VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každá sedmá ZŠ zaznamenala zájem rodičů o podporu nadaných dětí

Praha - Zhruba každá sedmá základní škola se setkala se zájmem rodičů o podporu mimořádně nadaných dětí, zjistil průzkum pro nadační fond Qiido, který podporuje vzdělávání takových žáků. Téměř čtvrtina škol uvedla, že žádného mimořádně nadaného žáka nemá. Zadavatelé průzkumu poukázali na to, že identifikovat mimořádné nadání nemusí být vždy jednoduché. Do průzkumu se zapojilo 785 z bezmála čtyř tisíc oslovených ředitelů ZŠ.

11.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Nadační fond Qiido odhaduje, že v České republice je více než 52.000 dětí ve věku od 5 do 18 let s celkovým průměrným IQ vyšším než 130. "Většina lidí si mimořádně intelektově nadané dítě spojuje s představou dítěte, které zapáleně pracuje doma i ve škole, má vynikající výsledky, vítězí v soutěžích a je všeobecně vnímáno jako nejlepší ve třídě," uvedl fond. Tato představa ale podle něj nemusí vždy odpovídat skutečnosti. Kvůli nerovnoměrnému vývoji a jiným problémům nemusí děti navzdory nadání ve škole prospívat a jejich výjimečnost nemusí být odhalena.

Prakticky všichni ředitelé považují zvláštní podporu nadaných dětí za potřebnou. Přibližně každá pátá škola uvedla, že má na prvním stupni jednoho až pět oficiálně diagnostikovaných žáků s mimořádným nadáním. Na druhém stupni takový počet uvádí každá čtrnáctá ZŠ. Je to dané i odchodem nadaných dětí na víceletá gymnázia.

Nejčastější podporou pro nadané děti je poskytování prohlubujícího učiva přesahujícího běžné nároky daného ročníku. Ředitelé také vedou učitele k identifikaci nadaných dětí a nabízejí těmto dětem vzdělávací kroužky jako volnočasovou aktivitu. Naopak školy jen minimálně využívají oddělenou skupinovou výuku vybraných předmětů v rámci stejného ročníku nebo napříč ročníky, a také asistenty pedagoga ve třídě s vyšším počtem mimořádně nadaných dětí.

Školám nejčastěji chybějí obohacující vzdělávací materiály a konkrétní ukázky a nápady pro výuku. Přibližně polovina ředitelů poukázala na nedostatek personálu na podporu nadaných dětí. Nejčastěji vidí v řešení v dalším učiteli, v menší míře v odborném garantovi a asistentu pedagoga.

Financování podpory při vzdělávání dětí, u nichž bylo odhaleno mimořádné nadání, by se mohlo zlepšit v souvislosti s nedávnou novelou školského zákona. V té mají nárok na státem hrazenou podporu nejen děti s handicapem a jiným znevýhodněním, ale také nadaní žáci.

Průzkum provedla letos na jaře komunikační agentura Donath Business & Media za odborného dohledu výzkumné agentury ppm factum research.

Autor: ČTK

11.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
8

Učitel nic nespáchal, zato hajlující romský žák má problém. I jeho rodina

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
EXKLUZIVNĚ
77 13

Andrej Babiš: Sobotka chce dovládnout bez nás

AKTUALIZUJEME

V Bruselu se o postupu EU při brexitu hlasovalo jen minutu. Všichni byli pro

V hlavním městě Belgie a EU se dnes sešlo k jednání 27 členských států Evropské unie. Důvodem byla dohoda o taktice, jak bude dvouleté období odchodu Velké Británie z unie vypadat. Hlasování, které proběhlo krátce po obědě, trvalo jen jednu minutu. Plán k brexitu byl schválen jednomyslně. 

Počátek května bude chladný. Od poloviny měsíce začnou teploty stoupat

Počátek května bude ve znamení deště. Ve zbytku měsíce se bude postupně oteplovat a srážky by se měly dostat do průměru. Vyplývá to ze čtyřtýdenního výhledu počasí, který dnes na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).  

Mrazy jsou na ústupu. Škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

Čápata v Dubném nezvládla mrazivé počasí, všechna čtyři zahynula

Prokřehlá čápata nevydržela chlad a mokro a v pátek večer postupně uhynula. Protože lidé dubenskou čapí rodinu díky webkameře sledují, všimli si uhynutí prvních dvou a zorganizovali záchranou akci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies