Klaus, který se ve čtvrtek v Římě účastní oslav 150. výročí vyhlášení sjednocené Itálie, to řekl serveru Novinky.cz.

"Je to uměle vytvořený cirkus, který se opakuje se železnou pravidelností a vždy postihne někoho jiného. Teď to zrovna postihlo výrobce okurek," uvedl Klaus podle serveru.

Šíření nebezpečné průjmové nákazy postihlo především Německo, kde jí dosud podlehlo 17 lidí. Poslední známou obětí byla v noci na dnešek starší pacientka v Hamburku, píší německé servery. Další více než tisícovka napadených leží v německých nemocnicích s různě vážnými zdravotními komplikacemi. Německé testy ale dnes potvrdily, že okurky ze Španělska nebyly smrtícím typem střevní bakterie kontaminovány.

Kvůli podezření vůči španělským okurkám vypukla slovní roztržka mezi Španělskem a Německem. Španělský premiér José Zapatero potvrdil, že Madrid bude po Evropské unii žádat odškodnění za křivé obvinění ze strany německých úřadů, že španělské okurky byly zdrojem nynější epidemie.

Podle Klause bylo spojování okurek se smrtící nákazou "neštěstím". Španělský požadavek, aby Německo poslalo nějaké odškodné, je podle Klause "docela smysluplný". Nepředpokládá ale, že by byl vyslyšen.

Prodej biozeleniny v ČR v důsledku aféry klesl až o třetinu

Prodej biozeleniny v Česku v důsledku spekulací o tom, že španělské bio okurky způsobily epidemii střevní nákazy v Německu, klesl až o 30 procent, uvedli dnes na tiskové konferenci domácí obchodníci s biopotravinami. Německo v průběhu týdne oznámilo, že zdrojem nákazy okurky nejsou, ačkoliv se to původně předpokládalo. Původ infekce zatím není znám.

"V našich prodejnách pokles prodeje biozeleniny byl o 30 procent, což je obrovské číslo," uvedl ředitel společnosti Country Life Otakar Jiránek. V důsledku strachu spotřebitelů klesal podle něj také prodej ostatních biopotravin, oproti uplynulému týdnu o 12 procent.
Country Life provozuje také velkoobchod s bioprodukty. Zde byl v tomto týdnu celkový pokles poptávky ještě výraznější, odbyt poklesl o 26 procent, u biozeleniny o 27 procent. Podobná čísla podle Jiránka hlásí také další obchodníci. Například prodejna Bazalka v Hradci Králové, která od Country Life odebírá zboží, hlásí až třetinové snížení poptávky.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce přitom dnes potvrdila, že vzorky odebrané ze zásilky údajně nebezpečných španělských bio okurek dodaných minulý týden firmě Country Life z Německa jsou negativní. Okurky nebyly kontaminovány nebezpečnou bakterií, která především v Německu způsobila několik úmrtí, jak se původně myslelo.

Také další bioproducenti se cítí být poškozeni informacemi, které se v uplynulých dnech objevily v médiích. Podle některých může jít dokonce o cílenou kampaň proti biopotravinám, jejichž prodeje stále stoupají a konkurují potravinám konvenčním.

"Přitom argument polévání vzrostlých plodin močůvkou je naprosto zavádějící a škodlivý, protože močůvka by rostlinu spálila a úrodu znehodnotila. Biopotraviny musí vonět a chutnat," uvedla ve středu manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Nesrstová. Podle ní by hnojení močůvkou na plod, které bylo označováno jako možný zdroj nákazy, znamenalo, že by zelenina po močůvce zapáchala.

Jiránek přesto prý věří, že aféra nepoškodí důvěru spotřebitelů v bioprodukty. Například bioovoce a biozelenina podle něj kromě toho, že musí splňovat stejné hygienické podmínky jako konvenční potraviny, obsahují až několikasetnásobně méně reziduí pesticidů než klasicky pěstované.

"Doufáme, že současná aféra povede ke zvýšenému zájmu spotřebitelů o tuzemské biopotraviny," poznamenal Jiránek. Podotkl však, že pokud zákazníci vyžadují v prodejnách široký sortiment ovoce a zeleniny po celý rok, není to možné vzhledem k tuzemskému podnebí řešit jinak než dovozem.