Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Léčebné konopí není k sehnání ani rok po legalizaci

Praha /INFOGRAFIKA/ – Od chvíle, kdy mohli pacienti s roztroušenou sklerózou nebo rakovinou poprvé v Česku legálně užít léčebné konopí, uplynul rok. Přesto tak v praxi nikdo z nich neučinil – dosud totiž konopí nebylo v lékárnách k sehnání, ačkoliv licenci na dovoz mají už tři firmy.

2.4.2014 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

První z nich, společnost Elkoplast, by sice měla první dávku přivézt do ČR každým dnem, že by tak ale konopí konečně bylo pacientům dostupné, to ještě zdaleka neznamená. Gram totiž přijde na zhruba 300 korun, za měsíční dávku dá tedy pacient celkem devět tisíc – čili částku, která je pro člověka v invalidním důchodu prakticky nemyslitelná. Důvod? Problematicky nastavená prováděcí vyhláška a nařízení lékového ústavu, že na tuto léčbu pojišťovny nesmějí přispívat.

Pěstování v ČR cenu srazí

Přesto snad teď pacientům začnou lepší časy: léčivou rostlinu totiž bude možné pěstovat i v ČR, takže bude cenově dostupnější. Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navíc už před volbami přislíbil, že se zasadí o to, aby se léčba k lidem dostala. Nedávno se také proto vypravil do Izraele, který by mohl léčebné konopí dodávat několikrát levněji než současný holandský výrobce. „Dovoz by ovšem musely povolit tamní úřady, což se zatím nestalo," doplňuje mluvčí ministerstva Dana Šalamunová, která zároveň také upozorňuje, že nejlevnější by mělo do budoucna být léčebné konopí pěstované v ČR.

Aby firmy mohly pěstovat konopí, budou muset projít dvoukolovým výběrovým řízením a splnit požadavky jak na kvalitu, tak na cenu. O licenci se přitom bude ucházet například Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy 
v Hradci Králové nebo společnost Carun. „Letíme do Izraele, abychom se na pěstování podívali blíže. Zatím ale není možné určit přesněji cenu, protože domácí produkci nikdo nedělá. Sehnali jsme peníze na investici v hodnotě cirka 140 milionů korun, která je potřeba. Doma pěstované konopí však bude určitě levnější, než je tomu doposud," přibližuje Jiří Stabla, majitel Carun Pharmacy.

Nutná úprava

Zatímco se uchazeči o pěstitelskou licenci připravují na výběrové řízení, pacienti musí buď počkat, nebo se řídit radou poslance a exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). „Dnes není nelegální, když má pacient látku, která je považována za drogu, u sebe v rozumném množství. Přinejmenším v tomto nastal na naší scéně na pomezí drogové a léčebné problematiky jistý pokrok, kterého je možno využívat," řekl v ČT Leoš Heger. Právě on je ovšem terčem kritiky za to, že je léčebné konopí dodnes nedostupné.

Prováděcí vyhlášku, která léčebnému konopí zkomplikovala vstup na scénu, už se ale nyní snaží napravit pracovní skupina při Úřadu vlády. „Nyní probíhá odborná revize prováděcího předpisu. Bude-li jejím závěrem potřeba uvedená preskripční omezení upravit, přistoupí ministerstvo k novelizaci dotyčné vyhlášky," uvádí Dana Šalamunová. Podobně to podle ní bude i s možným přehodnocením přiznání úhrady ze zdravotního pojištění, pokud se 
u léčebného konopí prokáže terapeutická účinnost.

Léčebné konopí

Odborník na závislosti a člen pracovní skupiny revidující způsob zavádění léčby konopím Tomáš Zábranský: Léčba konopím může být plně dostupná na podzim - s úhradou pojišťoven

Je to rok, co začal platit takzvaný konopný zákon, přesto v ČR léčebné konopí není k sehnání. Důvodem je podle některých kritiků snaha minulého vedení ministerstva zdravotnictví a lékového ústavu, aby se léčebné konopí neujalo. Souhlasíte?
Bývalý ministr Leoš Heger poté, co se mu nepodařilo zákon vzniklý z občanské iniciativy shodit ze stolu, jakkoliv usilovně se o to snažil – ve sněmovně pro něj hlasovalo kolem 90 procent přítomných zákonodárců – nechal své úředníky vytvořit podzákonné normy, které jsou se smyslem zákona v přímém protikladu a znemožnily jeho naplnění.

Jako například?
Maximální měsíční dávka je stanovena na 30 gramů. Úředníci ministerstva zdravotnictví se údajně zeptali někoho – nikdy neřekli koho, a to jsem se ptal opakovaně - v Holandsku a ten někdo jim řekl, že průměrná dávka je kolem 30 gramů. Přestože se snažil Úřad vlády, ministerstvo spravedlnosti a nakonec i já osobně vysvětlit těmto úředníkům rozdíl mezi průměrnou a maximální dávkou, v normě to zůstalo. Nyní léčebné konopí nikdo z lékařů z devíti odborných společností, které o něj projevily zájem, nepředepíše, protože by nemohl pacientovi napsat dávku, která by účinkovala. A poslanec Heger díky tomu dnes „vítězně" tvrdí, že o léčbu není zájem. To je ovšem lež: o léčbu má zájem na desítky lékařů a na tisíce pacientů – ale ne o ten zmetek, který z Hegerova příkazu za léčbu vydávali jeho úředníci.
Dalším problémem je, že léčebné konopí mohou podle Hegerových vyhlášek dostat jen pacienti starší 18 let. Přitom se bavíme u dětí především o leukémiích a jiných rakovinách, u nichž se do pacientů cpou chemoterapeutika, morfium a další opiáty. To je podle Hegerových úředníků OK a pro děti vhodné a neškodné; léčebné konopí, jímž se na rozdíl od opiátů či chemoterapeutik nedá předávkovat, ale OK není – přestože zvyšuje kvalitu života o řád lépe než všechny jmenované léky. Přitom v zemích od Rakouska přes Holandsko a Izrael po USA je možné konopím léčit i děti mladší deseti let, pokud k tomu existuje regulérní lékařská indikace. A tak je to podle všech pravidel medicíny správně.

Navíc jsou ve vyhlášce přesně specifikovány čtyři typy konopí, které dodává jen a pouze jedna holandská firma.
Ano. Nejde ale o výsledek korupce, jakkoliv se to nabízí – spíše o výsledek fatální neznalosti Na Státním ústavu pro kontrolu léčiv zřídili jednočlennou „Konopnou agenturu," dalšího to Hegerova mrzáčka, jenž je obsazen pracovnicí zcela bez vzdělání a znalostí v oboru. Tak holt paní odjela do Holandska, kde jí to nadiktovali do pera podle svých zájmů – a tím to bylo pro tehdejší vedení ministerstva zdravotnictví vyřízeno.

Právě lékový ústav stojí za snad největší komplikací pro pacienty – zakázal, aby na léčebné konopí přispívaly pojišťovny.
Toto opatření připomínkovalo ministerstvo vnitra a spravedlnosti, Národní protidrogová centrála i předseda České lékařské akademie profesor Richard Rokyta a dalších deset subjektů. Nikoho z těchto státních a vědeckých autorit nevzalo tehdejší vedení SÚKL v úvahu a opatření obecné povahy vydalo bez jakýchkoliv změn. A když už jsme u „práce" SÚKL pod vedením dr. Březovského, dosazeného ministrem Hegerem: i kdyby se nyní jakýkoliv oprávněný lékař rozhodl konopí předepsat navzdory všem těm absurdním překážkám, jež jsme si popsali, stejně nemůže, protože e-recept na léčebné konopí se podle zákona musí uložit do speciálního registru. Ten má chránit pacienty: když policista najde u člověka na ulici konopí, může zavolat na kompetentní místo, nadiktovat rodné číslo a ověřit, zda jde o pacienta – toho pak logicky nechá být. Jenže tenhle registr, který měl podle zákona zřídit SÚKL už před rokem, nefunguje. Existuje jen jeho simulace jako testovací prostředí pro výrobce softwaru na recepty. Když to tedy shrnu, lékař nyní může předepsat jen množství, které je pro 80 až 85 procent pacientů neúčinné, a i kdyby tak učinil, vystavuje se riziku trestního stíhání, protože to nemůže zanést do registru, jak mu ukládá zákon. Kdo by to dělal a proč – aby byl kolegům pro smích?

Teď ale máme novou vládu a ministr Němeček vyměnil také vedení lékového ústavu. Podepíše se to na celé situaci?
Problém začal pálit už bývalého premiéra Jiřího Rusnoka, z jehož rozhodnutí začala na podzim fungovat po vedením rektora UK Tomáše Zimy pracovní skupina při Úřadu vlády, která má za úkol jednak vyhodnotit prosazování zákona (to bylo poměrně snadné: nula nula nic), jednak navrhnout změny obstrukčních Hegerových vyhlášek, aby byl naplněn. Ty pak předložíme ministrovi zdravotnictví Němečkovi, který již deklaroval snahu je rychle prosadit - na rozdíl od doktora Hegera umí číst odbornou literaturu a ví, že zavedení této léčby je v zájmu nemocných i státu. Stejně tak prozatímní ředitel lékového ústavu Zdeněk Blahuta deklaroval ochotu přehodnotit zákaz hradit léčbu konopím z pojištění. Díky tomu by se mohly všechny Hegerovy umělé a vědě i praxi odporující překážky do tří měsíců odblokovat.

Potvrzujete tedy, že Svatopluk Němeček naplňuje to, co slíbil před volbami, tedy že léčebné konopí zpřístupní pacientům?
Ano, zcela – a potvrzuji i jeho pracovní nasazení v této věci. Před třemi týdny byl na pracovní návštěvě v Izraeli, k níž mne přizval. Malá, ale intenzivní část programu se věnovala právě tamní dlouholeté zkušenosti s léčebným konopím a dialogu s izraelskými vědci, kteří nad ním dohlíží. Po návratu ministr Němeček svůj záměr zpřístupnit léčebné konopí českým pacientům věcně i ekonomicky znovu potvrdil.

Jak dlouho tedy může trvat, než bude moci přijít pacient k lékaři a dostat předpis na léčebné konopí, které si pak za přiměřenou cenu, ne za současných 9000 a více korun, vyzvedne v lékárně?
Pokud všechno půjde hladce, mohlo by se to stát letos v září či říjnu. Teď lékový ústav vyhlásí výběrové řízení na pěstitele, kterých by podle zákona mělo být mezi třemi až deseti, aby se nastavilo konkurenční, ceny snižující prostředí. Pokud bude pojišťovnám povoleno vyjednávat o úhradách, pak nevyhnutelně bude pro část vážně nemocných konopí hrazeno plně a další by si dopláceli částku v řádu stokorun měsíčně. Vzhledem ke spektru onemocnění, o nichž je řeč, bude úhrada pro pojišťovny ekonomicky výhodná – například když se díky konopí člověk s roztroušenou sklerózou o sebe dokáže postarat, pojišťovna na pomůckách a péči ušetří mnohem více, než vydá za konopí.

Kolik pacientů by podle vás mohlo léčebné konopí užívat?
Bude to zřejmě nabíhat postupně. Osobně znám zhruba patnáct lékařů, kteří ho „pololegálně" doporučují svým pacientům už nyní a logicky mají zájem je předepisovat legálně. Jako u každé nové léčby: začne se desítkami, několik let se bude počet pacientů pohybovat ve stovkách, a za deset let by to – soudě podle zkušeností z Izraele – mohlo být zhruba 20 až 25 tisíc pacientů.

Autor: Michaela Koubová

2.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Tomáš Procházka
9

Komentář Tomáše Procházky: Klíčové volby. Německo hot, Česko čehý

Ilustrační foto.
5

Dálnice se opravují podle plánu. Ale šnečím tempem

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého týdne.

DOTYK.CZ

Před 79 lety vláda vyhlásila mobilizaci. Lid absolutně pevný, chválil Beneš

Přesně ve 22.20 byla rozhlasem vyhlášena všeobecná mobilizace Československé republiky. Onoho 23. září 1938 bylo řádně horko nejen za hranicemi, kde chřestil zbraněmi Hitler, ale i uvnitř vlasti, v Sudetech. Dobrá polovina sudeťáků mobilizace neuposlechla. A do osudného Mnichovského diktátu zbýval pouhý týden.

Když nemáte máslo, tak tam dejte sádlo. Deník srovnal ceny alternativ k máslu

/INFOGRAFIKA/ Při pohledu na titulní strany deníků či strkanice v obchodech by se mohlo zdát, že Česko zasáhla máslová apokalypsa. Čtvrtkilová kostka se prodává v průměru za 52 korun, za poslední dva roky cena narostla skoro o 15 korun. Výrazně prý proto zdraží i vánoční cukroví.

Soud se zastal „zakleknuté firmy“. Bude Česko platit milionové odškodné?

Daňoví poplatníci by se v blízké budoucnosti mohli „prohnout“ a nechtěně zaplatit stovky milionů korun jako odškodné soukromé firmě za přílišnou horlivost úředníků a celníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení