Nesouhlasí s rozhodnutím Vrchního soudu v Praze, podle kterého se má v Hradci Králové projednat také zbývajících 47 případů, z nichž je Kulínský podezřelý. ČTK a České televizi (ČT) to dnes řekl mluvčí hradeckého krajského soudu Michal Strnad.

"Podle mých informací má v úmyslu předložit věc Ústavnímu soudu, protože je bytostně neztotožněna s rozhodnutím Vrchního soudu v Praze," řekl Strnad. Soudkyně podle něj tvrdí, že Vrchní soud v Praze překročil svým rozhodnutím své pravomoci.

Bímová případ rozdělila a rozhodla, že případem 47 údajně zneužitých členek sboru se má zabývat Obvodní soud pro Prahu 1, kde má Kulínský trvalé bydliště, soud to však odmítl. Vrchní soud v Praze poté rozhodl, že hradecký soud bude muset projednat i těchto 47 případů. S tím však soudkyně nesouhlasí.

Bímová nejprve požádala předsedu Krajského soudu v Hradci Králové Milana Bořka, aby podal podnět ministru spravedlnosti k podání stížnosti pro porušení zákona. Bořek to však odmítl. "Domnívám se, že věc by měla být souzena v Hradci Králové, těch argumentů je více, například to, že nejzávažnější skutky se odehrály ve východních Čechách," řekl Bořek. Myslí si také, že celý případ nebylo nutné rozdělovat.

Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra serveru Nova.cz řekl, že rozhodnutí Vrchního soudu je pro soudy závazné. "Senát Obvodního soudu pro Prahu 1 postupoval ve dvou rovinách. Věc jsme nejprve předložili Vrchnímu soudu, protože to slibovalo nejrychlejší vyřešení problému," uvedl. Podle Vávry jsou senát Obvodního soudu pro Prahu 1 a Vrchní soud přesvědčeny, že není možné v odděleném řízení řešit jednotlivé skutky, protože z hlediska hodnocení důkazů, například výpovědi svědků, je třeba je hodnotit před jedním senátem.

Protože je podle Vávry nezbytné, aby se všech 49 případů projednávalo před jedním soudem, obrátili se na Vrchní soud se žádostí o stanovisko a Vrchní soud jejich postupu vyhověl. "Pro případ, že by Vrchní soud toto učinit nemohl, měl Obvodní soud pro Prahu 1 připravenou stížnost pro porušení zákona s žádostí o pomoc ministra spravedlnosti, aby nařídil projednání před jedním senátem," řekl Vávra serveru Nova.cz.

Připravovaná ústavní stížnost nemá podle Bořka odkladný účinek, a případem 47 údajně zneužitých dívek se tak zřejmě bude zabývat hradecký soud. Podle Bořka také existuje možnost, že by se projednávání obou případů spojilo, což například opakovaně požadoval státní zástupce Jan Bohutínský.

Krajský soud v Hradci Králové minulý týden kvůli výslechu dalšího svědka odročil na konec května projednávání pohlavního zneužívání dvou členek sboru. V těchto dvou případech tento soud Kulínského kvůli nedostatku důkazů již loni zprostil viny, Vrchní soud v Praze ale v prosinci verdikt zrušil a vrátil věc k novému projednání.

Kulínský podle policie v letech 1984 až 2004 zneužil 49 bývalých členek sboru. Některé údajně pohlavně zneužil, u dalších prý šlo o ohrožování mravní výchovy mládeže a trestný čin útisku. Kulínskému, který strávil 219 dnů ve vazbě, hrozí v případě prokázání viny až 12 let vězení.