71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj
regionální Deník

Klaus udělil milost ženě odsouzené za zpronevěru

Václav Klaus

Václav Klaus Autor: Deník/Divíšek Martin

14.2.2012 16:21

Praha - Prezident Václav Klaus v úterý udělil 14 milostí a v jednom případě rozhodl o odkladu výkonu trestu do doby, než se vyjádří k žádosti o milost.

Prezidenta k tomu většinou vedly humanitární důvody, řekl mluvčí Hradu Radim Ochvat. Klaus rozhodl například o prominutí podmíněného trestu a zbytku trestu zákazu činnosti za porušování povinnosti při správě cizího majetku, podplácení a zpronevěru Anně Benešové.

Mohlo by jít ale o loni odsouzenou ředitelku soukromé Metropolitní univerzity Praha, která podle verdiktu mimo jiné umožnila v rozporu s právními předpisy bezplatné studium desítkám lidí.

Benešová, která v minulosti vinu opakovaně popřela, univerzitě podle soudu způsobila škodu přes šest milionů korun. Klaus jí udělil milost, když přihlédl k tomu, že její těžce nemocný manžel potřebuje její pomoc, sdělil mluvčí.

Mezi omilostněnými je osm žen, které většinou pečují o malé děti a jedna je upoutaná na invalidní vozík. Milost od Klause dostali i tři cizinci, přičemž Marianu Horváthovi ze Slovenska prominul vyhoštění za podvod. Důvodem bylo to, že se skutek stal před více než 20 lety, kdy se trest vyhoštění ukládal jen na dobu neurčitou.

Vientnamce Trinh Thi Nhung zahladil odsouzení za porušení práv k ochranné známce. Hrozilo jí totiž, že by jí nebylo prodlouženo povolení k dlouhodobému pobytu a musela by opustit Česko, kde má občanství a pečuje o svoji dvouletou dceru. Výchova čtyř dětí byla i důvodem k tomu, že Klaus prominul zbytek trestu Pawlu Ireneuszi Switalskému, který ho dostal od polských soudů za činy proti životu a zdraví, proti rodině a péči a činy proti věrohodnosti veřejných listin.

Výchova dětí

K výchově dětí přihlédl prezident i při prominutí trestu nebo zbytku vězení Denise Bartošové za úvěrový podvod, Martině Kočkové za majetkovou trestnou činnost, Zuzaně Plecité za neoprávněné držení platební karty a krádež a Karolíně Toulové a Viole Vaňkové za zpronevěru. Milost dostala i Jolana Putnová, která byla odsouzena za podvod, prezident přihlédl k tomu, že potřebuje celodenní pomoc druhé osoby.

U Jana Kosa prezident nařídil, aby se nepokračovalo ve stíhání za zanedbání povinné výživy. Muž byl při dopravní nehodě vážně zraněn a není schopen účastnit se soudního řízení, odůvodnil Ochvat.

Vážný zdravotní stav byl i důvodem k tomu, že Klaus prominul zbytek trestu za zanedbání povinné výživy Luboši Kulhánkovi. U Miroslava Vyrtycha prominul zbytek trestu za stejný čin kvůli obtížné situaci rodiny se šesti nezletilými dětmi.

U Jindřicha Pokorného přihlédl k jeho vysokému věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu a prominul mu zbytek vězení za řízení bez řidičského oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Na uložený zákaz řízení se milost nevztahuje, doplnil mluvčí.

O odkladu trestu za zpronevěru rozhodl prezident u Tomáše Maliny, podle mluvčího Klaus o jeho žádosti o milost rozhodne až na základě dalšího vývoje jeho zdravotního stavu. Malina navíc část způsobené škody už uhradil a zbytek škody se zavázal splácet.

Autor: ČTK

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

proč milost??
Mach 28.2.2012 13:21 89.190.52.*
Jen tak dál Klausi!! Demokracii si rozvracet nedáme! Evidentně každý má právo i na okrádání nás všech, jako ta špína Benešová.
Prezident ale vůbec nezvládl
Lusi 15.2.2012 11:26 90.182.221.*
Co tak dát milost řidiči MHD z Olomouce Smetanovi, který nic neukradl, nikomu neublížil a pouze projevil svůj názor ??? Je to pouze obyčejný pracující člověk, tak ať si těch 100 dnů pěkně odsedí a basta, že pane Klaus.
V diskusi je celkem 6 příspěvků, poslední byl vložen 28. 2. 2012, 13:21 vstup do diskuse

CELEBRITY

Smrt krásné studentky na Vltavě (†19): Víme, jak zemřela

Smrt krásné studentky na Vltavě (†19): Víme, jak zemřela

Vyjela si s přáteli na motorovém člunu po Vltavě. Posádka si na plavbu vzala pár lahví alkoholu a zábava… celý článek ›

Exkluzivní FOTO: Královna Alžběta II. byla vojanda!

Exkluzivní FOTO: Královna Alžběta II. byla vojanda!

Na veřejnosti se objevily fotografie královny Alžběty II. (85) z doby, kdy sloužila jako zdravotní… celý článek ›

Potrat se nepovedl: Za narozené dítě zaplatí doktor výživné 25 tisíc měsíčně!

Potrat se nepovedl: Za narozené dítě zaplatí doktor výživné 25 tisíc měsíčně!

Mladá žena vyrazila na potrat, jenže ten se španělskému doktorovi nepovedl. A tak bude muset platit. Do… celý článek ›

FOTO: Je mi 29 let – a jsem panna! Slavná atletka ještě nepoznala sex

FOTO: Je mi 29 let – a jsem panna! Slavná atletka ještě nepoznala sex

Je krásná a nestydí se ukázat tělo na odvážných fotografiích, ale jedna věc je pro ni absolutní tabu. Sex… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005 - 2012, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz