VYBERTE SI REGION

Konec předsednictví je vyhazovem pro 220 úředníků

Praha - České předsednictví EU za týden skončí. Šéfování Evropě přišlo na dvě miliardy, podle exministra Vondry nejviditelnější stopu zanechala Entropa.

21.6.2009 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Pokud si někdo položil otázku, proč nás Brusel touto misí pověřil už pět let po vstupu do unie, odpověděl mu v neděli ministr zahraničí Jan Kohout. „Česká republika je pověstná kvalifikovanou a dobře fungující státní správou, proto jí Evropa dala důvěru,“ odhalil pozadí našeho předsednictví šéf diplomacie. Právě ti, kteří nakonec zachránili pověst Česka v EU, si ale už pomalu začínají balit kufry.

Speciálně pro půlroční zúřadování naší vedoucí role bylo přijato 336 zaměstnanců. „Šlo o termínované smlouvy. Dalších sedm desítek lidí z koordinačního týmu pracovalo na dohodu a čtyřicet v tematických skupinách,“ sdělila Deníku Tereza Králová z úřadu vlády. Působili v 19 úřadech. Například ministerstvo školství pořádalo 28 konferencí a mělo navíc k dispozici osm lidí.

„Více než polovina europracovníků chce dále na ministerstvu působit, ostatní odcházejí do soukromé sféry či do nevládních organizací,“ sdělil mluvčí resortu Tomáš Bouška. Patří k nim i Veronika Horová. Měla na starosti vše, co souvisí s hladkým chodem mezinárodních akcí, tedy registraci účastníků, akreditaci, ubytování, ozvučovací techniku.

„V odboru pro záležitosti EU jsme v rámci předsednictví byli tři, s kolegy z ostatních útvarů jsme vytvářeli variabilní minitýmy podle obsahu konferencí. Byla to pro mne cenná zkušenost, poznala jsem řadu zajímavých osobností,“ svěřila se mladá právnička Deníku. Přesto se chce po půlroce ve státních službách vrátit ke svému původnímu povolání. „Byla to užitečná odbočka, dostala jsem i nabídku zůstat na ministerstvu, ale právo mám ráda, takže se zřejmě vrátím do soukromé sféry,“ uvedla.

Nejpozději do konce roku

Všem dočasným zaměstnancům končí smlouvy nejpozději koncem roku, mnozí se rozloučí už v červenci. Státní správa tak přijde o desítky kvalitních lidí, kteří museli prokázat jazykové a organizační schopnosti. Podíleli se totiž na přípravě 25 summitů, dvou formálních Evropských rad a 2400 konferencí, výborů i průvodních akcí. Během českého půlroku bylo přijato 84 legislativních norem. Jak v nedění debatě na ČT1 uvedl bývalý ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS), stejně si ale za pár let Evropa na české předsednictví vzpomene jen v souvislosti s Černého provokací Entropa. Má-li pravdu, pak celkové odhadované výdaje ve výši dvou miliard korun přišly poněkud vniveč.

Podle Králové třetina nováčků, tedy zhruba stovka, bude dál působit ve státní sféře. Jde o úředníky, kteří se vracejí ze Stálého zastoupení v Bruselu nebo dostali nabídku přímo z resortu, pro nějž pracovali.

Autor: Kateřina Perknerová

21.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

Inkluze směřuje i na nadané děti. O ně se ale příliš starat neumíme

Praha – O společném neboli inkluzivním vzdělávání na českých školách se mluví především v souvislosti s dětmi zdravotně handicapovanými. Jim je určena řada podpůrných opatření, na něž mají od letošního září ze zákona nárok.

Ruský závod na výrobu jaderných reaktorů ohlásil únik radiace

Moskva - Únik radiace oznámila dnes ruská média z Nižního Novgorodu, který je sídlem jednoho z největších ruských závodů v oboru jaderného strojírenství. Incident, k němuž došlo v pátek, si vyžádal sedm zraněných, z nichž jeden byl vystaven ozáření. O povaze zranění ostatních šesti nebyly zveřejněny žádné informace.

Útočníci stříleli v jihošvédském Malmö. Čtyři lidé jsou zranění

Malmö (Švédsko) - Čtyři lidé utrpěli v neděli večer zranění při střelbě v centru jihošvédského města Malmö. Jeden z nich byl zasažen do hlavy a je v kritickém stavu. Útočníkům se podařilo uniknout na skútrech a policie po nich pátrá, informovala dnes agentura AFP. Oblastí nedaleko místa střelby pak otřásl silný výbuch, jeho příčinu ale zatím média neznají.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies