„Více než stoletých mužů je mezi Jihomoravany deset, nejstarší se narodil v roce 1904. Stoletých žen je šestkrát víc a rekord drží paní s datem narození v roce 1901,“ řekla Alena Fraňková z České správy sociálního zabezpečení. Brněnská pobočka Českého statistického úřadu má informace jen z konce loňského roku.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Františka Adamce ženy v dlouhověkosti jednoznačně vedou, protože jsou odolnější proti stresu.

,,Ženy jsou proti psychickým tlakům daleko lépe vybaveny než muži. Jsou přizpůsobivější. Jednoduše řečeno, prostě víc vydrží,“ uvedl radní Adamec.

Dalšími důležitými faktory pro vysoký věk jsou podle něj životospráva, střídmost v jídle, pohyb a abstinence. ,,Starší generace vedla jiný životní styl. Mnozí ze starších lidí museli odmalička hodně pracovat a rozhodně se nepřejídali,“ pokračoval Adamec.

To potvrzují i někteří jubilanti. „Měla jsem těžký život a rohlík byl u nás doma za odměnu,“ vzpomíná třeba stoletá Bedřiška Köhlerová z Brna.

Zhruba třetina dlouhověkých Jihomoravanů žije v Brně a blízkém okolí.

Přímo ve městě to na přelomu roku bylo osm lidí, v okrese Brno-venkov pak dvakrát tolik. ,,Tyto údaje už možná neplatí, protože nám některé matriky bohužel neposílají hlášení o úmrtích,“ postěžovala si pracovnice brněnské pobočky Iveta Konečná.

Odborníci nemají vysvětlení pro to, proč se tolik lidí dožívá tak vysokého věku právě na jižní Moravě.

„Je to pohodová část země. Velkoměstský ruch dlouhému životu neprospívá,“ myslí si Adamec. Ve zhruba stejně lidnaté Praze je však ještě o pět stoletých lidí více.

Rekordmany v dlouhověkosti však stále zůstávají Japonci z ostrova Okinawa. Mají pětkrát větší šanci, že se dožijí sta let, než průměrný Čech či Moravan.

Století v Jihomoravském kraji

MUŽI nad 100 let: 10
ŽENY nad 100 let: 61
CELKEM: 71