22 let poté. Co je za ztrátou iluzí?
Ilustrační foto Autor: Evžen Báchor
23.11.2011 23:56
Praha /INFOGRAFIKA/ - Není třeba být přítelem starých pořádků nebo notorickým pesimistou, aby člověk propadl frustraci při ohlédnutí za 22 lety, které uplynuly od sametové revoluce v roce 1989.
Novinové titulky kupříkladu hlásají: Elektřina, plyn i teplo zdraží, Na tunel v Mostecké uhelné jsme upozorňovali, Boj o pražské miliardy: ODS vábí topku, Kocourkova manželka chce odkloněné miliony.
Možná právě proto většina obyvatel Česka vnímá minulý režim jako lepší. Přitom sloveso vnímá je velmi podstatné. Objektivně se totiž podle statistických dat tehdy neměli po materiální stránce lépe. „Podíváme-li se na reálnou kupní sílu, je nezpochybnitelné, že jsme pokročili. V čem pokulháváme, je ale slušnost a etika, jak v podnikání, tak v politice,“ říká Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.
Férovost a slušnost scházejí
Jeho pohled potvrzuje i čerstvý průzkum agentury SC&C. Podle něj se 63 procent lidí domnívá, že komunističtí politici za minulého režimu byli méně zkorumpovaní než ti současní. Americký historik James Krapfl, který se zabývá zkoumáním posledních let socialistických režimů ve střední a východní Evropě, došel k závěru, že základními ideály listopadové revoluce byly férovost, slušnost a socialismus.
Politici podle šéfa Ústavu hospodářských a sociálních dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michala Pullmanna dělají chybu, když se snaží bagatelizovat lidské pocity. Kromě reálných obav z budoucího ekonomického vývoje totiž mají lidé tendenci minulost si idealizovat. A pokud zastánci tvrdé antikomunsitické linie tvrdí, že život před převratem bylo pro všechny peklo, Pullmann zdůrazňuje: „V 70. letech minulého století došlo k určitému souznění obyvatel s existujícím režimem, k propojení jejich každodenních životů s ideologickým plánem.
Rodiče odváděli děti do škol, pracovali, jezdili na chaty, to byl jejich normální život. Ten svět přijali za svůj.“ Pokud dnešní KSČM klade důraz právě na tyto momenty, z politologického hlediska asi činí dobře. Středeční průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění jí přisoudil 17 procent voličských preferencí. I z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat, jak dopadne vládní snaha na pozastavení činnosti KSČM, o němž by měl rozhodnout soud.
Vedoucí výzkumu agentury SC&C Jana Hamanová řekla Deníku:Lidé dřív neřešili nezaměstnanost ani vysoké nájmy
Výzkum, který před týdnem pro Českou televizi udělala agentura SC&C, vystavila současným politikům i ekonomické situaci velmi nelichotivé vysvědčení. Jen necelá pětina respondentů řekla, že nyní se má lépe než před listopadem 1989.
Překvapily vás výsledky čerstvého výzkumu, které jsou k polistopadovému vývoji hodně skeptické?
Ne, protože když jsme dělali průzkum pro ČT k lustračnímu zákonu asi před třemi týdny, už se rýsovalo, že lidé starší 40 let nejsou se svou ekonomickou situací spokojeni. Mají dojem, že před rokem 1989 to bylo lepší.
Přestože tvrdá data dokazují, že tehdy jsme si za průměrnou mzdu mohli koupit méně zboží, nehledě na jeho pestrost?
Objektivně je životní úroveň vyšší, což by asi lidé nepopřeli ani na přímou otázku. Jde ale spíš o to, že nejsou naplněna jejich očekávání. Zkrátka si mysleli, že se jim bude dařit lépe, než tomu je ve skutečnosti. Ekonomická a sociální nejistota zpětný pohled poněkud zkresluje, minulost se začne jevit v přívětivějším světle. Tehdy se prostě nemusely řešit problémy typu nezaměstnanost, platby u lékaře, za učebnice, zvyšování nájemného a cen energií.
Zdražení základních životních potřeb zkrátka hraje v subjektivním vnímání větší roli než třeba pokles cen elektroniky nebo velká nabídka bytů.
Určitě. Stejně důležitým momentem je fakt, že skoro každý, kdo si promítá vzpomínky na své mládí, ho vidí v příznivém světle. Pokud je mi padesát a myslím na to, jaké to bylo, když mi bylo třicet, většina lidí přizná, že měli z života lepší pocit. Byli výkonnější, děti byly malé, tělo víc poslouchalo. Paměť zkrátka uchovává to lepší.
V politické sféře jsou výsledky průzkumu ale jednoznačné. Lidé vnímají dnešní politiky jako víc zkorumpované a třetina z nich soudí, že poměry před listopadem 89 byly lepší než dnes. Kde hledat vysvětlení?
Ve dvou věcech. Hodně silně působí objevování stále nových korupčních kauz a jejich nevyšetřování. Lidé mají dojem, že se v této zemi hodně krade, a nic se s tím nedělá. Když převládne tento pocit, pak minulý režim z toho vychází lépe. Dnes se o korupci píše všude, tehdy o se o tom běžný člověk neměl šanci dozvědět. Navíc v minulém režimu všechny podniky byly státní, a korupce v tom současném vnímání vlastně neexistovala. Vytunelovat státní miliardy nebylo možné.
Korupce měla spíš podobu výměnného hospodářství, zadní hovězí za střihy z Burdy, lepší léky za přímluvu u zkoušek na vysokou...
Ano, ve vrcholové politice to pak vypadalo tak, že si funkcionář nechal postavit chatu nebo uspořádal opulentní hostinu, ale současných rozměrů to nedosahovalo ani náhodou.
Jak dopadlo věkové a regionální srovnání?
Tak, jak se dalo čekat. Mladší lidé pod 40 let jsou optimističtější, ale často se objevuje i sdělení, že o minulém režimu nemají moc informací a ani se o ně nezajímají. Výrazné je dělení na Prahu a střední Čechy, které jsou čím dál víc státem ve státě, a zbytek republiky. Mimo hlavní město je skepse ohledně pracovních příležitostí i dalších položek výrazně vyšší.
Prezident Václav Klaus na váš průzkum reagoval slovy, že mu nevěří. Lze vašim datům věřit?
Já jim věřím. Ty výsledky jsou logicky vysvětlitelné, není důvod je zpochybňovat.
Měli by je politici brát v potaz a pracovat s nimi?
Obecně by politici s daty z průzkumů veřejného mínění měli pracovat tak, jak si zaslouží. Jde o popis určité situace a nálady ve společnosti. Měly by sloužit jako jeden z mnoha pramenů k rozhodnutím, která činí. Mně jako socioložku nejvíc trápí, že z výzkumu jako druhý největší polistopadový neúspěch vyšly mezilidské vztahy.
Zlepšil, nebo zoršil se váš života za posledních 22 let? A proč?
Anna Blahoutová,
Pardubice, 59 let
Jak se to vezme. Peněz moc není, jenže to dřív také moc nebylo a ještě si za ně nebylo co koupit. Ale dohnali jsme vyspělý svět například ve zdravotnictví, jsme dnes i v mnohém dalším skutečně o kus dál. Mrzí mě ale, že podvody a lumpárny jsou státem ještě prorostlejší, než dřív. Takto jsme si to tenkrát, před těmi 22 lety, nepředstavovali.
Milan Jonáš,
Brtnice, 55 let
Podle mě je velkou výhodou dnešní doby, že lidé mohou volně cestovat, kamkoliv se jim zachce. Na druhou stranu se k tomu vážou i peníze. Finance se dnes – také na cestování – vydělávají těžší cestou, než tomu bývalo dřív.
Robert Kopal,
Zlín, 58 let
Z mého pohledu se to změnilo myslím k lepšímu. Zlepšila se situace, co se týče lidských práv a svobod, a také ekonomická situace. A vzhledem k mému věku jsem rád, že jsem se toho dožil. Nastoupily sice jiná negativa, ale ty klady podle mě převažují.
Ivana Ševrová,
Březnice
Otázka by byla na velmi dlouhou odpověď. Zkusím se zaměřit pouze na obor své práce - školství. Před rokem 1989 bylo naše školství na velmi dobré úrovni. Myslím, že odborníky, kteří vycházeli z našich řad, nám mohl celý svět závidět. Dnešní školství prošlo velkou řadou změn, v mnohém velmi zatížilo učitele, žáky, rodiče, ale výsledek je, bohužel, žalostný. Tady to byl velký krok zpátky.
Jana Poslušná,
Ústí nad Labem, 48 let
To se nedá takhle jednoznačně posoudit. Určitě se toho dost zlepšilo, třeba obchodní síť. Když si člověk vzpomene, co nenakoupil do soboty do dvanácti, tak měl smůlu. Zase ale má hodně lidí hluboko do kapsy a přibývá sociálních případů.
Roman Dundáček,
Brno, 37 let
Dřív byl život jednodušší. Lidé neměli starosti se sháněním práce a vyděláváním peněz. Myslím, že dnes to není lepší, než před revolucí. Výhodou je akorát to, že můžeme bez problémů vycestovat do zahraničí.
Autor: Kateřina Perknerová
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Spisovatel Jaroslav Čvančara o lidech, kteří zabili Heydricha a zaplatili za to
Praha /ROZHOVOR/ – Sešli jsme se nedaleko místa, kudy projížděl 27. května 1942 říšský protektor, obergruppenführer SS Reinhard Heydrich. Mohlo být těsně před půl jedenáctou.
Primárky jako tenisový turnaj. To je prezidentská kampaň
Praha /POHLEDEM DENÍKU/ – Zdálo se, že nic není pro české politické prostředí důležitější než to, kdo zvolí nástupce Václava Klause. Veřejnému tlaku nakonec podlehli poslanci ODS…
Češi pijí méně mléka, skoro polovina se dováží
Praha – Farmáři s obavami sledují vývoj cen. Jestliže se jim nezačne v dohledné době výroba vyplácet, hrozí, že se budou zbavovat stád dojnic
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
Otec tenistky Strýcové šokoval: Drogy kupoval za její peníze!
Tohle je silná káva. Jindřich Strýc (57), otec české tenisové reprezentantky Barbory Záhlavové- Strýcové… celý článek ›
Komentář Františky: Petro, příště radši bez!
Petra Paroubková (38) se vydala na choulostivou půdu prodejného sexu! Samozřejmě jen jako vydavatelka,… celý článek ›
Mrázek by Haškův comeback přivítal: Měl bych nejlepšího učitele!
ROZHOVOR | Dominik Hašek v Detroitu? Pro talentovaného brankáře Petra Mrázka, jehož čeká právě boj o… celý článek ›
Výměna manželek: Podváděný David nebyl svatý, nevěrný byl i on!
Oko za oko, zub za zub. Tak by se dala charakterizovat situace u partnerů z Frýdku-Místku z páteční… celý článek ›

