VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každá sedmá ZŠ zaznamenala zájem rodičů o podporu nadaných dětí

Praha - Zhruba každá sedmá základní škola se setkala se zájmem rodičů o podporu mimořádně nadaných dětí, zjistil průzkum pro nadační fond Qiido, který podporuje vzdělávání takových žáků. Téměř čtvrtina škol uvedla, že žádného mimořádně nadaného žáka nemá. Zadavatelé průzkumu poukázali na to, že identifikovat mimořádné nadání nemusí být vždy jednoduché. Do průzkumu se zapojilo 785 z bezmála čtyř tisíc oslovených ředitelů ZŠ.

11.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Nadační fond Qiido odhaduje, že v České republice je více než 52.000 dětí ve věku od 5 do 18 let s celkovým průměrným IQ vyšším než 130. "Většina lidí si mimořádně intelektově nadané dítě spojuje s představou dítěte, které zapáleně pracuje doma i ve škole, má vynikající výsledky, vítězí v soutěžích a je všeobecně vnímáno jako nejlepší ve třídě," uvedl fond. Tato představa ale podle něj nemusí vždy odpovídat skutečnosti. Kvůli nerovnoměrnému vývoji a jiným problémům nemusí děti navzdory nadání ve škole prospívat a jejich výjimečnost nemusí být odhalena.

Prakticky všichni ředitelé považují zvláštní podporu nadaných dětí za potřebnou. Přibližně každá pátá škola uvedla, že má na prvním stupni jednoho až pět oficiálně diagnostikovaných žáků s mimořádným nadáním. Na druhém stupni takový počet uvádí každá čtrnáctá ZŠ. Je to dané i odchodem nadaných dětí na víceletá gymnázia.

Nejčastější podporou pro nadané děti je poskytování prohlubujícího učiva přesahujícího běžné nároky daného ročníku. Ředitelé také vedou učitele k identifikaci nadaných dětí a nabízejí těmto dětem vzdělávací kroužky jako volnočasovou aktivitu. Naopak školy jen minimálně využívají oddělenou skupinovou výuku vybraných předmětů v rámci stejného ročníku nebo napříč ročníky, a také asistenty pedagoga ve třídě s vyšším počtem mimořádně nadaných dětí.

Školám nejčastěji chybějí obohacující vzdělávací materiály a konkrétní ukázky a nápady pro výuku. Přibližně polovina ředitelů poukázala na nedostatek personálu na podporu nadaných dětí. Nejčastěji vidí v řešení v dalším učiteli, v menší míře v odborném garantovi a asistentu pedagoga.

Financování podpory při vzdělávání dětí, u nichž bylo odhaleno mimořádné nadání, by se mohlo zlepšit v souvislosti s nedávnou novelou školského zákona. V té mají nárok na státem hrazenou podporu nejen děti s handicapem a jiným znevýhodněním, ale také nadaní žáci.

Průzkum provedla letos na jaře komunikační agentura Donath Business & Media za odborného dohledu výzkumné agentury ppm factum research.

Autor: ČTK

11.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
EET ilustrační foto
10

Poláci kupují registrační pokladny od české firmy. Čeká je EET

Civilisté v Mosulu spolu s iráckými vojáky
AKTUALIZOVÁNO
3 15

Islámský stát padl, irácká armáda dobyla symbolické srdce džihádistů

AKTUALIZOVÁNO

Další uhynulý divočák na Zlínsku. Vyšetření prokázalo nákazu africkým morem

Ani přes přísná veterinární opatření se nepodařilo zabránit dalšímu výskytu afrického moru prasat na Zlínsku. V Lužkovicích bylo včera odpoledne nalezeno uhynulé sele prasete divokého.

Ruský soud uznal pětici Čečenců vinnou z vraždy Němcova

Porota dnes v procesu s vrahy bývalého ruského vicepremiéra a pozdějšího opozičního vůdce Borise Němcova vynesla jednoznačný rozsudek. Podle ní je všech pět Čečenců za smrt politika zodpovědných. Podle rodiny zavražděného však skuteční strůjci atentátu spravedlnosti unikají.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik: Vydávají se za příbuzné

„Jsem váš příbuzný a potřebuji nutně rozměnit peníze," obrátil se na starší ženu přímo na ulici neznámý muž. Ta v domnění, že se skutečně jedná o dávno neviděného příbuzného, muže pustila k sobě domů. Tam podvodník ženu bedlivě sledoval, a když zjistil, kde má peníze uložené, požádal ji o sklenici vody.

Podnikatel z Ostravy prodal alkohol školačkám, důsledky jsou katastrofální

Jednu ze svých největších životních chyb udělal osmačtyřicetiletý provozovatel menšího obchodu z Ostravska. Dvěma nezletilým dívkám ve věku dvanáct a třináct let prodal alkohol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies