Premiér Petr Nečas (ODS) se s policejním prezidentem sejde v pondělí, řekl novinářům John po schůzce s Klausem. Rozhodnutí o budoucnosti Martinů bude podle Johna záviset i na premiérovi.

John uvedl, že o schůzku s Klausem požádal sám, aby prezidenta seznámil s řadou konkrétních bodů, které jej vedly k výzvě k rezignaci policejního prezidenta. Tyto informace ale podle ministra nepatří do médií. Celkem prý John vyjmenoval 19 takových důvodů. Hlavu státu informoval o desítkách konkrétních kauz, které podle něj vyžadují změnu ve vedení policie, řekl John. Klaus si během schůzky některé jeho argumenty i zapisoval, John proto věří, že chápe jeho pozici.

O výměně se jednalo už v létě

Ministr vnitra a předseda VV připomenul, že výměna policejního prezidenta byla už v létě tématem jednání koalice. Nejde tedy podle něj o nic nového. Vzhledem k tomu, že všechny vládní strany měly v programu boj s korupcí a 10. prosince by se vláda měla zabývat protikorupční strategií, byl by podle Johna dobrý signál, kdyby přišel nový policejní prezident. „Hlavní problém ale bude nástupce,“ poznamenal John. Dodal, že nechce, aby kvůli tomu vznikl v koalici konflikt.

Martinů by se podle Johna mohl uplatnit i jinde než v čele policie. Byl by podle něho například výborným ředitelem unijní policejní organizace Europol, nebo by mohl působit v diplomatických službách. Ministr vnitra ani premiér nemohou policejního prezidenta odvolat. Podle dohody Johna a Nečase ale musí premiér potvrdit jméno případného nástupce Martinů.

John vyzval policejního prezidenta k rezignaci v pondělí. Zdůvodnil to údajně neutěšenou situací v policii. Bývalý zástupce policejního prezidenta a nový náměstek ministra vnitra Viktor Čech v médiích uvedl, že policisté zabývající se nejzávažnější kriminalitou necítili ze strany Martinů podporu. Atmosféru ve vedení policie popsal v médiích slovy „totální nespokojenost ředitelů útvarů s vedením“.

Premiéraneinformoval

Nečas nicméně Johnovi vytkl, že ho o výzvě k rezignaci Martinů předem neinformoval. Prohlásil, že od Martinů je zodpovědné, že se chce před dalšími kroky sejít i s předsedou vlády. Do věci se navíc nečekaně vložil prezident Klaus, který si na Hrad ve středu pozval Martinů. Policejní prezident po schůzce s hlavou státu uvedl, že to pro něj byl důležitý signál a ze schůzky měl velmi dobrý pocit. Média Klausův krok interpretovala jako podporu nejvyššímu policejnímu funkcionáři.

Občanští demokraté už při sestavování vlády řešili, zda svěřit klíčový silový resort svému menšímu koaličnímu partnerovi. Výměna policejního prezidenta by mohla mít dopad na vyšetřování některých významných kauz, které mohou mít i politický dopad.

Nečas v souvislosti s otázkou odchodu policejního prezidenta poznamenal, že by se kvůli tomu rád sešel s Johnem mezi čtyřma očima. „To znamená bez přítomnosti kohokoliv jiného například ze strany Věcí veřejných, což se mimochodem ne vždy daří úplně úspěšně,“ podotkl. V médiích se už dříve objevily informace o tom, že do vedení vnitra zasahuje ministr dopravy a zakladatel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta.

John dnes novinářům řekl, že s Klausem nehovořil pouze o policejním prezidentovi, řešili prý obecně personální situaci v policejním sboru a zabývali se také tím, jak početnou policii Česko potřebuje.