VYBERTE SI REGION

Janovské ghetto - řešení nenašel ani ministr

Litvínov - Michael Kocáb dostal klíče od bytu na problematickém sídlišti v Litvínově. Komunikace mezi Romy a majoritou v Česku skřípe.

25.2.2009 79
SDÍLEJ:
Fotogalerie
11 fotografií
Ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb navštíávil mosteckou lokalitu Janov a podíval se i do tamních ubytoven a na sídliště, kde žijí sociálně slabé rodiny.

Ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb navštíávil mosteckou lokalitu Janov a podíval se i do tamních ubytoven a na sídliště, kde žijí sociálně slabé rodiny.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Černý superb zastavuje před litvínovskou ubytovnou pro neplatiče UNO. Vystupuje z ní ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a vchází do zatuchlé tmavé chodby.

V jedné z místností s rozbitou televizí myje starší paní nádobí u zrezivělého žlabu. „Zbývá jen třináct set, když všechno poplatím. Já mám pět dětí a ze školy chtějí pořád něco platit. Je to dobře vypočítané?“ ptá se ministra a starosty Litvínova Milana Šťovíčka, který jej doprovází, matka dětí a nechává je nahlédnout do svého bytu. Oba ženě poradí, aby se obrátila na sociální odbor.

Za chvíli Kocáb pokračuje v černém superbu na další ubytovnu. V ubytovně U Bílého sloupu je na chodbách o trochu více světla, i dýchá se tu lépe. I zde se hosté dávají do řeči se zdejšími obyvateli, se kterými se přou o výši nájmu.

Vládní konvoj poté pronásledován médii krouží ulicemi Litvínova a míří na janovské sídliště. Zastavuje přímo v centru Janova v Gluckově ulici. Ministr zde není zjevně vítán. „Běžte raději dělat něco pořádnýho! Na tohle si televizi pozvete, to jo,“ vykřikuje paní z balkonu. Delegace vyjde až do nejvyššího patra, aby se Kocáb podíval skrze mříže do poničeného bytu, který majitelům zůstal po nepřizpůsobivých nájemnících.

Ministr ještě stíhá navštívit janovskou školu a poté míří na setkání se zástupci místních občanů, státní i městské policie, romských sdružení a dalších neziskových organizací. Novináři do sálu naplněného k prasknutí nesmějí.

Nakonec Kocáb dostává od litvínovského starosty dekret s klíči od jednoho bytu v sídlišti. „Už jsem přemýšlel, jak jeden z volných bytů získat,“ říká ministr.

Urážel Romy. Přijde o funkci?

Litvínov není zdaleka jediným místem, kde to mezi většinovou společností a Romy skřípe. Nyní kvůli výrokům na adresu Romů asi přijde o funkci i nový předseda břeclavské organizace Strany zelených Otto Vaďura.

Jeho spolustraníkům vadí otevřený dopis, který Vaďura minulý pátek poslal břeclavským zastupitelům. V dopise totiž svérázně kritizuje aktivity města Břeclavi zaměřené na integraci Romů.

„Poté, co Džamila dokonale zblbla Piškulu a ten si teď zaplatí geniální cikánskou studii od firmy GAC, nebo jak se ti pražští zázraci jmenují i se Štěpánem Ripkou a spol., teď bude zase náš pan starosta pořádat doučovací kroužky pro ty, kteří nechodí do školy ani na povinnou školní docházku,“ napsal šéf místních zelených. Starosta Břeclavi Dymo Piškula se nad dopisem nepohoršuje.

Jiný názor ale mají Vaďurovi spolustraníci, kteří si myslí, že kvůli dopisu ve funkci dlouho nevydrží. „Chování pana Vaďury rozhodně není normální, nemůžeme ale okamžitě zasáhnout. Je potřeba dát podnět ústřední revizní komisi, jako krajská organizace ho nejsme schopni odvolat,“ sdělila jihomoravská manažerka strany Petra Špotáková.

Vaďura si ovšem za dopisem stojí. „Problémy vidí jenom zelení v Brně nebo v hlavním městě,“ reaguje šestapadesátiletý muž, který se do čela břeclavských zelených dostal před měsícem.

Konkrétní pomoc je nejúčinnější

Dávám jí jasně přednost před nulovou tolerancí, tvrdí ministr Michael Kocáb.

Jaký je váš dojem z první návštěvy Litvínova a sídliště Janov?

Je zde řada velkých problémů. Domy jsou opravdu v dezolátním stavu. Jde nám teď všem o to, aby to tak nebylo. Je teď nutné dát dohromady způsob jakým tomu pomůžeme. Mám dobrý dojem z toho, co jsem viděl, problémy nejsou nepřekonatelné. Příjemně mne překvapila diskuse. Cílem institutu kulatého stolu je vyslechnout názory všech, je to starý osvědčený prostředek ke komunikaci, pokud problémy přesahují míru.

Hovořil jste s místními lidmi. Jaký máte pocit z jejich vyprávění?

Ano, hovořil jsem s několika lidmi. V jejich tónu jsem nezpozoroval nenávist, ale spíše smutek z toho, kde nyní musí žít a že se v takové situaci ocitli. To posílilo i mou potřebu jim pomoci.

Přináší váš úřad nějaké konkrétní návrhy pro řešení situace v litvínovském Janově?

Pro mě to byla první návštěva ve funkci. Přijel jsem hlavně za účelem seznámit se se situací. Agentura pro sociální začleňování má nyní k dispozici situační analýzu sociálně vyloučených lokalit v Litvínově, která se hlavně zaměřuje na janovské sídliště. S řešením problémů tedy pomůže i agentura.

Litvínovská radnice před časem vyhlásila nulovou toleranci pro nepřizpůsobivé, která se zdá být zatím velmi účinná. Jak se vy díváte na tento způsob boje z lidmi, kteří nedodržují zákony, neplatí nájem a znepříjemňují život svému okolí?

Jsem spíše zastáncem vyrovnávacích akcí, které jsou nyní odmítány, ale podle mého názoru je to jeden z nástrojů jak tyto problémy řešit. Nechci o nulové toleranci spekulovat, ale upřednostňuji konkrétní pomoc.

Vaďura: Kocábův úřad je zbytečný

Šéf břeclavských zelených Otto Vaďura by nepřizpůsobivé občany prý vyřešil do měsíce.

Jaký je váš vztah k Romům?

Velmi dobrý. Úplně stejný jako k Mongolům, Vietnamcům, všem lidem, kteří tady jsou. Nemám s nimi problémy a vážím si všech, kteří pracují. Negativní vztah mám k Cikánům, bílým a ostatním, kteří se poflakují a zneužívají sociální dávky.

Jistě jste zaznamenal problémy na litvínovském sídlišti Janov. Co tomu říkáte?

V Janově jsem nebyl, je mi naprosto jedno, co se tam děje. Můžu říct své stanovisko k postupu chomutovské starostky. Jestliže nepřizpůsobiví občané dluží městu 240 milionů korun, z toho 40 milionů je jen na úrocích, tak si myslím, že skutečně vyplacená sociální dávka se převzetím stává finanční hotovostí, kterou je třeba redukovat exekutorem. A to, že se pozastavuje můj ministr Kocáb nad tím, že někomu zbyla tisícovka? Na to měl dotyčný myslet, když stál například u hracího automatu, nakupoval chlast, cigarety. Já bych nepřizpůsobivé občany vyřešil do měsíce. Byli by všichni přizpůsobiví a měli by splátkové kalendáře na všechno.

Jak byste tedy sám řešil romskou problematiku?

Ministerstvo financí řeší odvody, ministerstvo pro místní rozvoj bydlení, ministerstvo školství zase to, aby děcka chodila do školy. Zloděje řeší ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti. Ministerstvo pro národnostní menšiny je tím pádem naprosto k ničemu. Bylo zřízeno vyloženě proto, že zelení nastoupili do vlády, aby měli nějaký ministerský flek. Jiný důvod nevidím. Nabízel jsem se na bezplatný post tohoto ministra na dobu tří měsíců s tím, že tento zbytečný úřad zruším. Vyhážu je a pak se vypařím jak pára nad hrncem.

Lucie Prosková, Monika Procházková , Michal Šupálek, Jiří Ševčík

25.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 79
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na soudní jednání ohledně sporu o nošení šátku dorazili i odpůrci islámu.
17 19

Vykázání veřejnosti i zpěv hymny: v Praze pokračuje soud proti hidžábu

Tesla Model S.
8

Majitel Tesly uvízl v poušti. Auto nestartovalo kvůli ztrátě mobilního signálu

AKTUALIZOVÁNO

Itálii postihla série silných zemětřesení

Řím /FOTOGALERIE/- Střední Itálii dnes postihla série zemětřesení o síle vyšší než pět stupňů. Informovalo o tom seizmologické středisko EMSC a italská média. Otřesy pocítili obyvatelé regionů Abruzzi, Marche a Lazio, které zasáhla série silných zemětřesení už loni. Podle italského premiéra Paola Gentiloniho si zemětřesení zřejmě nevyžádala žádné oběti. První menší škody hlásí například město Amatrice, které ničivé zemětřesení o síle 6,2 stupně postihlo loni v srpnu. Zjišťování následků otřesů komplikuje sníh a mráz.

Poláci o olympiádě v Krkonoších: Velká šance, jakkoli se to může zdát bláznivé

Vášnivé diskuse rozpoutalo prohlášení polských měst Karpacz a Szklarska Poreba uspořádat zimní olympijské hry 2030 v Krkonoších, společně s českými středisky.

Miliardy za bahno. Opravdu lidem pomáhá?

Ani pití, ani lék. Do jaké škatulky patří lázeňské prameny, doposud nikdo v Česku nerozlouskl. Neví se ani, jestli a jak fungují. Pojišťovny přitom posílají na léčbu minerální vodou a rašelinou miliardy. Což se jim nelíbí. „Nejradši bychom výdaje na lázeňství škrtli," přiznal šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. To by se ale mohlo brzy změnit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies