Seznámením obhájců s více než čtyřtisícovým spisem skončilo vyšetřování takzvané kuřimské kauzy. Trvalo jedenáct měsíců a kriminalisté v ní stíhají šestici lidí, kterým hrozí až dvanáctileté vězení. Spis si nyní převezme krajský státní zástupce, který zpracuje žalobu. Soud se kauzou začne zabývat nejdříve v létě.

„Spis je obsáhlý, takže je teď je předčasné spekulovat, jak rychle ho státní zástupce zpracuje,“ uvedl obhájce Kláry Mauerové Daniel Ševčík. Před soudem bude hájit ženu, která děti zavírala do komory a trýznila je.

Tajemství kuřimské komory

Zapeklitý a složitý případ se týká týrání dvou sourozenců, které zavírala jejich matka Klára Mauerová do komory v pronajatém domku v Kuřimi na Brněnsku. Mimo to se podle výsledků vyšetřování podílela i na bolestivém mučení a ponižování svých potomků. Chování ženy odhalil loni v květnu soused, který na obrazovce moderní dětské chůvičky uviděl nahého svázaného chlapce, kterak pojídá jídlo ze země.

Z týrání hochů policisté postupně obvinili nejen matku chlapců, ale i její sestru Kateřinu Mauerovou, známou rodiny Hanu Bašovou, Barboru Škrlovou, která se vydávala za neexistující třináctiletou dívku Annu a pak i chlapce Adama, jejího bratr Jana Škrlu a jeho kamaráda Jana Turka.

Na seznam stíhaných lidí později přibyli ještě babička týraných hochů Eliška Mauerová a lékařka Milena Smékalová, která děti ošetřovala.

Soud chce další důkazy

Lékařku obžaloval státní zástupce už na konci března. Smékalová byla vůbec první figurou v kuřimské kauze, jejíž spis mohli studovat soudci brněnského městského soudu. Ti však obsáhlý spis vracejí zpátky žalobci. Důvod? Soudu chybí ještě nějaké důkazy, které si sám nemůže obstarat. Státní zástupce proto bude muset dokazování doplnit.

Smékalovou si při preventivních prohlídkách sourozenců musela podle žaloby všimnout toho, že jejich těla nesou stopy mučení. „Za neoznámení skutečností policii jí hrozí až tři roky vězení,“ řekl mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Vladimír Kutnohorský. Podle dosavadního vyšetřování snášeli bratři pálení na kůži, museli pojídat vlastní zvratky či trávili několik hodin zavření v klecích, které sloužily jako příbytek pro psa.

Babičce chlapců, Elišce Mauerové, naopak žádný trest nehrozí. Státní zástupce totiž v úterý její stíhání zastavil. Žena sice kryla pravou identitu neexistujícího děvčátka, ale vyšetřovatelům se k činu přiznala a upřímně jednání litovala. „Navíc za svůj hřích zaplatila patnáct tisíc korun. Peníze věnovala do Fondu obětem trestné činnosti a brněnské obecně prospěšné společnosti Trialog,“ dodal Kutnohorský.

Kuřimská kauza má po včerejšku za sebou i prvního „padlého“. Soudce brněnského městského soudu Martin Vrbík, který měl rozhodovat případ Barbory Škrlové a Kateřiny Mauerové se ho dobrovolně vzdal. Sám sebe prohlásil za podjatého. Kvůli tomu, že se zná se sestrou Mauerové Gabrielou. Informoval o tom zpravodajský server Idnes.cz