Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokračuje proces s Bartákem. Obviněný lékař nařkl matku jedné z obětí

Praha – Projednávání kauzy 54letého lékaře Jaroslava Bartáka, který u Městského soudu v Praze od středy čelí obžalobě z celé řady trestných činů v souvislosti s údajnými sexuálními i násilnickými útoky na své osobní asistentky, se podle všeho protáhne.

6.9.2012 3
SDÍLEJ:

Jaroslav Barták u souduFoto: Deník/Holakovský Milan

Již ve čtvrtek se ukázalo, že hlavní líčení, jež předseda senátu Stanislav Králík rozplánoval do příštího pátku, bude nutno odročit. Nebylo totiž možno vyslechnout jednu z 11 poškozených. Svědkyni její zdravotní stav neumožňuje, aby se dostavila k soudu. O dalším postupu se Králík rozhodne až podle výsledku znaleckých zkoumání. Lékaři musí říci, co je přípustné a možné – zda lze počítat s výslechem svědkyně, případně s jakými omezeními, či zda se soud bude muset spokojit jen se čtením jejích dřívějších výpovědí.

Svědkyně chybí

Králík přitom nemá jasno, co se v jednací síni odehraje v pátek. To je naplánován výslech mladé ženy, jejíž krkolomný útěk ze služební cesty na Filipíny vlastně odstartoval Bartákovo stíhání – nikdo ale nemá ponětí, zda se v jednací síni objeví. Chybí totiž doručenka potvrzující, že převzala předvolání. Jiný program v podobě shánění svědků, kteří by mohli neplánovaně přijít, navíc Králík chystá i na pondělí. To měla být vyslechnuta další z Bartákových obětí – prostřednictvím e-mailu ale dala vědět, že se neobjeví. Z Austrálie, kde nyní pobývá, nepřiletí. Také v jejím případě zatím není rozhodnuto, zda jednání odročit, nebo bude čtena dřívější výpověď.

Aby překvapení nebylo málo, tato svědkyně navíc přeposlala soudu e-maily, které dostala. A tyhle zprávy hovoří jednoznačně: jde o nabídku vysoké finanční částky za změnu původní výpovědi. „Jméno osoby, která nabídku měla učinit, uvádět nebudu," prohlásil Králík. Je ovšem jisté, že se v kauze kolem Bartáka rozjede další vyšetřování.

Omyl s Ukrajinci?

Navzdory změnám v organizaci nepostrádalo dramatičnost ani čtvrteční jednání soudu. Obžalovaný se slovně střetl s matkou dívky, jejíž slyšení zhatily zdravotní komplikace. Také tato žena figuruje mezi poškozenými; podle státní zástupkyně Jany Murínové ji Barták navštívil v její gynekologické ambulanci v Brně, kde jí měl vyhrožovat, pokud dceři nedomluví. Po matce prý požadoval, aby zajistila, že dcera vezme zpět podanou výpověď – přičemž měla zaznít hrozba, že by díky svým kontaktům mohl dosáhnout zavření její ordinace. A padla prý i hrozba čehosi nedefinovaného ze strany Ukrajinců.

Třebaže svědkyně si nedokázala vzpomenout, zda byla řeč přímo o Ukrajincích, Barták to nepopírá. Prý o nich mluvil – avšak v jiné souvislosti. Po lékařce prý chtěl, aby dcera, která u něj po čtvrtroce práce podala výpověď a odešla na neschopenku, vrátila klíče, knihy, sešit s kontakty a další materiály, které jí zůstaly – a mezi nimi nechyběl ani tajný zbrojařský projekt, týkající se prý nelegálního vývozu letadel do Kazachstánu a na Ukrajinu přes Rusko. Barták totiž nebyl jenom doktorem-kardiologem a prezidentem polikliniky v Modřanech, ale také vlivným člověkem, který si tykal s celebritami všeho druhu – od světa umění přes církev a politiku až po justici. A s dobrými a skutečně fungujícími kontakty na prostředí zednářů po celém světě. V tomto případě mu prý šlo o to, aby dívku ochránil, protože si uvědomoval, jak třaskavý dokument u ní zůstal, a měl obavy z toho, kdo by pro něj mohl být poslán. Tohle prý měl na mysli, když hovořil o tom, že by mohli přijít Ukrajinci.

Pití a filmování

Dívčina matka ale kroutí hlavou. Zprvu si Bartáka cenila, protože dceři, která odešla do Prahy kvůli dálkovému studiu, a zejména kvůli své touze stát se herečkou, nabídl velmi slušný výdělek – postupně ale přišla na to, že jeho cílem bylo všechno možné, jenom ne dceru ochraňovat. Barták odmítá, že by s touto dívkou měl přímo pohlavní styk jako svými dalšími asistentkami, což podle matčiných slov potvrdila i dcera, obžaloba nicméně hovoří o tom, že dívka musela strpět sexuální obtěžování už při přijímacím pohovoru. Hlazení, líbání a sezení na klíně prý dokázala tolerovat, když jí nový šéf slíbil nejen dobrou mzdu, ale i pomoc při naplnění hereckých ambic – nátlak se ale stupňoval. Vše mělo vyvrcholit po dvou měsících v nové práci loni v dubnu opakovanými případy orálního uspokojování, jimž předcházelo popíjení vína; v jednom případě zřejmě doplněným i nějakým práškem. To Barták odmítá. Připouští jen společné pití – a rovněž společné natáčení scén pro historicko-erotický film Svobodný zednář Giacomo Casanova, které vznikaly i v objektu patřícímu vatikánské ambasádě. A tam by si prý Barták nic odporného provádět nedovolil, byť původní scénář skutečně počítal s podstatně lechtivějšími scénami.

Spor o viníka

Dívčina matka, katolická gynekoložka, která podle vlastních slov nepředepisuje antikoncepci, však v něm vidí satana, který dceru vedl k nezřízenosti – a když jí pak doma v plné míře došlo, co s Bartákem prožívala, „sesypala se". Rozvinula se u ní posttraumatická stresová porucha, jež si vyžádala i léčení v psychiatrickém ústavu. „Z dynamického děcka se mi stalo dítě, které jen zvracelo a leželo na posteli," přiblížila matka, jak se z dcery stala troska, která dodnes bojuje s psychickými problémy.

Tohle vše obžalovaný odmítá. S ním prý byla 21letá dívka v pořádku, přičemž na ní nic nepozorovalo ani okolí. „Zhroutila se až ve chvíli, kdy se maminka dověděla, co v Praze prováděla a jakým způsobem žila; že měla se svým přítelem, opakovaně trestaným podvodníkem, mimomanželské pohlavní styky," argumentoval. Za nynějšími problémy dnes 23leté ženy vidí Barták vliv rodiny s přísně katolickou výchovou, jejíž odmítání se prý u dívky projevovalo poruchy příjmu potravy a sklony k sebepoškozování. Matka to odmítla a zdůraznila, že nikdy dřív se dcera psychiatricky neléčila. „Do doby, než se holka setkala s vámi, žádná psychofarmaka nepotřebovala," vmetla Bartákovi do očí.

On ale trvá na svém. Hovoří o dívčině vzdoru v podobě fascinace krví a zlem i o jejích sklonech k černé magii. Jeho slova prý potvrzují i zmínky ve zdravotnické dokumentaci. Slečna se ho prý dokonce i ptala, jak se „dá vystoupit z organizace, která se jmenuje katolická církev". „Já se jí na to ptala – a bylo to jinak," opáčila dívčina matka. „Ano, bavili jste se o tom – ale to vy jste začal, jestli ví, jak se dá vystoupit z církve!"

Finanční pozadí

Při středečním začátku jednání Barták zmiňoval i možnou finanční motivaci poškozených – s tím, že čtveřice žen po něm požaduje jako odškodnění dohromady přes 13 milionů korun. Významně se na tom podílí právě mladá žena, jejíž intimnosti se v jednací síni přetřásaly bez její přítomnosti. Požaduje 1,8 milionu za poškození zdraví a ztížení společenského uplatnění a 5 milionů za poškození rodinného a partnerského života; dále požaduje 1 milion pro maminku za porušení páva na rodinný život a soukromí. Barták s těmito nároky nesouhlasí. Ze slov soudce Králíka, který komentoval neúčast předvolané svědkyně, nicméně vyplývá, že mladá žena na tom skutečně není dobře. Podle slov předsedy senátu totiž současné informace o neschopnosti dostavit se k výpovědi koresponduje se znaleckými posudky ze srpna.

Pacient neviděl nic nepatřičného

Rozruch ve čtvrtek vyvolal v jednací síní jeden z pacientů Jaroslava Bartáka, který sám od sebe přišel povědět, jaký je souzený doktor prima chlapík a jak mu to v ordinaci se dvěma spolupracovicemi pěkně klapalo. „Byl vlídný, každému podával ruku a dobře se staral o moje křečové žíly. Kdyby ho nebylo, už bych chodil o berlích nebo byl na vozíčku," uvedl stařičký pán. „Čekárna tam byla plná; je mi líto, že jsem jediný pacient, který se odvážil veřejně prohlásit, že doktor Barták je velice dobrý lékař," konstatoval svědek s tím, že nezaznamenal žádné náznaky požívání alkoholu nebo nepatřičného chování k ženám. Úsměv všech přítomných vyvolal silně nedoslýchavý muž ve chvíli, kdy byl tázán, zda v případě, že by se doktor k ženám v ordinaci choval ošklivě, by něco slyšel. Jasnou odpověď totiž poskytl ještě dřív, než cokoli vyslovil. Otázku mu totiž bylo třeba opakovaně zopakovat – a stejně odpověděl na něco jiného. „Každý svědek je dobrý," reagoval Barták odváděný z jednací síně na otázku reportérů, jak vnímá toto vystoupení.

Autor: Milan Holakovský

6.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Policisté vyšetřují na místě, kde k hrůzné události došlo.
AKTUALIZOVÁNO
8

V Doubici zavraždili mladou dívku, další bojuje o život

Tomio Okamura ve Sněmovně.
51 9

Piráti a Okamura ve Sněmovně, TOP 09 mimo, říká průzkum

Trump nám vyhlásil válku, tvrdí Severokorejci. Americké bombardéry sestřelíme

Ministr zahraničí Severní Koreje Ri Yong-ho dnes v New Yorku oznámil, že Pchongjang si vymezuje právo sestřelit americké bombardéry i v případě, že budou mimo severokorejský vzdušný prostor. USA podle něj Severní Koreji vyhlásily válku. Svět by si „měl jasně pamatovat“, že to byli první Američané, kdo válku deklaroval, prohlásil Ri Yong-ho. Bílý dům jeho slova označil za "absurdní".

VIDEO: Policie zasahuje. Drogy, kam se podíváš

Osm případů týkající se drogové kriminality řeší policisté v Chebu. Nejstaršímu zadrženému je 74 let. Policejní záběry odhalují například plně vybavenou pěstírnu marihuany.

Kanibalismus v Rusku: manželé měli sníst až třicet lidí

Podle ruských médií je manželský pár z Krásnodaru zodpovědný za smrt třiceti lidí, které měl údajně sníst. Vyšetřovatelé zatím podrobnější informace nezveřejnili. Videa a fotografie z vyšetřování se podařilo získat serveru Russia Today. Obviněni byli zatím ze smrti jedné ženy.

Nadávky, krádeže, potyčky. V Přerově už se bojí i Romové

Chovají se, jako kdyby jim tu všechno patřilo. Máme strach jít večer po ulici. Obchodníci z lokalit u nádraží, ale i lidé, kteří zde žijí, popisují, že atmosféra v Přerově v poslední době zhoustla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení