Poslanci Šnajdr, Tluchoř a Fuksa složili v listopadu poslanecký mandát kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří je ve Sněmovně nahradili, poté Nečasův kabinet balíček prosadil a zažehnal několikatýdenní vládní krizi. Šnajdr byl následně jmenován do dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa zamířil do čela Českého Aeroholdingu a.s.

Mimořádně škodlivé

Spolupracovník Transparency International Láska argumentoval ve svém trestním oznámení tím, že poslanci se svých mandátů vzdali kvůli Nečasovu příslibu, že získají významné posty ve společnostech s majetkovou účastí státu. Takové jednání podle Lásky nejen naplňuje skutkovou podstatu trestných činů podplácení a přijetí úplatku, ale je také pro společnost mimořádně škodlivé, protože deformuje výkon mandátu poslance a volební právo občanů České republiky. Premiér Nečas už dříve označil Láskovo oznámení za absurdní.

Úvahy a spekulace

Trestní oznámení posuzovalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Lásku dnes vyrozumělo o tom, že oznámení nepostoupilo policii, protože neobsahovalo takové skutečnosti, na jejichž podkladě by bylo možné učinit závěr o podezření ze spáchání trestného činu. „Vaše výhrady, které uvádíte ve svém podání, jsou toliko úvahami a spekulacemi, které nemají oporu v žádném konkrétním důkazu, a je toliko věcí každého poslance, kdy ukončí a z jakého důvodu svoji poslaneckou činnost," uvedla ve vyrozumění obvodní státní zástupkyně Šárka Pokorná.

Láska nyní může požádat Městské státní zastupitelství v Praze o přezkoumání tohoto rozhodnutí. Na své facebookové stránce Právo s Láskou už potvrdil, že to udělá. Následné rozhodnutí městského státního zastupitelství bude ve věci konečné.