VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékař, který mučil dětské pacienty, byl nepříčetný. Policie případ odložila

Praha/Klatovy – Maniodepresivní lékař Jiří Havránek, který v klatovské nemocnici ubližoval dětským pacientům, nebude moci nadále vykonávat povolání lékaře. Maniodepresivní psychóza je ve vyhlášce vyjmenovaná mezi diagnózami, které vylučují zdravotní způsobilost k výkonu lékařského povolání, to sdělil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle jeho informací nyní státní zastupitelství dává návrh soudu, aby lékaři stanovil ochrannou léčbu.

15.9.2014 46 AKTUALIZOVÁNO 15.9.2014
SDÍLEJ:

Klatovská nemocnice, ilustrační fotoFoto: DENÍK/Daniela Loudová

„Léčba bude pravděpodobně ambulantní. Kdyby nevykazoval součinnost, mohla by se změnit na ústavní," dodal Kubek.

Velmi špatné vzpomínky má na primáře Havránka například Lucie Bláhová z Borov, jejíž tehdy tříletá dcera Veronika dostala v listopadu 2012 horečky a byla hospitalizována v Klatovské nemocnici.

„Pan primář si ji vzal na lékařský pokoj s tím, že jí dá kanylu, aby klidně ležela. Mě poslal pryč. Když mě za dcerou pustili, byla jako hadrová panenka. Ruce i nohy jí visely, oči měla v sloup. Když se později měla probudit, tak se neprobouzela a šel jí tlak dolů. Pak sestra praštila do lékařky a zasáhly," vzpomínala se slzami v očích mladá maminka a dodala, že její dcerka se z události dodnes nevzpamatovala. Stačí, když vidí Klatovskou nemocnici, a začne brečet. Dodnes se jí nikdo neomluvil, a to ani primář, ani vedení nemocnice.

Podle deníku Právo, který dnes na případ upozornil, lékař mučil děti ve věku od jednoho do dvou let. Šlo hlavně o opakované vpichy do žil, tělíčka dětí byla rozpíchaná od hlavy až k patě, selhávaly jim životní funkce. Například u dvouleté dívky, která měla lehčí popáleniny na povrchu těla, se Havránek třiadvacetkrát pokoušel o zavedení kanyly do žíly, přičemž pacientka byla plně při vědomí, píše Právo.

Deset oznámení

Podle klatovské policejní mluvčí Dany Ladmanové na lékaře přišlo deset oznámení na podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Případ byl ale odložen. „V době od srpna 2012 do února 2013 měl dvaačtyřicetiletý muž z Prahy při výkonu svého zaměstnání a funkce vykonávat své povolání neadekvátním způsobem při léčbě nezletilých dětí," řekla Ladmanová. Případ ale policie odložila. „Podle závěrů znaleckého posudku z oboru zdravotnictví nemohl muž rozpoznávat škodlivost svého jednání a chování, případ byl odložen, protože muž v době činu nebyl pro nepříčetnost trestně odpovědný," dodala policejní mluvčí.

Poškozování trvalo skoro rok

Ze seznamu lékařů ČLK Havránek nemůže být vyškrtnut. Vyloučen může být na základě závažného disciplinárního provinění. On však podle policie za jednání zodpovědný není, protože byl nepříčetný.

Podle Kubka je na celé události problematické to, že lékař nemá povinnost dokládat svoji zdravotní způsobilost při změně zaměstnavatele. Zaměstnavatel ho může vyzvat, aby potvrzení doložil. „Je to chyba. Čeká se, kdy zaměstnavatel získá nějakou pochybnost," dodal Kubek. Sám se přitom pozastavil nad tím, jak je možné, že poškozování dětí trvalo téměř rok. „Je mi obtížně srozumitelné, že si nikdo nevšiml, že se chová divně," uvedl.

Zdůraznil také, že komora na rozdíl od zaměstnavatele či krajského úřadu nemá kompetenci lékaře o doložení zdravotní způsobilosti požádat. Rozšíření této kompetence je součástí návrhu nového zákona o ČLK, který komora projednává s ministerstvem zdravotnictví.

Mysleli, že pije

Klatovská nemocnice se hájí tím, že když pražského lékaře Havránka v létě 2012 přijímala, splňoval všechny profesní podmínky, měl velmi dobré reference ze svého předešlého pracoviště v jiné nemocnici a prošel pohovorem a lékařskou prohlídkou.

„Žádné avízo z předešlého pracoviště jsme nedostali, přestože jsme se vedení nemocnice na lékaře ptali," uvedl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška a dodal, že po nástupu byla s primářem mezi personálem i rodiči pacientů spokojenost. „První náznaky problémů se objevily po víc než půlroce. Šlo o stížnosti personálu na lékařovo zvláštní chování. Nemocnice se jimi zabývala, dokonce namátkově testovala lékaře na alkohol, ale všechny kontroly byly negativní. Následně padlo podezření na léky a po stížnostech rodičů jsme na základě osobního pohovoru identifikovali, že má lékař psychické problémy. Až v této chvíli lékař problém přiznal a od té doby se již na oddělení a vůbec k pacientům nedostal a ještě v únoru byl přinucen jít se léčit. Léčení trvalo do dubna. Následně čerpal dovolenou a k 31. květnu 2013 s ním byl ukončen pracovní poměr," řekl Kokoška, podle něhož nemocnice zasáhla dříve, než se dozvěděla, že je její primář předmětem zájmu policistů.

Byl nepříčetný, tvrdí policie

Policisté potvrdili, že Havránka vyšetřovali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, a to proto, že v deseti případech postupoval neadekvátním způsobem při léčbě nezletilých dětí. Havránkovi by za to hrozil až čtyřletý nepodmíněný trest, policie ho ale ani neobvinila. Pomohlo mu, že už roky trpí duševní chorobou. „Podle závěrů znaleckého posudku z oboru zdravotnictví nemohl muž rozpoznávat škodlivost svého jednání a chování. Případ byl odložen, protože muž v době činu nebyl pro nepříčetnost trestně odpovědný," vysvětlila Dana Ladmanová z klatovské policie. „Rozhodnutí bylo rozesláno všem poškozeným, kteří proti němu mají právo stížnosti," upozornila ale klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová, že případ ještě není úplně u konce.

Znalci, kteří se Havránkem zabývali, navrhli podle informací Deníku uložení ochranného psychiatrického léčení. O něm ale musí rozhodnout soud.

Žádné varování

Informace o tom, čeho se měl Havránek dopustit v Klatovech, zaskočila vedení Masarykovy nemocnice v Rakovníku, kde také vykonává funkci primáře dětského oddělení. „Tady s ním žádné problémy nebyly, nemám žádné takové informace od personálu, od rodičů, ani od vyšších pracovišť, kam se případně posílaly děti k hospitalizaci. Je to standardní primář," řekl Deníku jednatel rakovnické nemocnice Jaromír Bureš, který dodal, že se s ředitelem Klatovské nemocnice Františkem Lešundákem o důvodech odchodu Havránka z Klatov bavil, ale žádného varování se mu prý nedostalo. „Řekl mi nějakou vágní informaci, že tam byly nějaké problémy v interpersonálních vztazích. Já se o tom, co měl za problémy, dozvěděl až od policie," posteskl si Bureš.

„Nemocnice se nemůže vyjadřovat ke zdravotnímu stavu svých pacientů ani svých zaměstnanců, protože by tím porušila lékařské tajemství," vysvětlil hazardování se zdravím dětí z Rakovnicka Kokoška. Ten zároveň uvedl, že ani Klatovská nemocnice neměla šanci zjistit, že lékař trpí vážnou duševní chorobou. Musela se totiž spolehnout na vstupní lékařskou prohlídku, která se dělá u závodního lékaře mimo toto zdravotnické zařízení. Tou bez problémů prošel. Další prohlídka by pak primáře čekala až dva roky po nástupu.

Jiří Havránek je v současné době v pracovní neschopnosti, a to kvůli plánovanému ortopedickému zákroku. Jeho další osud bude řešit vedení Masarykovy nemocnice s právníky. A jak již bylo zmíněno, soud rozhodne o tom, zda musí absolvovat ochranné psychiatrické léčení. Lucie Bláhová, jejíž dceři ublížil, má ale jasno. „Ten člověk nemá v nemocnici co dělat, zasloužil by potrestat," prohlásila.

Autor: ČTK, Milan Kilián

15.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 46
SDÍLEJ:
První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
2

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Izraelský rabín - ilustrační foto

Soud v Soči vyhostil ze země amerického rabína, důvody neuvedl

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Vinni! Policisté, co zasahovali proti útočnici ze Smíchova, vyslechli trest

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal ve čtvrtek vinnými dva policisty, kteří zasahovali proti Michelle Sudků poté, co chtěla zabíjet v kavárně na pražském Újezdě. Potrestal je trestním příkazem. Informaci České televize v úterý potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1. Konkrétní druh ani výši trestu soud nezveřejní, dokud nebude výsledek sdělen účastníkům řízení. Oba policisté mohou proti rozhodnutí podat odpor, v tom případě by soudkyně musela nařídit hlavní líčení.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies