Část produkce směřuje z Albrechtic do Německa, část do Japonska. Podle šéfa a majitele firmy Jaroslava Zemana si dokonce Japonci Krtečka natolik oblíbili, že mu nepřiřadili žádné japonsky znějící jméno, a ani se jej nesnažili přeložit do japonštiny. Nazývají jej česky – Krtečkem.

„V Japonsku se dřevěná figurka krtečka výborně prodává. Běžel tam i animovaný seriál. Figurku si japonské děti skutečně tak oblíbily, že jí ponechávají český název. Krteček je pro ně prostě Krtečkem,“ potvrdil šéf firmy Jaroslav Zeman.

Licenci na výrobu této dřevěné hračky získala firma Detoa přímo od autora populární postavičky Zdeňka Millera. Krtečka vyváží do světa už několik let.
„V letech 1998 až 2003 jsme patřili také do desítky největších tuzemských vývozců do Číny. V Číně byly naše výrobky hodně dobře zavedené. Prodávali jsme tam především pianinové a klavírové mechaniky,“ podotkl šéf firmy.

Tlačí nás hlavně silná koruna


V současné době vyváží Detoa hračky zhruba za 100 tisíc amerických dolarů ročně.

„Jsme v České republice největším vývozcem hraček. Nikdo další už tady nezůstal. Osobně bych byl raději, kdyby nás na trhu existovalo víc. Aspoň by byla nějaká konkurence,“ poznamenal Jaroslav Zeman. „Momentálně nás ale tlačí posilující koruna, která zvedá cenu našich výrobků,“ dodal.

Mezi nejoblíbenější hračky malých zákazníků podniku z Albrechtic patří například magnetická divadla, magnetické puzzle, tahací hračky a potom klasika mezi dřevěnými hračkami – montážní hračky. Tuto hračku si může dítě samo z dřevěných kostek sestavit. Hračka tak rozvíjí jeho fantazii a tvořivost.
Vedle toho firma vyrábí řadu malých barevných mačkacích figurek, například sklápějící se zvířátka, dále potom stavebnice, společenské hry a nábytek do pokojíčků pro panenky.

Dřevěné hračky u dětí stále vedou


Mnohé figurky domalovávají pracovníci firmy, která zaměstnává okolo 220 lidí, ručně. Podle Jaroslava Zemana mají dřevěné hračky budoucnost i přes masivní reklamu levných plastových a gumových výrobků, pocházejících zejména z Asie.

„Dřevěné hračky jsou pro děti bezpečnější, protože neobsahují žádné toxické látky. V rodinách s vyšší životní úrovní, tam, kde jsou rodiče minimálně středoškoláci, anebo přírodně zaměření, dřevěné hračky jednoznačně vedou,“ zdůraznil Jaroslav Zeman.

Velká část výroby firmy putuje také do Německa. Pro tamní trh vyrábí Detoa nábytek do pokojíčku pro panenky, včetně prosklenného sprchového koutu. V Japonsku jsou nyní kromě Krtečka také populární magnetické miniaturní dřeváky, které si bezdětné ženy od 30 do 40 let umisťují jako výzdobu na ledničky.

„Jak se nám daří? Mohlo by to být lepší, ale jsem spokojen. Všechny naše závazky splácíme, a ještě se mírně rozvíjíme. Do budoucna bych byl rád, kdyby se nám podařilo udržet stávající trhy i partnery,“ doplnil šéf firmy.

Hejtman by chtěl české dřevo


Továrnu si prošel tento týden také hejtman Libereckého kraje Petr Skokan. Hračky jej okouzlily. „Jsou krásné, originální. Jsem rád, že tato významná česká firma sídlí právě v našem regionu. Rád bych jí pomohl v tom, aby nemusela dřevo dovážet ze Slovenska, když toho roste tolik za humny. Například habr by mohla Detoa kupovat od Lesů České republiky,“ řekl hejtman.