VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Langer: Policista musí být v ulicích znát

Praha - Policisté v ulicích, kteří nejsou zatíženi zbytečnou administrativou a nadbytečnými úkoly. Tak si ministr vnitra Ivan Langer (ODS) představuje situaci v roce 2012.

26.3.2008 3
SDÍLEJ:

Ministr vnitra Ivan Langer.Foto: DENÍK/Milan Jaroš

Nakolik se mu podaří svou vizi naplnit, záleží do velké míry na poslancích, kteří právě v prvním čtení projednají dvojici klíčových „policejních“ zákonů. Ty mimo jiné upravují také „odbřemenění“ – jak to nazývá ministr – policistů.

Navrhovaná opatření by měla policistům uvolnit ruce a umožnit jim tak zásadně zkvalitnit práci. Mělo by jich být víc v ulicích? Hlasujte v anketě, zúčastněte se diskuse!

Aby nadále nemuseli působit jako soudní pošťáci nebo taxikáři pro opilce.

Policie je podle ministra přetížená úkony, které jí nepřísluší řešit. Kvůli tomu pak policisté chybí tam, kde jsou nejvíce potřeba. „Místo toho, aby policisté působili v ulicích, fungují jako úředníci nebo levná pracovní síla pro soukromé subjekty. Přitom jsou placeni z našich daní,“ vysvětluje Langer.

Vzpoura soukromníků

Jako první ze soukromých subjektů, využívajících až dosud služeb policie, se ozvali soudní exekutoři. Vadí jim, že je policisté přestanou doprovázet, kromě situací, kdy hrozí újma na zdraví či na životě a kdy si ochranu nemohou zajistit jinak.

A to podle názoru ministerstva mohou skoro vždy, v ČR totiž působí řada bezpečnostních agentur. „Soukromé ochranky určitě zvýší náklady na exekuci, kterou zaplatí dlužník,“ varuje šéf Exekutorské komory Juraj Podkonický.

Dalšími soukromníky, kterým se novinky nelíbí, jsou provozovatelé stadionů. Policisté ze sportovních arén zmizí a pořadatelé budou muset zajistit vlastní pořádkovou službu. Až poté, co rozvášněné fanoušky nezvládnou sami, mohou žádat policii o zásah. Tehdy ale riskují, že objeví­li pak policie chyby v zajištění akce, pořadatel musí zásah zaplatit.

Ministerstvo vnitra navíc může zakázat účast veřejnosti na zápasech až na jeden rok. Podle Ivo Lubase z Českomoravského fotbalového svazu to je nebezpečný nápad. „Vzhledem k tomu, že pořádající klub ponese takovéto následky, můžeme počítat se záměrným řáděním fanoušků soupeře. Dobře totiž vědí, že to odnesou ti druzí,“ vysvětluje Lubas.

Velké změny přinese reforma řidičům. Ti už nebudou volat policii k nehodám bez zranění nebo úmrtí, pokud škoda nepřesáhne 250 tisíc korun. Viníka a škodu si určí sami účastníci nehody nebo asistenční služba jejich pojišťovny.

„V 85 procentech případů nehod bez zranění nepřesahuje škoda 50 000 Kč, z celkových téměř 188 tisíc nehod v roce 2006 bylo jen 22 tisíc se zraněním nebo úmrtím,“ argumentuje ministerstvo s tím, že volní policisté budou více hlídat nebezpečné silnice.

Další se uvolní tím, že rychlost začnou měřit i soukromé firmy. To podle ministra Langera přinese i další pozitivum. „Firma, jež bude měřit rychlost, bude mít provizi z každého chyceného hříšníka, takže policista zastavující řidiče už nebude moci řešit přestupek úplatkem,“ říká Langer.

Tisíce hodin ročně ušetří policistům i konec dohadů s opilci za volantem. „Pokud dotyčný nebude souhlasit s výsledkem testu, může požádat o krevní zkoušku, ale zaplatí ji ze svého, jestliže se ukáže, že před jízdou skutečně pil,“ říká Karel Bačkovský z ministerstva vnitra.

Co vlastně budou dělat?

Alkoholické dýchánky občanů celkově zatěžují policii neúměrným způsobem, a i to se má s příchodem reformy změnit. Policistům především odpadne povinnost vozit opilce na záchytky s výjimkou těch obcí a měst, kde nefunguje obecní nebo městská policie.

Podobně přestanou policisté projednávat přestupky spáchané pod vlivem alkoholu nebo drog, tato povinnost se podobně jako dopravní přestupky přesune do agendy obcí

Kritici plánované reformy se ale ptají: Co vlastně budou dělat uvolnění policisté? Najde se pro ně uplatnění? Ministerstvo tvrdí, že ano, ale čísla hovoří nepříznivě – ve srovnání s Evropou máme policistů zkrátka hodně.

Zatímco třeba ve Velké Británii připadá jeden policista na 443 obyvatel, u nás jeden muž zákona „hlídá“ 210 občanů, tedy méně než polovinu. Před námi je v Evropě pouze Kypr s 174 obyvateli na jednoho policistu.


INFOGRAFIKA: Policejni reforma

Aby měla reforma smysl, musí policejní kraje odpovídat soudním
Tvrdí to v rozhovoru pro Deník šéf policejních odborů Milan Štěpánek, ale současně podotýká, že se územní uspořádání musí měnit zvolna, jinak nemusí být jasné, kdo koho vlastně řídí.
Jak celkově vnímáte policejní reformu? Může v současné podobě naplnit stanovené cíle?
Policie běží už řadu let zavedeným způsobem bez změn k lepšímu. Zejména pořádkoví policisté jsou zatíženi neskutečným papírováním. Více policistů dostaneme do ulic ne dalšími a dalšími nábory, ale právě tím, že je zbavíme zbytečných povinností. Každá reforma ale musí fungovat na dobrém technickém základě, a tady musí ministerstvo a policejní prezidium hodně přidat. Pomůže třeba elektronizace trestního řízení.
Ministerstvo vnitra chce nově vytvořit 14 krajských správ. Ty mají odpovídat vyšším územně samosprávním celkům. Je to dobrý nápad?
Ano, ale bude to mít smysl tehdy, když se současně změní také kraje soudní. Nedovedu si představit situaci, kdy 14 krajských velitelství spolupracuje s osmi krajskými státními zastupitelstvími. Problémem je ale reorganizace menších celků, tedy slučování okresů do větších územních velitelství. Představte si, že se spojí okresy Příbram, Benešov a Kutná Hora. Takový celek by bylo mimořádně obtížné řídit.
Ale sníží to počet velitelských funkcí. Ministr Langer už dlouho tvrdí, že jeden velitel na osm policistů je moc.
Jak kde. Pokud snižovat, tak na základě podnětů zespoda, každé území má jiné nároky. Ahlavně se to nesmí dělat plošně. Naopak,my celou dobu říkáme: hlavně pomalu a uváženě, nejasnosti v tom, kdo komu vlastně velí, můžou vážně ohrozit fungování policie.
Reforma policie se dotkne také Inspekce ministra vnitra. Opozice chce generální inspekci bezpečnostních sborů, bez ní zákon nepodpoří.
Inspekce bude vždycky závislá na policii, a to personálně. Nikdo jiný než policista nedokáže odhalit trestnou činnost v tak specifickém prostředí, jakým je policie. Návrh, aby inspekci kontrolovali poslanci a její vedení jmenovala vláda, je v zásadě dobrý. Generální inspekce je proti tomu utopie. Vězeňská služba přeci patří do jiného resortu a hasiče není třeba kontrolovat. Inspekce je tu primárně pro vyšetřování policistů.

Autor: Petr Mašek

Mělo by být v ulicích více policistů?

Ano

83 %

Ne

17 %

Hlasovalo: 23

Anketa byla ukončena

26.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Seniorka. Ilustrační foto.
3 13

Bydlení, léky, jídlo. Pražští senioři jsou ohroženi chudobou

Ilustrační foto.
1 4

Balík vám nově vydají v balíkovně. Bez fronty i občanky

Potvrzeno. V Brně vyroste park pro společné fandění během zimních OH

/ANKETA/ Hokejové hřiště, curlingové dráhy či malý skokanský můstek. To a mnohem více nabídne nový olympijský park, který vznikne v Pavilonu Z v areálu brněnského výstaviště. V pátek to potvrdilo vedení Brna s Českým olympijským výborem. 

Jako v Izraeli. Mostecké děti se učí přežít teror

Připomíná to civilní obranu v Izraeli, kde je stav ohrožení součástí života. V Mostě je to zatím jen experiment, který má připravit děti na měnící se Evropu.

Dlouhé čekání na operace? Stovky Čechů míří za lékařem za hranice

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Část lidí nevěří českým lékařům, dalším se nechce čekat měsíce na operaci. Češi se stále častěji vydávají na plánované zákroky do zahraničí. Většina lidí si nemalé výdaje za léčbu musí hradit ze svého.

DOTYK.CZ

Před 69 lety hrozila atomová válka. Zažehnala ji chladná hlava a teplá zima

Winston Churchill chtěl na Sověty shodit atomovku, prezident Francie de Gaulle mu souhlasně přitakával. Americký prezident Harry Truman byl pro citlivější řešení, sovětskou blokádu Berlína započatou jen před pár hodinami, hodlal vyřešit leteckým mostem. Tenhle risk z odpoledne 23. června 1948 vyjde. A Sověti utrpí první poválečnou diplomatickou porážku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies