VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klaus nejde do divadla, senátoři odložili Lisabon

Praha /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Nepříliš šťastný začátek českého předsednictví pokračuje. Jeho středeční slavnostní zahájení v Národním divadle se musí obejít bez hlavy hostitelské země. Bez bližšího vysvětlení zůstane prezident Václav Klaus doma.

7.1.2009 10
SDÍLEJ:
Fotogalerie
41 fotografií

Prezident Václav Klaus Foto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

"Zřejmě se nechtěl zúčastnit představení v duchu Evropě to osladíme. Podle dostupných informací totiž autoři večera napsali scénář v poněkud nevážném ironickém duchu,“ řekl Deníku politolog Zdeněk Zbořil.

Dodal, že Klaus od prvního dne našeho vládnutí v Evropě dává najevo svou převahu nad premiérem Topolánkem. „Jemu nechává hořkost neúspěchů, sám přijímá hlavy států a šéfa evropské komise, eventuálně klíčové velvyslance,“ míní Zbořil.

Naráží tak na dnešní Klausovu schůzku s ruským ambasadorem Alexejem Fedotovem. Podle Zbořila je česká politická garnitura zaskočena vývojem na Blízkém východě i v dodávkách plynu. „Do Ruska jsme poslední měsíce posílaly nejrůznější slovní výhružky a ironické poznámky na adresu ruského medvěda. Teď medvěd zadupal a my nejsme schopni reagovat. Pochybuji, že se před panem ministrem Římanem otevřely jediné důležité dveře, na které klepal,“ uvedl politolog.

Českou premiéru v čele EU ovládl plyn

Místo úsměvů tvrdé jednání o plynu, místo srdečného plácání po zádech krize na Blízkém východě. Česká republika definitivně vkročila do aktivního předsednictví Evropské unie.

Na pozvání vlády do Prahy přijela kompletní Evropská komise (EK) a pouhé zdvořilostní setkání se proměnilo v lítý boj. Evropa totiž v hlavní městě zformulovala svůj plán na řešení „plynové krize“.

„České předsednictví nastartovalo rychleji, než kdo tušil. Řešili jsme hlavně problémy Gaz and Gaza,“ potvrdil premiér Mirek Topolánek. Evropská komise v čele s Českem se dohodla na zřízení zvláštní monitorovací mise, která by měla přímo na rusko – ukrajinských hranicích kontrolovat dodávky plynu. Jak Rusko, tak Ukrajina totiž tvrdí, že problémy s plynem způsobuje druhá strana.

„Mluvil jsem s ruským premiérem Putinem i ukrajinskou premiérkou Tymošenkovou. Putin tvrdí, že Rusko plyn posílá, ale na ukrajinských hranicích má problémy. Tymošenková tvrdí opak,“ řekl v Praze šéf EK José Manuel Barroso. Už ve čtvrtek by tak v Bruselu mělo proběhnout jednání EK vedené českým ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem. Cílem bude přesvědčit šéfy plynárenských koncernů Gazprom a Naftagaz, aby buď co nejrychleji pustili do Evropy plyn nebo dali souhlas k monitorovacím misím u všech osmi kohoutů na rusko – ukrajinské hranici. Evropa hodlá čekat nejpozději do pátku, pokud do té doby plyn nepoteče, bude to podle Barrosa znamenat „ velké pochybnosti o Rusku i Ukrajině“.

To by mimo jiné mohlo znamenat odklon Ukrajiny od přístupových jednání s EU. Alespoň zdánlivý zvrat včera nastal i v otázce blízkovýchodního konfliktu. Izrael i hnutí Hamas totiž souhlasily s plánem francouzského prezidenta Nicolase Sarkózyho na částečné příměří v pásmu Gaza. Fakt, že tento smír vyjednala hlava bývalé předsednické země a nikoliv mise nynějšího předsednictví, ale Česku nevadí. Naopak podle českého premiéra tomu pomohla i naše mise do Izraele, která částečně odbourala blokaci dodávek humanitární pomoci.

Česká facka

Jenže nebylo by to jednání v Česku, abychom to Evropě také v duchu našeho předsednického hesla „neosladili“. První facku směrem k Bruselu vyslali senátoři ODS, jímž se podařilo o třicet dní oddálit projednávání Lisabonské smlouvy.

Oficiálně tak učinili kvůli sedmi chybějícím kolegům, ve skutečnosti jsou ale kongresem zavázáni nehlasovat o Lisabonu dříve, než budou schváleny dohody o americkém radaru.

Praha zažila první manévry kvůli předsednictví Evropské unii
Praha zažila policejní manévry. Nad prvním setkáním členů Evropské komise a členů vlády České republiky během našeho předsednictví EU bděly stovky policistů.

Nejvíc trpěli řidiči. Na nábřeží Edvarda Beneše u Čechova mostu se odpoledne kvůli přejezdům politiků vytvořila kolona aut a tramvají, sahající až k nábřeží kapitána Jaroše.

Na mnohých místech Malé Strany, od Klárova po Kampu byl zákaz zastavení. Bezprostřední okolí Sovových mlýnů hlídaly desítky uniformovaných policistů i policisté v civilu. Místní obyvatelé se ale policejními manévry příliš nevzrušovali. „Ani nevím, co se tady děje a moc mě to nezajímá, to je pořád něco. Jsem už nato zvyklý,“ povzdechl si Jiří Smrž, který v parku na Kampě venčil svého psa.

Politici se posléze přesunuli do Lichtenštejnského paláce, kde pokračovali v rokování. Přítomnosti politiků i novinářů chtěli pravděpodobně využít aktivisté iniciativy Ne základnám, kteří se na Kampě sešli. Kvůli mrazivému počasí ale nakonec dorazilo pouze asi deset demonstrantů, kteří zde rozvinuli transparenty s hesly proti plánovanému americkému radaru v Brdech. Přestože demonstrace nebyla nahlášena, nedošlo ke konfrontaci s policií a přibližně po dvou hodinách se aktivisté pokojně rozešli. „Co se tu děje?“ ptal se mladý pár turistů ze Skotska. „Proč je tu tolik policistů?“ Když se jim dostalo odpovědi, podivil se Steve: „Ani jsem nevěděl, že Česká republika předsedá Evropské unii. Tak ať se vám to podaří.“

Večer se čeští i zahraniční politici sešli v Národním divadle na slavnostním koncertu konaném na počest českého předsednictví Evropské unii. Okolí Národního divadla bylo policisty pečlivě střeženo, nejen proto, že na místo svolali demonstraci členové ultrapravicové Národní strany pod heslem „Pryč s kolaborantskou vládou a jejím předsednictvím socialistické Říši německé neexistujícího politického národa evropského“. Nakonec se ultrapravicových demonstrantů sešla před Národním divadlem jen hrstka, maximálně 25. „Protestujeme proti současné podobě Evropské unie a proti Lisabonské smlouvě, což je ale jedno a to samé,“ informoval redaktory Deníku jeden z demonstrujících. „Sešli jsme se zde jako lidé s podobným názorem, jde spíše o happening než o demonstraci, ta by totiž musela být ohlášená,“ doplnil ho kolega.

Policisté, kterých bylo kolem celého Národního divadla několik stovek, demonstrantům zastoupili cestu na chodníku u Nové scény, ti se poté bez protestů zastavili a mlčky pózovali přítomným novinářům, kteří je početně mnohonásobně převyšovali.

Kromě uniformovaných policistů a policistů v civilu byli přítomni i členové antikonfliktního týmu. V záloze byly připraveny zásahové jednotky, což Deníku potvrdil přítomný šéf pražské policie Martin Červíček: “V případě nutnosti jsme připraveni na jakýkoliv zásah, ale doufáme, že nedojde k žádným komplikacím. Policie se snaží co nejméně omezovat obyvatele i návštěvníky Prahy při plnění svých úkolů. Tato omezení se v praxi týkají hlavně dopravy, ale i ta se snažíme co nejvíce eliminovat.“

Kateřina Perknerová, Jan Klička, Jan Piroch

Autor: Redakce

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Žižkovský vysílač v Praze
16

Nové televizní vysílání startuje od března

Policejní rekonstrukce otevření nezajištěných dveří v rychlíku
2 7

Děsivé VIDEO: takto se za jízdy rozletí "zavřené" dveře vlaku

AKTUALIZOVÁNO

Česko zasáhl silný vítr. Kácel stromy, ochromil dopravu, shazoval střechy

Předpověď meteorologů se vyplnila. Velmi silný vítr narušil železniční dopravu po celé České republice. Nejvíce pak v jižních Čechách. V Praze ničil také billboardy a shazoval plechy ze střech. Vítr by měl během dneška postupně slábnout. Výstraha platí v hlavním městě i ve většině krajů do dnešních 10:00.

Soud poslal muže, který chtěl k islamistům, na tři roky do vězení

Jan Silovský ze Spáleného Poříčí, který se chtěl přidat k teroristické organizaci Islámský stát, byl odsouzen za trestný čin podpora a propagace terorismu ve stadiu pokusu a soud mu vyměřil trest tři roky a tři měsíce v mírnějším typu věznice s dohledem.  

AKTUALIZOVÁNO

ČEZ vyhlásil kvůli vichřici v osmnácti okresech kalamitní stav

Tisíce domácností v celém Česku jsou bez proudu kvůli poruchám, které způsobil silný vítr. Společnost ČEZ vyhlásila v 18 okresech Česka kalamitní stav. Platí do odvolání. Problémů navíc stále přibývá. Energetici se snaží poruchy odstranit, vítr jim ale práci komplikuje. Uvedl to mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž a mluvčí E.ON Vladimír Vácha. Hasiči měli kvůli větru za čtvrtek a za prvních osm hodin dneška téměř 800 výjezdů, denní průměr je přitom zhruba 150.

Rodičům vadí povinná předškolní docházka

V názorech na novou povinnost nechat zapsat budoucí prvňáčky do mateřských škol se rodiče předškoláků a učitelé neshodnou. Stejně jako u další možnosti učit dítě doma, ale počítat s tím, že bude muset absolvovat přezkoušení, zda je stejně připravené jako jeho vrstevníci navštěvující školky. Povinná předškolní docházka začíná platit od září letošního roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies