VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokračuje proces s Bartákem. Obviněný lékař nařkl matku jedné z obětí

Praha – Projednávání kauzy 54letého lékaře Jaroslava Bartáka, který u Městského soudu v Praze od středy čelí obžalobě z celé řady trestných činů v souvislosti s údajnými sexuálními i násilnickými útoky na své osobní asistentky, se podle všeho protáhne.

6.9.2012 3
SDÍLEJ:

Jaroslav Barták u souduFoto: Deník/Holakovský Milan

Již ve čtvrtek se ukázalo, že hlavní líčení, jež předseda senátu Stanislav Králík rozplánoval do příštího pátku, bude nutno odročit. Nebylo totiž možno vyslechnout jednu z 11 poškozených. Svědkyni její zdravotní stav neumožňuje, aby se dostavila k soudu. O dalším postupu se Králík rozhodne až podle výsledku znaleckých zkoumání. Lékaři musí říci, co je přípustné a možné – zda lze počítat s výslechem svědkyně, případně s jakými omezeními, či zda se soud bude muset spokojit jen se čtením jejích dřívějších výpovědí.

Svědkyně chybí

Králík přitom nemá jasno, co se v jednací síni odehraje v pátek. To je naplánován výslech mladé ženy, jejíž krkolomný útěk ze služební cesty na Filipíny vlastně odstartoval Bartákovo stíhání – nikdo ale nemá ponětí, zda se v jednací síni objeví. Chybí totiž doručenka potvrzující, že převzala předvolání. Jiný program v podobě shánění svědků, kteří by mohli neplánovaně přijít, navíc Králík chystá i na pondělí. To měla být vyslechnuta další z Bartákových obětí – prostřednictvím e-mailu ale dala vědět, že se neobjeví. Z Austrálie, kde nyní pobývá, nepřiletí. Také v jejím případě zatím není rozhodnuto, zda jednání odročit, nebo bude čtena dřívější výpověď.

Aby překvapení nebylo málo, tato svědkyně navíc přeposlala soudu e-maily, které dostala. A tyhle zprávy hovoří jednoznačně: jde o nabídku vysoké finanční částky za změnu původní výpovědi. „Jméno osoby, která nabídku měla učinit, uvádět nebudu," prohlásil Králík. Je ovšem jisté, že se v kauze kolem Bartáka rozjede další vyšetřování.

Omyl s Ukrajinci?

Navzdory změnám v organizaci nepostrádalo dramatičnost ani čtvrteční jednání soudu. Obžalovaný se slovně střetl s matkou dívky, jejíž slyšení zhatily zdravotní komplikace. Také tato žena figuruje mezi poškozenými; podle státní zástupkyně Jany Murínové ji Barták navštívil v její gynekologické ambulanci v Brně, kde jí měl vyhrožovat, pokud dceři nedomluví. Po matce prý požadoval, aby zajistila, že dcera vezme zpět podanou výpověď – přičemž měla zaznít hrozba, že by díky svým kontaktům mohl dosáhnout zavření její ordinace. A padla prý i hrozba čehosi nedefinovaného ze strany Ukrajinců.

Třebaže svědkyně si nedokázala vzpomenout, zda byla řeč přímo o Ukrajincích, Barták to nepopírá. Prý o nich mluvil – avšak v jiné souvislosti. Po lékařce prý chtěl, aby dcera, která u něj po čtvrtroce práce podala výpověď a odešla na neschopenku, vrátila klíče, knihy, sešit s kontakty a další materiály, které jí zůstaly – a mezi nimi nechyběl ani tajný zbrojařský projekt, týkající se prý nelegálního vývozu letadel do Kazachstánu a na Ukrajinu přes Rusko. Barták totiž nebyl jenom doktorem-kardiologem a prezidentem polikliniky v Modřanech, ale také vlivným člověkem, který si tykal s celebritami všeho druhu – od světa umění přes církev a politiku až po justici. A s dobrými a skutečně fungujícími kontakty na prostředí zednářů po celém světě. V tomto případě mu prý šlo o to, aby dívku ochránil, protože si uvědomoval, jak třaskavý dokument u ní zůstal, a měl obavy z toho, kdo by pro něj mohl být poslán. Tohle prý měl na mysli, když hovořil o tom, že by mohli přijít Ukrajinci.

Pití a filmování

Dívčina matka ale kroutí hlavou. Zprvu si Bartáka cenila, protože dceři, která odešla do Prahy kvůli dálkovému studiu, a zejména kvůli své touze stát se herečkou, nabídl velmi slušný výdělek – postupně ale přišla na to, že jeho cílem bylo všechno možné, jenom ne dceru ochraňovat. Barták odmítá, že by s touto dívkou měl přímo pohlavní styk jako svými dalšími asistentkami, což podle matčiných slov potvrdila i dcera, obžaloba nicméně hovoří o tom, že dívka musela strpět sexuální obtěžování už při přijímacím pohovoru. Hlazení, líbání a sezení na klíně prý dokázala tolerovat, když jí nový šéf slíbil nejen dobrou mzdu, ale i pomoc při naplnění hereckých ambic – nátlak se ale stupňoval. Vše mělo vyvrcholit po dvou měsících v nové práci loni v dubnu opakovanými případy orálního uspokojování, jimž předcházelo popíjení vína; v jednom případě zřejmě doplněným i nějakým práškem. To Barták odmítá. Připouští jen společné pití – a rovněž společné natáčení scén pro historicko-erotický film Svobodný zednář Giacomo Casanova, které vznikaly i v objektu patřícímu vatikánské ambasádě. A tam by si prý Barták nic odporného provádět nedovolil, byť původní scénář skutečně počítal s podstatně lechtivějšími scénami.

Spor o viníka

Dívčina matka, katolická gynekoložka, která podle vlastních slov nepředepisuje antikoncepci, však v něm vidí satana, který dceru vedl k nezřízenosti – a když jí pak doma v plné míře došlo, co s Bartákem prožívala, „sesypala se". Rozvinula se u ní posttraumatická stresová porucha, jež si vyžádala i léčení v psychiatrickém ústavu. „Z dynamického děcka se mi stalo dítě, které jen zvracelo a leželo na posteli," přiblížila matka, jak se z dcery stala troska, která dodnes bojuje s psychickými problémy.

Tohle vše obžalovaný odmítá. S ním prý byla 21letá dívka v pořádku, přičemž na ní nic nepozorovalo ani okolí. „Zhroutila se až ve chvíli, kdy se maminka dověděla, co v Praze prováděla a jakým způsobem žila; že měla se svým přítelem, opakovaně trestaným podvodníkem, mimomanželské pohlavní styky," argumentoval. Za nynějšími problémy dnes 23leté ženy vidí Barták vliv rodiny s přísně katolickou výchovou, jejíž odmítání se prý u dívky projevovalo poruchy příjmu potravy a sklony k sebepoškozování. Matka to odmítla a zdůraznila, že nikdy dřív se dcera psychiatricky neléčila. „Do doby, než se holka setkala s vámi, žádná psychofarmaka nepotřebovala," vmetla Bartákovi do očí.

On ale trvá na svém. Hovoří o dívčině vzdoru v podobě fascinace krví a zlem i o jejích sklonech k černé magii. Jeho slova prý potvrzují i zmínky ve zdravotnické dokumentaci. Slečna se ho prý dokonce i ptala, jak se „dá vystoupit z organizace, která se jmenuje katolická církev". „Já se jí na to ptala – a bylo to jinak," opáčila dívčina matka. „Ano, bavili jste se o tom – ale to vy jste začal, jestli ví, jak se dá vystoupit z církve!"

Finanční pozadí

Při středečním začátku jednání Barták zmiňoval i možnou finanční motivaci poškozených – s tím, že čtveřice žen po něm požaduje jako odškodnění dohromady přes 13 milionů korun. Významně se na tom podílí právě mladá žena, jejíž intimnosti se v jednací síni přetřásaly bez její přítomnosti. Požaduje 1,8 milionu za poškození zdraví a ztížení společenského uplatnění a 5 milionů za poškození rodinného a partnerského života; dále požaduje 1 milion pro maminku za porušení páva na rodinný život a soukromí. Barták s těmito nároky nesouhlasí. Ze slov soudce Králíka, který komentoval neúčast předvolané svědkyně, nicméně vyplývá, že mladá žena na tom skutečně není dobře. Podle slov předsedy senátu totiž současné informace o neschopnosti dostavit se k výpovědi koresponduje se znaleckými posudky ze srpna.

Pacient neviděl nic nepatřičného

Rozruch ve čtvrtek vyvolal v jednací síní jeden z pacientů Jaroslava Bartáka, který sám od sebe přišel povědět, jaký je souzený doktor prima chlapík a jak mu to v ordinaci se dvěma spolupracovicemi pěkně klapalo. „Byl vlídný, každému podával ruku a dobře se staral o moje křečové žíly. Kdyby ho nebylo, už bych chodil o berlích nebo byl na vozíčku," uvedl stařičký pán. „Čekárna tam byla plná; je mi líto, že jsem jediný pacient, který se odvážil veřejně prohlásit, že doktor Barták je velice dobrý lékař," konstatoval svědek s tím, že nezaznamenal žádné náznaky požívání alkoholu nebo nepatřičného chování k ženám. Úsměv všech přítomných vyvolal silně nedoslýchavý muž ve chvíli, kdy byl tázán, zda v případě, že by se doktor k ženám v ordinaci choval ošklivě, by něco slyšel. Jasnou odpověď totiž poskytl ještě dřív, než cokoli vyslovil. Otázku mu totiž bylo třeba opakovaně zopakovat – a stejně odpověděl na něco jiného. „Každý svědek je dobrý," reagoval Barták odváděný z jednací síně na otázku reportérů, jak vnímá toto vystoupení.

Autor: Milan Holakovský

6.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Nehoda pendolina u Studénky.
DOTYK.CZ

Přejezdy zabíjejí. Stát jich desítky ročně ruší, víc než stovku letos opraví

Ir Gavin Huban pochází z Gallway, ale už 16 let žije v České republice.

První rok jsem nerozuměl nikomu, říká český Ir Gavin Huban

AKTUALIZOVÁNO

Komíny budou kouřit dál, úředníků na jejich kontrolu není dost

Jako v Jiříkově vidění si musejí připadat úředníci z obcí s rozšířenou působností (ORP) při naplňování svých povinností v souvislosti s novelou takzvaného komínového zákona.

EXKLUZIVNĚ

Babiš píše Sobotkovi: „Na rozdíl od Vás mám v politice čistý štít“

Před pondělním odletem do Francie za rodinou stihl Andrej Babiš nejen podat návrh na zdanění korunových dluhopisů, ale také odeslat odpověď na dopis premiéra Bohuslava Sobotky ze 14. února. V ní například zdůvodňuje svůj poslanecký podnět, který se dotkne maximálně několika desítek lidí.

V ČSSR musela být před 40 lety kvůli havárii odstavena JE Jaslovské Bohunice

Jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích nedaleko slovenské Trnavy byla první svého druhu na území někdejšího Československa. Její první reaktor, ve kterém se řetězová reakce rozběhla v říjnu 1972, ale sloužil k výrobě elektrické energie pouze necelých pět let. Před 40 lety, 22. února 1977, byl po havárii odstaven. Tuto etapu budování jaderné energetiky tak nyní připomíná pouze budova stojící vedle čtyř novějších bloků.

EXKLUZIVNĚ

Pražští radní projednají převzetí společnosti PVK

Praha - Radní v úterý projednají záměr převzetí společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které stoprocentně vlastní francouzská firma Veolia. O jak velký podíl bude Praha usilovat, zatím není jasné. Radní také projednají rozvoj Nákladového nádraží Žižkov a harmonogram tvorby Metropolitního plánu. Na programu jednání je i nákup vozů pro městskou policii a veřejná zakázka na opravu Vinohradské ulice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies