Předseda LOK Martin Engel dnes novinářům řekl, že jsou přístupem ministra zklamáni. Poplatky, které chce ministr zavést pro pacienty od ledna 2008, podle Engela ekonomické problémy zdravotnictví neřeší. Přijatelné jsou podle něj pouze poplatky za pobyt v nemocnici.

"Administrativa pohltí většinu vybraných peněz, navíc se má krátit platba pojišťoven lékařům a nemocnicím. Z toho jasně vyplývá, že prodělají nejen pacienti, ale i zdravotnická zařízení," řekl Engel.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že ministr už odborářům setkání přislíbil, nyní jen hledá ve svém programu vhodný termín.

"Pan ministr předkládá reformu, na kterou docela očekávaně se musela snést řada dotazů, kritik a věcných výtek, on nicméně tyto názory odmítá a víceméně v tuto chvíli se snaží svou reformu vnutit občanům, ať ji chtějí nebo ne," shrnul místopředseda LOK Lukáš Velev.

Podle Engela by se ministr měl zaměřit na podstatnější problémy než jsou poplatky: za lékařské výkony by měly zdravotní pojišťovny platit reálné ceny, nikoli fiktivní body. "Nemocnice jsou jediným typem podniku, kde vstupy jsou tržní a výstup netržní. Toto je především podstata finančních problémů nemocnic," vysvětlil Engel.

LOK na problémy zdravotnictví upozorňuje v kampani nazvané Unavený lékař, kterou vyhlásil letos v lednu. Symbolem je hodinový ciferník s osmdesátkou na místě dvanáctky. Toto číslo představuje počet hodin, pokud lékař slouží od pátku do pondělí. Do kampaně se zapojily organizace LOK v celé republice. LOK má 5000 členů v třetině ze 200 nemocnic. LOK má webové stránky www.e-lok.cz, na nichž o svých názorech informuje veřejnost.

Engel dnes řekl, že vyvrcholením jarní fáze celoroční akce bude květnová plavba zdravotníků lodí po Vltavě pod názvem Pozor, čeští lékaři vyplouvají do cizích služeb. Happeningovou akcí s podtitulem Lékaři zvedají kotvy chtějí odboráři upozornit na to, že lékaři si za náročnou práci zaslouží vyšší platy. Pokud je nedostanou, hrozí podle Engela, že další lékaři odejdou za lepšími příjmy do ciziny.

Průměrný plat lékaře v Česku se pohybuje kolem 40.000 korun, z toho ale polovinu má za služby a přesčasy. Odboráři poukazují na problémy nemocnic s novým zákoníkem práce. Od ledna povoluje 416 hodin přesčasů za rok, to je polovina dosavadního limitu. Nemocnicím chybějí lékaři a řeší to dohodami o pracovní činnosti. Lékaři tak mohou vedle svého úvazku sloužit další hodiny a nepřekročí limit.

LOK po přechodnou dobu jednoho roku s tímto řešením souhlasí, požaduje však od politiků, aby neprodleně zahájili reformy. Pokud politici nezareagují, počítají odboráři na podzim s důraznější akcí. Kromě demonstrací to může být omezení provozu v nemocnicích jen na akutní péči.