Vývoj povodňové situace sledujeme nepřetržitě už od pátku.

Meteorologům předpověď vyšla přesně

Podle předpovědí by deštivé počasí mělo vydržet minimálně do úterý. Každý den může napršet až 40 milimetrů vody, někde až 80. Pohyb oblačnosti nad územím severu Moravy a Slezska připomíná situaci v roce 1997. Odborníci však nepředpokládají, že by mohlo napršet takové množství vody, aby způsobilo tak rozsáhlé povodně.

V pátek velká voda pouze zahrozila

První zasedání krajské povodňové komise se konalo už v pátek před 14. hodinou. „Projednali jsme některé prognózy a varianty, jak by se situace mohla vyvíjet. Předpokládáme, že nyní se bude stav uklidňovat. Jen mírné dešťové srážky očekáváme v průběhu soboty. Večer a především v noci na neděli a po celou neděli však bude opět vydatně pršet. Srážky by mohly dosáhnout až 100 milimetrů, což už by mohlo působit potíže. Celé povodí je totiž už přesyceno a všechna voda odtéká. Počítáme s tím, že by se mohlo jednat o jedno až dvouletou vodu. V přehradách jsme si vytvořili rezervu, abychom mohli průtoky na některých řekách regulovat,“ řekl v pátek odpoledne vedoucí dispečinku společnosti Povodí Odry Jiří Pagáč.

První vlna stoupání hladin se projevila v pátek dopoledne. Krátkodobě se do druhého povodňového pásma dostala říčka Stonávka v Hradišti nad Těrlickou přehradou. Vodohospodáři reagovali prudkým zvýšením odtoku z nádrže z necelých 6 kubických metrů krychlových za sekundu až na 20 kubíků. Chtěli tím udržet hladinu přehrady na úrovni, která zaručí bezpečné zachytávání vody z horního toku Stonávky. Spodní tok řeky přitom toto množství spolehlivě odvádí do Olše. Odtok byl zvýšen také na sousední Žermanické přehradě, kde byl upraven z necelých čtyř kubíků na devět.

Kolem páteční 15. hodiny se do druhého stupně dostala i říčka Petrůvka v Petrovicích u Karviné. Hladiny se začaly zvedat i na větších řekách v regionu. Například Opava v Děhylově se v páteční poledne dostala do prvého povodňového stupně. Do druhého jí v té době zbývalo půl metru. Odra a Ostravice zatím mají ve svých korytech rezervy. V Bohumíně Odra dosáhla prvního stupně bdělosti v 15. hodin.

Sobota byla slunečná až do odpoledního deště

V průběhu víkendu bude situace vyhodnocována a množství vypouštěné vody z přehradních nádrží může být kdykoli upravováno. Lidé pohybující se v okolí řek měli být opatrní. Podmáčené břehy se mohou bortit a hrozí nebezpečí utonutí.

V sobotu večer se předpověď meteorologů naplnila, když začalo pršet. Vodohospodáři proto pokračovali v odpouštění přehrad, aby měli v nádržích stále rezervu pro vodu stékající z hor.

V neděli se voda vylila z koryt

V neděli dopoledne ještě koryta všech toků stačila. Některé se však dostaly do prvního povodňového stupně a stále stoupaly. Zatímco u Lučiny v oblasti Havířova to bylo právě řízeným odpouštěním z Žermanické přehrady, v Petrůvce na česko-polské hranici to bylo jen vlivem vydatných srážek. Kolem 13. hodiny dosáhla nejvyššího povodňového stupně značícího ohrožení. Hladina přitom dále rychle stoupá. Říčka, která má běžně jen kolem 50 cm vody, vystoupala v neděli večer až na 3,5 metru.

Do třetího povodňového stupně se dostala také Stonávka v Hradišti a Lučina v Havířově.
V neděli po poledni se začaly množit místa, která zaplavila voda. Někde si lidé pomohli sami, jinde jim pomáhali hasiči a těžká technika. Například v Havířově byl bagr povolán k myslivecké chatě a střelnici městské policie. Voda stékající z polí neodtékala do potoka Stružník, ale valila se po cestě a hrozilo, že bude páchat škody na majetku.

V plné pohotovosti jsou profesionální i dobrovolné hasičské jednotky. Od oběda už mají na svém kontě několik zásahů. Zatím nebylo hlášeno žádné zranění ani vysoké škody na majetku. Riziková místa kontrolují také policisté a strážníci. Některé silnice jsou zalité vodou a jejich projetí vyžaduje opatrnost.

Kolem 16. hodiny byl uzavřen hlavní silniční tah z Ostravy na Havířov. V úseku mezi Šenovem a havířovským velkým kruhovým objezdem voda na několika místech zaplavila silnici. Částečně se vylila řeka Lučina, částečně její přítoky.

Pod vodou se ocitly některé části Karviné a sousedních Petrovic. V jednotlivých městech a obcích začaly jednat krizové štáby.„V pátek jsme upouštěli Těšínskou přehradu, aby mohla zachytávat více vody a také naši hasiči vytvořili protipovodňový val z pytlů plněných pískem v ulici Rybářská, kde místní tok vystupuje z břehů vždy jako první. Dnes monitorujeme stav na všech tocích, rovněž s pomocí strážníků,“ řekl starosta Českého Těšína Vít Slováček.
"Máme pracovníka, který se situací zabývá přímo v terénu. O aktuálním stavu jsou průběžně informováni primátor a tajemník magistrátu. Samozřejmě, že informace vedení města poskytují i strážníci městské policie. Pokud se situace bude zhoršovat, mohla by být přijata opatření pro odvrácení nebo zmírnění následků záplav," řekla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Právě v Havířově začala první evakuace. Hladina řeky Lučiny se vylila z koryta a zaplavila kynologický areál. Strážníci při kontrole kolem 17. hodiny vyzvali správce areálu, aby začali s evakuací psů.

Vyhlídky na zlepšení nejsou příliš růžové

"Nejhorší situace je v oblasti hranice s Polskem u Karviné. Tlaková níže se otáčí v protisměru hodinových ručiček a zasahuje oblast Beskyd, kde jsou srážky mnohem vydatnější než v nížinách. Situace je velmi podobná té z roku 1997, pouze s tím rozdílem, že tentokrát nejsou zasaženy Jeseníky," řekl vodohospodář Jiří Pagáč.

Vodohospodáři situaci bedlivě sledují a propočítávají, jak by se mohla vyvíjet. „Podle předpovědi by mělo pršet až do středy. Všechna voda okamžitě stéká, protože půda je přesycená. Kde můžeme, snažíme se přítoky regulovat přehradami. Do Těrlické přehrady v neděli odpoledne přitékalo až 50 kubických metrů za sekundu, zatímco pod hráz jsme pouštěli jen 18 kubíků. Na řece Lučině odhadujeme, že jde o pětiletou vodu, na Petrůvce však až o padesátiletou,“ doplnil Pagáč.

Meteorologové potvrzují své předpovědi
Tlaková níže, která přechází ze severní Afriky přes Balkán Českou republiku a severovýchodu, dostala jméno Yolanda. Podle nejnovějších výstupů z modelů (Aladin,COSMO EU) se očekávané množství srážek na východní Moravě a ve Slezsku potvrzuje a vše ukazuje na to, že se v těchto oblastech vyskytnou rozsáhle povodně. Úhrn srážek do pondělního odpoledne přesáhne na četných místech 70 mm, místy se vyšplhají k 100 mm a ojediněle mohou dosáhnout až hranice 150 mm. Zde všude bude docházet k prudkým vzestupům hladin řek a říček a ke vzniku povodní. ČHMÚ předpovědní situaci bedlivě sleduje a průběžně bude upřesňovat její vývoj pomoci výstrah a informačních zpráv.