Bylo jich 107 a všichni získali díky jihočeské pracovní agentuře zaměstnání. Přitom ani jeden z těchto Vietnamců neměl pracovní povolení. „Byl to výjimečný případ, kdy se údajně zkušený zaměstnavatel s praxí v oboru ani nesnažil zakrývat porušení předpisů. Udělili jsme mu pokutu 1,5 milionu korun,“ popisuje šéf kontrolního a právního odboru Úřadu práce v Písku Jiří Brožák. Jméno agentury zatím odmítá sdělit, protože její odvolání teprve bude projednávat soud. Tento případ není zdaleka ojedinělý. „Loni úřady práce zkontrolovaly 674 zprostřed­kovatelů práce. Uložily jim 153 pokut v celkové výši 22, 3 milionů korun,“ uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

V Plzni se podívali na zoubek 58 z nich a trestali o sto šest. „Celkem jsem udělili sankce ve výši 12 milionů, dvěma firmám po dvou milionech,“ sdělil Pavel Očkay, vedoucí kontrolního odboru tamějšího úřadu práce. Nejmastnější pokuty dostali hříšníci za to, že jejich zaměstnanci neměli pracovní smlouvy nebo dokonce povolení k práci. Očkay ale připomíná, že se kontroluje i řada dalších momentů, především informační povinnost vůči úřadům práce, pokud agentura zaměstnává občany zemí EU nebo lidi s trvalým pobytem v Česku.

Šéfka Asociace pracovních agentur a ředitelka společnosti Manpower Jaroslava Rezlerová ovšem upozorňuje, že v naprosté většině případů zprostředkování práce funguje bezproblémově. „My sdružujeme 25 největších agentur, které pravidla dodržují. Pokud k nějakým excesům dochází, padá to i na hlavu koncových uživatelů,“ míní Rezlerová. Je fakt, že žádné pochybení neshledali kontroloři ze Zlína, Klatov či Liberce. Rezlerová zároveň připomíná, že stát byl velmi benevolentní při udělování licencí, kterých je momentálně 2150.

Místo dělníků živnostníci

Očkay navíc upozorňuje, že agentury přecházejí od zaměstnaneckého poměru k uzavírání obchodních smluv. „Mezi několika sty cizinci je jen deset procent v pracovním poměru, ostatní mají živnostenský list nebo jsou společníky obchodních společností,“ popisuje nový trend šéf odboru plzeňského Úřadu práce. K tomu Filipová dodává: „Letos by do činnosti agentur měla zasáhnout připravovaná novela zákona o zaměstnanosti, která počítá s větší kontrolou a se zpřísněním podmínek pro obdržení licence.“

Minisetrstvo práce a sociálních věcí už vyzvalo všechny úřady práce, aby vydávaly povolení k zaměstnávání cizinců se zvýšenou obezřetností. „Opatření se týká přibližně 66 234 cizinců z třetích zemí, kteří u nás už pracují, i nových žadatelů,“ dodává mluvčí. V praxi to znamená, že by jim měly prodlužovat povolení jen u těžko obsaditelných míst. Zpřísnění se bude vztahovat rovněž na cizince, kteří působí jako společníci obchodních společností a členové družstev. V únoru pracovalo v Česku na základě povolení k zaměstnání 43 755 Ukrajinců , 4 475 Moldavanů, 3 149 Mongolů, 1 987 Rusů a 1 981 Vietnamců.

Kdo zprostředkovává práci (rok 2009)

Počet agentur – 2150

Z toho i pro cizince – 1078

Nových žádostí – 329

Žádostí o prodloužení – 322

Povolených – 478

Odebraných licencí - 151

Provedených kontrol - 674

Udělené pokuty - 153

Zdroj: MPSV