VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kubata: Lidé si myslí, že všichni politici "berou"

Ústí nad Labem - Rozhovor s odstupujícím primátorem krajského města Janem Kubatou.

16.8.2009 15
SDÍLEJ:

Primátor Jan KubataFoto: DENÍK/ Petr Sochůrek

Městem hýbou debaty ohledně výběrových řízení a financování veřejných zakázek, například v souvislosti s nedávnou reportáží České televize o demolici sektorového centra. Ústecký primátor Jan Kubata hovoří o veřejných zakázkách, odpovídá na připomínky, že se Ústí mění v betonovou džungli a další otázky.

Někteří naznačují, že výběrová řízení ovlivňujete ve prospěch svých známých nebo firem, kde máte podíl, co na to říkáte?
Přeložme do češtiny, kdo jsou ti „někteří“. Je to především komunistický zastupitel Jaroslav Kubín. Jeden příklad za všechny: pan Kubín na posledním jednání zastupitelstva města nejprve označil předpokládanou cenu za rekonstrukci velké zasedací síně zastupitelstva města za přehnaně vysokou, a pak se teprve zeptal investičního náměstka Řeřichy, co vlastně všechno za ty peníze bude realizováno… Dál už nemusím pokračovat. Když jsem oznámil svou rezignaci, myslel jsem to vážně, odstupuji nejen z pozice primátora, ale vzdal jsem se i dalších členství v představenstvech a dozorčích radách, prodal jsem svůj obchodní podíl ve své firmě a žádné jiné společnosti nevlastním, ani otevřeně ani skrytě. Mé majetkové přiznání je odevzdáváno včas a tisk ho již několikrát citoval. Politiku jsem pro peníze nedělal a nedělám.

Nemáte tedy pocit, že je to cílená kampaň?
Jaroslav Kubín jde cestou permanentní kriminalizace těch, kteří stojí na opačné straně politického spektra. Má obrovskou výhodu. Lidé si totiž obecně myslí, že všichni politici berou a jakékoliv podezření bez náznaku důkazu vnímají jako nezvratný fakt existence korupce. Kubín umí tyto ustálené soudy dobře pojmout a dokázal k tomu využít, nebo spíše zneužít, i část médií. To je výhoda opozice, ta totiž dokáže poskytnout vždycky zajímavý příběh, bylo by však dobře, aby i ona musela podávat důkazy. Je před volbami a já kandiduji, ostatní je na vašich čtenářích.

Kdo tedy podle vás za tím stojí, komu má kampaň ublížit a komu pomoci?
Pomineme-li Jaroslava Kubína, čekám teď, co přijde v následující volební kampani do sněmovny. Nejsem naivní a předpokládám, že to vůbec nebude příjemné. Nechci spekulovat, komu to poslouží, ale ODS a já osobně to určitě nejsme, a tak se sám sebe ptám: „Kdo je naším největším soupeřem?“

Nemáte obavy, že to bude pokračovat i později?
Podezření z korupce je všude tam, kde se zadávají zakázky. Je to daň, kterou si politik nese neustále. Karel Kryl říkal: „Politikům se nevěří, politici se kontrolují…“ Tohle přijímám bez výhrad.

Proč myslíte, že tedy město stále někdo obviňuje z předražování veřejných zakázek a manipulace soutěží?
Obviňování z korupce bez důkazů se v českém politickém životě stalo běžnou normou. Místo soutěže programů vítězí snaha dostat konkurenta „do tepláků“. Můžete namítnout, že můžeme původce pomluv zažalovat. To ano. Za deset let možná vysoudím omluvu a 10 tisíc korun.

Obviňují vás také, že za vaší vlády se Ústí kvůli velkým stavbám změnilo a mění v betonovou džungli. Co vy na to, souhlasíte s tím, nebo ne?
Velké objekty se dnes staví z betonu, stavby z cihel jsou záležitostí minulých století a z plastu to nejde. Opravili jsme letní kino, které není betonovou džunglí, pak Větruši – ta též není betonovou džunglí. Tak mohu pokračovat dál. Vaše otázka ale zřejmě souvisí s Forem u šikmého kostela. Počkejme si na výsledek této soukromé investice, posuzovat ji během stavby, kdy je vidět jen beton a dráty, nebudu. Budu donekonečna opakovat, že žijeme ve velkoměstě a to mělo, má a bude mít jiný ráz, než vesničky a menší obce. Mnoho let nám zde po soudruzích ležely vyasfaltované volné plochy po zbouraných domech, a tak bude chvíli trvat, než si na nové stavby zvykneme. Máme být na co hrdí, my všichni „Ústečáci“.

Prý jste tu dělal politiku jen pro lobby a bohaté…
To je falešná věta, nevím nevím, jestli do domu kultury chodí jen bohatí, jestli sportují jen bohatí, jestli do divadel chodí jen bohatí a mohl bych určitě ještě dlouho pokračovat. Dělal jsem primátora, jak nejlépe jsem uměl a město se hodně změnilo. Tvrdím, že výrazně k lepšímu. Připadá mi to jako jedno z globálních hesel sociální demokracie směrem k ODS. Zajímavé je, že krátce poté, co vedení ČSSD něco takového prohlásí na veřejném mítinku, nasednou její lídři do luxusních limuzín a odjedou kázat na další náměstí. Zaparkují ale o ulici dál, aby ten luxus nebyl vidět.

Kandidujete do parlamentu, odstupujete z funkce primátora. Co svému nástupci v této funkci vůbec nepřejete, a co naopak ano?
Můj nástupce se bude muset vypořádat především s dopady ekonomické krize na rozpočet města. Sestavení rozpočtu města pro rok 2010 bude extrémně nesnadným úkolem a já mu přeji, aby ho zvládl a aby zvládl dobře zrealizovat Integrovaný plán rozvoje města (IPRM). Pak nastane kampaň pro komunální volby v roce 2010 se vším „krásným“, co k ní patří. To mu také nepřeji, ani náhodou. Pokud o to ale bude stát, budu mu vždy k dispozici, abych pomohl.

Mimochodem, už je konečně rozhodnuto o kandidátu na vašeho nástupce?
Ano, nebude to žádné velké překvapení, ale ještě jsme nejednali s naším koaličním partnerem, jsou dovolené, tak mi dejte prosím prostor, oznámit tuto nominaci nejdříve jemu. Do 17. září je ještě dost času.

Podle jakých kritérií je, či bude vybrán?
Podle koaliční smlouvy nominuje primátora ODS jako vítěz komunálních voleb roku 2006. Nominaci projedná oblastní rada a klub zastupitelů a pak požádáme koaličního partnera o podporu této nominace.

Hrajete ve filmu Veni, vidi, vici, jak na natáčení vzpomínáte a proč?
To je hodně nadnesené „hraji“, řekněme na rovinu, že jsem byl jen kompars. Když město podporuje nějaký projekt, snažím se osobně projekt poznat, a tak se stalo, že jsem poznal, jaká je to strašná dřina, natočit jeden záběr. Byla to hezká zkušenost.

Co si myslíte, že Ústí potřebuje, abyste pro něj jako poslanec zařídil a udělal?
Mé nejzásadnější téma je dobudování protipovodňové ochrany a dobudování kampusu. Musíme pomoci justici a vzniku „justičního paláce.“ Globálně je třeba řešit zneužívání sociálních dávek a problematiku „ghett,“ i tady hodlám být maximálně aktivní. Očekávám úzkou spolupráci s novým vedením města Ústí nad Labem, ale i dalšími městy a obcemi Ústeckého kraje. To vše totiž přinese ekonomickou stabilitu a pracovní místa.

A na závěr, jste ochotný, v rámci předvolební kampaně, nadobro přestat kouřit jako někteří politici za hranicemi, samozřejmě, aby lépe zapůsobili na voliče?
To bych voliče hodně podceňoval, kdybych si myslel, že mě budou volit jen za to, že jim oznámím svou kuřáckou abstinenci. Voliči vůbec nejsou hloupí. Samotného mě kouření trápí, a není třeba z toho dělat volební téma. Budu s tímto nešvarem bojovat.

Autor: Janni Vorlíček

16.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok před britským parlamentem
AKTUALIZUJEME
18 10

Teror před britským parlamentem: Útočník čtyři lidi zabil a 40 zranil

Ilustrační foto.
29

EET a fitness: trenéry čeká existenční dilema, zákazníky fronty

Britská policie provedla razii v Birminghamu

Britská policie dnes provedla razii v Birminghamu. Stalo se tak den po teroristickém útoku v Londýně. Zátah s tímto činem podle informací televize SkyNews souvisí, ačkoli to úřady oficiálně nepotvrdily. BBC v noci na dnešek uvedla, že je možné, že útočník si v Birminghamu vypůjčil auto. Tato informace ale ověřena nebyla.

Katastrofa: Zelenina zdražila!

„Brutální zdražení potravin." „Salátová krize!" „Zákazníci zuří: Zelenina je moc drahá!" „Oběti letošní zimy: okurky, cukety, ledový salát." Češi jsou od počátku roku zásobováni katastrofickými zprávami o tom, jak letos zdražuje zelenina. Jeden by snad začal okopávat zanedbaný záhumenek či navezl na balkon pytle plné hlíny, aby si mohl vypěstovat pár rajčátek a nějakou tu okurku.

Zrychlí stavby? Politici chtějí vyšachovat ekology i spolky

Kuňkání žab zřejmě ještě více než dnes zanikne v hluku stavebních strojů. Důvod? Výhrady, které ke stavbám vyjadřují ekologové či různé občanské spolky, už brzy úřady nebudou tolik poslouchat. Připravit je o slovo může chystaná novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA), která má omezit možnost vyjadřovat se tak jako dosud k chystaným velkým stavbám, jako jsou dálnice nebo továrny.

Spíme málo. Trpíme proto nadváhou a depresemi

Spánek? Na ten jsem dlouho neměla čas, přiznává osmatřicetiletá manažerka Lenka Procházková. Snažila se totiž stihnout úplně všechno – práci si nosila domů, děti dirigovala hlavně přes telefon, k tomu se starala o nemohoucí rodiče. Během pracovního týdne strávila v posteli sotva pět hodin denně. Někdy musely stačit i čtyři hodiny. Dokud nepřišel zvrat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies