VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři: Zelenka heparinem zabíjet nemohl

Vysočina - Petr Zelenka, který byl zatím nepravomocně odsouzen k doživotnímu vězení za heparinové vraždy v havlíčkobrodské nemocnici nikoho heparinem nezabil.

9.5.2008 19
SDÍLEJ:

Foto:

To teď tvrdí někteří lékařští odborníci a specialisté. Aby své tvrzení dokázali, jsou ochotni sami na sobě ukázat před soudem účinky heparinu. Zcela tak vyvracejí závěry soudního znalce Josefa Pleskota, který u soudu se Zelenkou řekl, že někteří pacienti měli neměřitelné hodnoty krvácení, což nemohlo být způsobeno jinou příčinou, než neoprávněným podáním heparinu. Sedm pacientů tak měl zabít a u dalších deseti se o to pokusit.

Bývalý přednosta ARO Fakultní nemocnice v Ostravě a krajský odborník pro ARO František Kunčík dokonce zašel tak daleko, že královéhradeckému soudu zaslal dopis, v němž navrhuje následující pokus. V soudní síni si nechá, třeba i od Zelenky, píchnout jakoukoli dávku heparinu.

„Nechám si toho píchnout třeba kýbl a nic se mi nestane, protože heparin je lék a tím zabít nejde,“ je přesvědčen lékař Kunčík.

Soudce Jiří Vacek Deníku řekl, že dopis četl, ale nikdy neuvažoval o tom, že by nějaký podobný pokus v soudní síni měl v úmyslu realizovat.

„Zdálo si mi to spíš trochu šílené, ale především nadbytečné,“ reagoval na návrh soudce Vacek.

František Kunčík je sice mezi lékaři znám svými radikálními názory, jenže stejný názor má na celou záležitost i současný primář oddělení klinické biochemie v Mladé Boleslavi Petr Wagner. Ten se dokonce odbornou konzultací podílel na odvolání, které podal obhájce Zelenky Jan Herout k Vrchnímu soudu v Praze.

„To, co měl udělat pan Zelenka je technicky nemožné. Běžné dávky heparinu v terapii jsou 80 tisíc jednotek on se přiznal k 25 tisícům, to je prostě nic. Nechám si bez problémů píchnout 100 tisíc jednotek a nestane se nic,“ vysvětluje Wagner.

Zelenka měl ale píchat heparin lidem, kteří byli v těžkém zdravotním stavu i opakovaně, a tím jim přitížil a účinky heparinu prodloužil. Ale ani tento argument podle lékařů nestačí.

Ladislav Těšínský z Kliniky kardiovaskulární a transplantační chirurgie IKEM, který má s lékem heparin velké zkušenosti podotýká, že podání 5 mililitrů (25 tisíc jednotek) heparinu nemůže uškodit ani pacientům po operacích typu, které se běžně dělají v okresních nemocnicích.

„U nás na oddělení jsou například pacienti po operacích, kteří dostávají denně i větší dávky heparinu, než 5ml a neumírají. Když bych tu samou dávku (5ml) dal sám sobě, tak se mi na 99 procent nic nestane,“ říká lékař Těšínský, který podal na primáře Pavla Longina trestní oznámení.

Petr Zelenka píchl jednu dávku 5 ml heparinu jedenácti ze sedmnácti pacientů. Pěti pacientům dal to samé množství heparinu dvakrát a jednomu pacientovi třikrát. Pouze tři pacienti ze všech neměli heparin ordinovaný, dva pacienti byli léčeni warfarinem. Ostatních dvanáct mělo heparin ordinovaný lékařem pravidelně.

Kunčík: Nechám si klidně píchnout kýbl heparinu

Bývalý přednosta ARO Fakultní nemocnice v Ostravě a krajský odborník pro ARO František Kunčík je přesvědčen, že Petr Zelenka vraždit heparinem nemohl. Svůj názor sdělil i soudu v Hradci Králové prostřednictvím dopisu. V něm navrhuje, že si nechá, třeba i od Zelenky v soudní síni píchnout heparin a nic se mu nestane. Sedmdesátiletý lékař je dnes již v důchodu a užívá si své chaty v Beskydech, kde vznikl i tento rozhovor.

To jste myslel vážně, že si necháte v soudní síni píchnout heparin?
Je to trochu radikální a vím, že by to asi nebylo možné. Tento pokus jsem navrhl jako extrém, kterým jsem chtěl upozornit, že tato kauza se neměla vůbec dostat k soudu.

Jak to?
Protože Zelenka heparinem nemohl nikoho zabít. Jestli mu někdo přišil, že vraždil heparinem, tak je to nevzdělanost. To potom každá sestra v nemocnici, která podává pacientům lék, může být v případě větších problémů obviněna třeba i z vraždy.

Soud ale prokázal, že Zelenka píchal heparin těm, kteří ho neměli dostat.
To mu nikdo neprokázal.

On se ale přiznal, že si pamatuje pět případů.
On se sice přiznal, ale přiznání je polehčující okolnost. To není důkaz.

Pro soud ano?
Policie ani soud mu neprokázaly úmysl. Zelenka je navíc sestra, která plní nařízení lékařů.

Ale on dával heparin svévolně.
To je to, že se přiznal k podání heparinu, ale heparinem nejde zabít.

Znalci před soudem řekli, že ano.
To pro mě nejsou znalci. Lék je lék a nemůžu jím zabít.

Jak to?
Protože jde pouze o poruchu krvácení.

No, ale když vykrvácíte, tak zemřete.
Ano, ale pokud člověk trpí dalšími onemocněními a dostane neordinovaný heparin, tak prokažte, že na něj zemřel.

Takže když si necháte například píchnout pětinásobnou dávku, než jakou píchal Zelenka, tak vás to nezabije?
Nechám si toho píchnout třeba kýbl, protože když už budu krvácet tak, to krvácení nijak nezvětším. Ti pacienti měli sníženou hladinu krvácivosti, a i kdyby píchal větší dávky, tak je to jedno.

Zelenka dával heparin lidem, kteří byli těžce nemocní, a neordinovaný heparin jim podle znalců hodně přitížil.
Je pravda, že to byli staří a těžce nemocní pacienti a u všech těchto stavů dochází k septickým stavům. Je u nich narušena koagualce už vlastním onemocněním. Mají těžce narušenou krevní srážlivost.

Takže to, že jim Zelenka píchl heparin, podle vás neovlivnilo jejich zdravotní stav?
Ne. S tím souvisí i další problém této kauzy a to je odškodňování pozůstalých.

Jak to myslíte?
Je to hyenismus. Přistoupil bych na odškodňování tehdy, jestliže by to byli zdraví lidé a zemřeli by prokazatelně nato, že jim Zelenka píchl heparin.

Myslíte, že je Zelenka nevinen?
Proces jako tento je typický inscenovaný proces, který našel svou oběť. Zvýšené krvácení je totiž průvodní znak, každého septického, hemoradického šoku a každého onemocnění. Primář Longin udělal podraz v tom, že jako odpovědný člověk za oddělení svalil vinu na někoho jiného.

Jste ochoten navrhnout Vrchnímu soudu pokus v soudní síni s heparinem?
Třeba Nejvyššímu.

Co když vás někdo chytne za slovo?
Tak ať mi to píchnou. Zelenka musel píchat heparin stovkám pacientů, protože to bylo v jeho náplni práce. Myslím si, že nechtěl nikdy pacientům ublížit. Heparin navíc nemá maximální dávku, kterou můžete způsobit smrt. Nikdo si neuvědomuje to, že pacienti nemuseli zemřít na heparin, ale proto, že byla jejich smrt neodvratná a měli mnohem vážnější zdravotní problémy, proto také na ARO přišli.

Primář Longin ale nemohl tušit, že mu někdo úmyslně zabíjí pacienty?
Ale to on musí tušit. Jestli pacient krvácí, tak udělám testy a za 10 minut vím, o co se jedná.

Mohl to zjistit hned?
Léčení na ARO se podílí více odborných lékařů, takže určitě ano. Ke každému pacientovi měl udělat konsilium, kdy se sejde více lékařů a řeší to společně. Vím, že dělal nějaké konzultace po telefonu s jinými pracovišti v zemi, ale medicína se po telefonu dělat nedá.

Kolegové o vás říkají, že máte radikální názory?
Je pravda, že jsem vystoupil proti některým novotám ve zdravotnictví, ale na svých zásadách si stojím a nebudu je nikdy měnit.

Takže trváte i na návrhu, který jste zaslal soudu?
Ano.

Odvolání projedná soud v červnu

Vrchní soud (VS) v Praze projedná 11. června odvolání Petra Zelenky odsouzeného na doživotí za heparinové vraždy v havlíčkobrodské nemocnici. Deníku to potvrdil mluvčí VS soudu Jan Fořt: „Tento termín mohu potvrdit. Kauzou se bude zabývat soudce Jiří Lněnička.“

Obhájce Zelenky Jan Herout řekl, že odvolací soud může o osudu spisu rozhodnout jakkoli.

„Může rozsudek například zrušit a rozhodovat sám, celou kauzu může také vrátit soudu do Hradce Králové. Těch možností je víc, včetně té, že doživotní trest potvrdí,“ upozornil obhájce Herout.

Ten si nechal vypracovat oponentní znalecký posudek na duševní stav Zelenky, protože nesouhlasí se soudními znalci, kteří tvrdí, že jeho klient netrpí žádnou duševní poruchou. Posudek ale ještě nemá hotový a VS ho nemá k dispozici.

„Znalec řekl, že mi posudek předá na přelomu května a června, abych ho stihl dodat vrchnímu soudu do 11. června. Zatím netuším, jaké jsou jeho dílčí závěry,“ podotkl Herout.Autor: Roman Martínek

9.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
1 15

Super plat za práci na páse nabízí měsíce. Málokdo to ale vydrží dlouho

Ilustrační foto
6 11

Tropické počasí vydrží i příští týden, teploty atakují 35 stupňů

AKTUALIZOVÁNO

Policie evakuovala obchodní centrum ve Zlíně. Poplach vyvolala fotopast

/VIDEO/ Podezřelý, nebezpečně vypadající předmět ve zkušební kabince v obchodním centru ve Zlíně – Malenovicích vyhnal v sobotu krátce před polednem tři stovky zaměstnanců a zákazníků před budovu. Nakonec se ukázalo, že jde o fotopast, kterou si doma někdo vyrobil.

Nehádejme se o kvóty, řekl německý ministr. Zaorálek mu český postoj vysvětlil

Evropská unie by měla řešit, jak snížit příliv uprchlíků, ne vést spory o uprchlické kvóty. Při své návštěvě Prahy to dnes na tiskové konferenci řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Komunisté vyrazí do voleb s heslem: Mír, spravedlnost a bezpečí

Komunisté půjdou do podzimních sněmovních voleb s heslem "Mír ve světě, spravedlnost a bezpečí doma". Po zasedání širšího vedení KSČM, které schválilo volební program i podobu volebního hesla, to řekl místopředseda KSČM zodpovědný za přípravu voleb Jiří Dolejš. 

Irácká armáda v Mosulu osvobodila stovky civilistů, boje o centrum pokračují

Irácké síly otevřely únikové koridory pro stovky obyvatel mosulského starého města. Tuhé boje o centrum města, které je srdce samozvaného Islámského státu, nicméně pokračují. Jen v průběhu pátku si vyžádaly dalších 12 životů a větší množství zraněných.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies