VYBERTE SI REGION

Lékař, který mučil dětské pacienty, byl nepříčetný. Policie případ odložila

Praha/Klatovy – Maniodepresivní lékař Jiří Havránek, který v klatovské nemocnici ubližoval dětským pacientům, nebude moci nadále vykonávat povolání lékaře. Maniodepresivní psychóza je ve vyhlášce vyjmenovaná mezi diagnózami, které vylučují zdravotní způsobilost k výkonu lékařského povolání, to sdělil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle jeho informací nyní státní zastupitelství dává návrh soudu, aby lékaři stanovil ochrannou léčbu.

15.9.2014 46 AKTUALIZOVÁNO 15.9.2014
SDÍLEJ:

Klatovská nemocnice, ilustrační fotoFoto: DENÍK/Daniela Loudová

„Léčba bude pravděpodobně ambulantní. Kdyby nevykazoval součinnost, mohla by se změnit na ústavní," dodal Kubek.

Velmi špatné vzpomínky má na primáře Havránka například Lucie Bláhová z Borov, jejíž tehdy tříletá dcera Veronika dostala v listopadu 2012 horečky a byla hospitalizována v Klatovské nemocnici.

„Pan primář si ji vzal na lékařský pokoj s tím, že jí dá kanylu, aby klidně ležela. Mě poslal pryč. Když mě za dcerou pustili, byla jako hadrová panenka. Ruce i nohy jí visely, oči měla v sloup. Když se později měla probudit, tak se neprobouzela a šel jí tlak dolů. Pak sestra praštila do lékařky a zasáhly," vzpomínala se slzami v očích mladá maminka a dodala, že její dcerka se z události dodnes nevzpamatovala. Stačí, když vidí Klatovskou nemocnici, a začne brečet. Dodnes se jí nikdo neomluvil, a to ani primář, ani vedení nemocnice.

Podle deníku Právo, který dnes na případ upozornil, lékař mučil děti ve věku od jednoho do dvou let. Šlo hlavně o opakované vpichy do žil, tělíčka dětí byla rozpíchaná od hlavy až k patě, selhávaly jim životní funkce. Například u dvouleté dívky, která měla lehčí popáleniny na povrchu těla, se Havránek třiadvacetkrát pokoušel o zavedení kanyly do žíly, přičemž pacientka byla plně při vědomí, píše Právo.

Deset oznámení

Podle klatovské policejní mluvčí Dany Ladmanové na lékaře přišlo deset oznámení na podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Případ byl ale odložen. „V době od srpna 2012 do února 2013 měl dvaačtyřicetiletý muž z Prahy při výkonu svého zaměstnání a funkce vykonávat své povolání neadekvátním způsobem při léčbě nezletilých dětí," řekla Ladmanová. Případ ale policie odložila. „Podle závěrů znaleckého posudku z oboru zdravotnictví nemohl muž rozpoznávat škodlivost svého jednání a chování, případ byl odložen, protože muž v době činu nebyl pro nepříčetnost trestně odpovědný," dodala policejní mluvčí.

Poškozování trvalo skoro rok

Ze seznamu lékařů ČLK Havránek nemůže být vyškrtnut. Vyloučen může být na základě závažného disciplinárního provinění. On však podle policie za jednání zodpovědný není, protože byl nepříčetný.

Podle Kubka je na celé události problematické to, že lékař nemá povinnost dokládat svoji zdravotní způsobilost při změně zaměstnavatele. Zaměstnavatel ho může vyzvat, aby potvrzení doložil. „Je to chyba. Čeká se, kdy zaměstnavatel získá nějakou pochybnost," dodal Kubek. Sám se přitom pozastavil nad tím, jak je možné, že poškozování dětí trvalo téměř rok. „Je mi obtížně srozumitelné, že si nikdo nevšiml, že se chová divně," uvedl.

Zdůraznil také, že komora na rozdíl od zaměstnavatele či krajského úřadu nemá kompetenci lékaře o doložení zdravotní způsobilosti požádat. Rozšíření této kompetence je součástí návrhu nového zákona o ČLK, který komora projednává s ministerstvem zdravotnictví.

Mysleli, že pije

Klatovská nemocnice se hájí tím, že když pražského lékaře Havránka v létě 2012 přijímala, splňoval všechny profesní podmínky, měl velmi dobré reference ze svého předešlého pracoviště v jiné nemocnici a prošel pohovorem a lékařskou prohlídkou.

„Žádné avízo z předešlého pracoviště jsme nedostali, přestože jsme se vedení nemocnice na lékaře ptali," uvedl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška a dodal, že po nástupu byla s primářem mezi personálem i rodiči pacientů spokojenost. „První náznaky problémů se objevily po víc než půlroce. Šlo o stížnosti personálu na lékařovo zvláštní chování. Nemocnice se jimi zabývala, dokonce namátkově testovala lékaře na alkohol, ale všechny kontroly byly negativní. Následně padlo podezření na léky a po stížnostech rodičů jsme na základě osobního pohovoru identifikovali, že má lékař psychické problémy. Až v této chvíli lékař problém přiznal a od té doby se již na oddělení a vůbec k pacientům nedostal a ještě v únoru byl přinucen jít se léčit. Léčení trvalo do dubna. Následně čerpal dovolenou a k 31. květnu 2013 s ním byl ukončen pracovní poměr," řekl Kokoška, podle něhož nemocnice zasáhla dříve, než se dozvěděla, že je její primář předmětem zájmu policistů.

Byl nepříčetný, tvrdí policie

Policisté potvrdili, že Havránka vyšetřovali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, a to proto, že v deseti případech postupoval neadekvátním způsobem při léčbě nezletilých dětí. Havránkovi by za to hrozil až čtyřletý nepodmíněný trest, policie ho ale ani neobvinila. Pomohlo mu, že už roky trpí duševní chorobou. „Podle závěrů znaleckého posudku z oboru zdravotnictví nemohl muž rozpoznávat škodlivost svého jednání a chování. Případ byl odložen, protože muž v době činu nebyl pro nepříčetnost trestně odpovědný," vysvětlila Dana Ladmanová z klatovské policie. „Rozhodnutí bylo rozesláno všem poškozeným, kteří proti němu mají právo stížnosti," upozornila ale klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová, že případ ještě není úplně u konce.

Znalci, kteří se Havránkem zabývali, navrhli podle informací Deníku uložení ochranného psychiatrického léčení. O něm ale musí rozhodnout soud.

Žádné varování

Informace o tom, čeho se měl Havránek dopustit v Klatovech, zaskočila vedení Masarykovy nemocnice v Rakovníku, kde také vykonává funkci primáře dětského oddělení. „Tady s ním žádné problémy nebyly, nemám žádné takové informace od personálu, od rodičů, ani od vyšších pracovišť, kam se případně posílaly děti k hospitalizaci. Je to standardní primář," řekl Deníku jednatel rakovnické nemocnice Jaromír Bureš, který dodal, že se s ředitelem Klatovské nemocnice Františkem Lešundákem o důvodech odchodu Havránka z Klatov bavil, ale žádného varování se mu prý nedostalo. „Řekl mi nějakou vágní informaci, že tam byly nějaké problémy v interpersonálních vztazích. Já se o tom, co měl za problémy, dozvěděl až od policie," posteskl si Bureš.

„Nemocnice se nemůže vyjadřovat ke zdravotnímu stavu svých pacientů ani svých zaměstnanců, protože by tím porušila lékařské tajemství," vysvětlil hazardování se zdravím dětí z Rakovnicka Kokoška. Ten zároveň uvedl, že ani Klatovská nemocnice neměla šanci zjistit, že lékař trpí vážnou duševní chorobou. Musela se totiž spolehnout na vstupní lékařskou prohlídku, která se dělá u závodního lékaře mimo toto zdravotnické zařízení. Tou bez problémů prošel. Další prohlídka by pak primáře čekala až dva roky po nástupu.

Jiří Havránek je v současné době v pracovní neschopnosti, a to kvůli plánovanému ortopedickému zákroku. Jeho další osud bude řešit vedení Masarykovy nemocnice s právníky. A jak již bylo zmíněno, soud rozhodne o tom, zda musí absolvovat ochranné psychiatrické léčení. Lucie Bláhová, jejíž dceři ublížil, má ale jasno. „Ten člověk nemá v nemocnici co dělat, zasloužil by potrestat," prohlásila.

Autor: ČTK, Milan Kilián

15.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 46
SDÍLEJ:
Areál nymburské nemocnice.
2 4

Nemocnice Nymburk: Pacient zemřel kvůli chybě jednotlivce, ne péče

Joe Biden

Viceprezident USA Biden se obává vměšování Ruska do evropských voleb

Brno podepsalo smlouvu o Hyperloopu. Má přispět také k rozvoji vědy ve městě

Brno – Kapsle létající tubami rychlostí čtrnáct set kilometrů v hodině může znít jako sci-fi, přesto se na vývoji těchto technologií Brno chce podílet. Zástupci města i Jihomoravské kraje ve středu podepsali dohodu o spolupráci s firmou Hyperloop Transportation Technologies. Ještě letos chtějí začít pracovat na studii proveditelnosti projektu. „Náklady velmi hrubě odhaduji na pět milionů korun pro kraj i Brno," sdělil náměstek krajského hejtmana pro oblast vědy a inovací Jan Vitula.

Hosté plesu Zemanových mohou opět vyhrát večeři s prezidentským párem

Praha - Návštěvníci pátečního charitativního plesu Miloše a Ivany Zemanových na Pražském hradě budou moci opět vyhrát večeři s prezidentským párem, divočáka z lánské obory nebo vstupenky na koncert Karla Gotta. Právě vystoupení "zlatého slavíka" bude jedním z vyvrcholení plesu. Předtančení se, stejně jako loni, ujme prezident se svou manželkou, řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Ústav pro studium totality se kvůli rekonstrukci budovy stěhuje

Praha - Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se budou v únoru kvůli rekonstrukci stěhovat. Budova v Siwiecově ulici na Žižkově je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu, kvůli velkým tepelným ztrátám a zatékání se musí zrekonstruovat fasáda a vyměnit okna, navíc je obložena nebezpečným azbestem. Ústav i část Archivu bezpečnostních složek se proto přesunou na jiná pracoviště v Praze. Stěhování se dotkne až 130 historiků včetně administrativy, řekl mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies