V červnu a září se bude jezdit každý pátek a sobotu, o prázdninách každý den. „Letos budou jízdy mimořádným zážitkem, protože ve volných letních výbězích a na Africkém safari je téměř šest set velkých afrických kopytníků,“ vysvětlila Jana Myslivečková z odboru propagace.

Večerní jízda safaribusem je jiná než ta denní. V každém z vozidel je odborník, který návštěvníkům přibližuje život zvířat, doplní také příhody z chovu v místní zahradě. Večer se chovají zvířata jinak než za světla, řada z nich ožívá. Na diváky tak čekají nezvyklé zážitky. Na rozdíl od denního safari jede autobus večer také kolem velkých travnatých výběhů a míjí běžně nepřístupnou chovnou stanici gepardů.

Stádo žiraf se rozrostlo

Další novinku najdou návštěvníci mezi kopytníky. Stádo žiraf se rozrostlo o další přírůstek, takže v současné době zde už mají dvaatřicet žiraf ve dvou poddruzích.

„Minulý týden byla ze zoo Hannover dovezena samice žirafy Rothschildovy Johari. Tato samice byla do našeho chovu doporučena evropským koordinátorem. Narodila se před necelými dvěma roky v zoo Hannover. Otcem je královédvorský rodák samec Serž a matkou je samice Luna ze Zoo Hannover,“ doplnila Myslivečková.

Mladá samice byla po krátké karanténě spojena se stádem a poprvé se s ním podívala do výběhu. Královédvorská zahrada patří mezi největší chovatele žiraf na světě. V rámci mezinárodní spolupráce jsou zdejší mláďata „rozeseta“ v řadě zoo celé Evropy. Dlouhokrcí kopytníci patří mezi nejoblíbenější druhy, návštěvníci obdivují především jejich ladné pohyby. Se žirafami je spojena také nejtragičtější část dějin místní zoo.

V sedmdesátých letech byla za dosud plně nevyjasněných příčin, údajně kvůli nakažlivé slintavce, zlikvidována největší chovná skupina žiraf. Tato událost se stala dokoncem námětem knihy anglického spisovatele Jonathana Ledgara.

Dorazil nový chovný samec nosorožce

V pátek se rozšířil také počet nosorožců. Do zoologické zahrady dorazil nový chovný samec nosorožce dvourohého Baringo ze Zoo Port Lympne. Opět se tak stalo v rámci záchovných programů. „V rodné zoo není z genetického hlediska potřebný do chovu, a proto byla v rámci evropského záchranného programu EEP určena naše zoo jako jeho nové působiště. Zde zaujme místo druhého chovného samce, a tak by měl přispět k posílení populace těchto krásných zvířat v zajetí,“ uvedl zoolog Jiří Hrubý. Ve Dvoře Králové, stejně jako ve většině zoo v Evropě, je chován východní poddruh nosorožce dvourohého, jehož domovem je východní Afrika.

"Je velmi ohrožený a ve volné přírodě zbývá asi 520 kusů. V programu EEP je chováno přibližně 75 zvířat, z čehož zoo Dvůr Králové jich chová momentálně 16 a pravidelně se zde tito nosorožci rozmnožují. Naše zoo právě se zoo Port Lympne patří k největším chovatelům těchto zvířat a jako první na světě odchovala potomky v páté generaci,“ doplnil Hrubý. Baringo bude měsíc v karanténě. Potom ho zařadí do chovné skupiny. „Tam bude seznamován s dospělými samicemi, se kterými se, jak doufáme, bude úspěšně pářit a výsledkem budou zdravá mláďata,“ uzavřel zoolog Jiří Hrubý. Zoo chová také indické a takzvané bílé nosorožce, kteří jsou nejohroženějším druhem na světě. Jinde je zájemci neuvidí.