak to bude pokračovat,“ popsal situaci zadržených Čechů zastupující konzul.

Podle informací Jana Šuly, ředitele Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích, kde Petr Švácha pracuje, byli čeští vězni z cely přesunuti. „Jsou už týden ve vězeňské nemocnici, snad je to o něco lepší než ve věznici,“ řekl Šula. Tuto zprávu ale zástupce indického konzula nepotvrdil.

Doufají v pokutu

Velvyslanectví v Indii teď pracuje na tom, aby byli oba Češi převezeni do vězení v jiné oblasti, pravděpodobně do Kalkaty. Nikdo si totiž netroufá odhadnout, do kdy stávka na severu Západního Bengálska potrvá.

„Je oslabena doprava, hůře fungují instituce, zásobování, stávka trvá už čtyři měsíce,“ přiblížil Kreuter s tím, že generální stávku vyvolala lokální politická strana, která požaduje nezávislost území.

Bezprostředním cílem, o nějž nyní české velvyslanectví usiluje, je, aby byli oba vězni puštěni na kauci. Tu soudce už jednou, a to na konci června, zamítl.
Podle indického zákona na ochranu přírody Šváchovi a Kučerovi hrozí trest odnětí svobody na dva až sedm let. Všichni ale doufají, že vědci vyváznou jen s peněžitým trestem. „Doufáme v pokutu,“ vyjádřil i za ostatní zainteresované osoby Kreuter.

Petice

Petru Šváchovi, který je světově uznávaným entomologem a specialistou na larvy tesaříků, přispěchali na pomoc vědci ze všech koutů světa. Indičtí biologové iniciovali petici, pod níž se podepsalo do včerejšího dne už více než 750 lidí. Mezi nimi jsou především pracovníci univerzit a vědeckých institucí po celém světě, např. USA, Kanady, Keni, Německa, Francie, Španělska, Norska, Itálie, Polska, Slovenska a samozřejmě Česka a další osobnosti.

Petice, v níž vědci požadují propuštění Šváchy a potvrzují jeho vědecké renomé, je adresována indickému premiéru, šéfovi indické justice a předsedovi vlády Západního Bengálska.

Petr Švácha pracuje v Akademii věd už od roku 1985 a jeho kolegové jej popisují jako zapáleného vědce. „Pro svou práci doslova žije,“ potvrdil Šula.