VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BENEDIKT XVI. V PRAZE: Papež pozdravil přítomné opět v češtině

ČR /SLEDUJTE ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ, BOHATÁ FOTOGALERIE/ - Do České republiky zavítal v sobotu před polednem papež Benedikt XVI. Během svého třídenního pobytu navštíví kromě Prahy i Brno a Starou Boleslav.

26.9.2009 22
SDÍLEJ:
Fotogalerie
57 fotografií

Benedikt XVI. se poklonil Pražskému Jezulátku a předal mu darem zlatou korunku. Foto: DENÍK/Vít Šimánek

18:38 Dozněla modlitba nešpor, papež promluvil k zúčastněným.

První větu, ve které zdravil věřící v katedrále, pronesl už vlastně tradičně v češtině. Dále pokračoval v italštině. Připomněl několik důležitých výročí, mezi nimi také svatořečení sv. Anežky české v roce 1989, které podle Benedikta XVI. předznamenalo pád ateistické diktatury.

18:22 Papeže přivítal kardinál Vlk

Benedikt XVI. usedl na čestné místo. Na počátku nešpor promluvila hlava české katolické církve, kardinál a arcibiskup pražský Miroslav Vlk.

18:13 Papež dorazil na večerní nešpory

Do katedrály papež dorazil z nedalekého Španělského sálu. Jeho příchod vyvolal spontální potlesk, papež se pozdravil s přítomnými věřícími. Poté poklekl před ostatky sv. Václava ve Svatováclavské ka­pli.

17:52 Papež ukončil státní část návštěvy

Benedikt XVI. ukončil svůj proslov a opustil Španělský sál. Tím končí státní část papežovy návštěvy. Následovat bude důležitější část - pastorační. Papež se přesunul do katedrály sv. Víta. kde se zúčastní večerních nešpor.

17:38: Papež promluvil, tentokrát anglicky

Benedikt XVI. na začátku poděkoval za vřelé uvítání. Připomněl dvě výročí - smrt svatého Václava i dvacet let od sametové revoluce. "Svoboda musí mít svůj cíl," zněla papežova slova.

17: 14 Koncert: Raději ne

Benedikt XVI. je znám svojí láskou ke klasické hudbě, na ceremoniálu proto zazní dílo českého hudebního velikána, které si podle České televize vybral sám papež. Podle ČT způsobilo vystoupení filharmoniků menší diplomatické potíže. Papež totiž může podle televize navštěvovat koncerty pouze na území Vatikánu, šlo tedy o to, jak vystoupení nazvat.

Program bude pokračovat zhruba v 17:40 vystoupením samotného papeže.

17:09 Slavnostní ceremoniál začal prezidentovým projevem

Papež Benedikt XVI. spolu s prezidentským párem vešli do Španělského sálu a mohl tak s malým zpožděním začít slavnostní ceremoniál. Na úvod se ujal slova prezident Klaus. V projevu vyjádřil radost z toho, že si papež vybral pro návštěvu právě Českou republiku. Vyzdvihl také význam tradičních hodnot, které podle něj procházejí krizí. "Dovolte mi, abych jménem všech přítomných vyjádřil radost, že jste zde s námi," uzavřel svůj projev prezident.

17:00 Premiér Fišer oznámil výsledky jednání

Narovnání majetkových nároků církví není podle premiéra Fišera nyní prioritou katolické církve. Vzhledem k současné krizi nebude církev jednání o majetkovém narovnání iniciovat a počká na oživení ekonomiky státu. Ani neschválená smlouva mezi Českou republikou a Vatikánem není podle něj výraznou překážkou v bilaterálních vztazích.

16:37 Papež dorazil na Pražský hrad

Papež dorazil na Pražský hrad. Na nádvoří ho přivítal prezident Václav Klaus a čelní politici. Ve Španělském sálu vše finišuje na slavnostní ceremoniál. Benedikt XVI. teď stráví čtvrthodinu s prezidentským párem, mezitím bude jednat premiér Fišer s papežovým státním sekretářem, kardinálem Tarcisio Bertonem.

16:23 Kolona s Benediktem XVI. se rozjela k Pražskému hradu

Papežův program nabral asi pětiminutové zpoždění. Krátce před půl pátou odpolední papež vyrazil, tentokrát už v policejní limuzíně, na Pražský hrad.

13:50 Papež papamobilem dorazil na vatikánskou nunciaturu ve Voršilské ulici, kde si odpočine před plánovanou návštěvou Pražského hradu.

Zde se oficiálně setká s prezidentem Václavem Klausem a představiteli vlády a parlamentu.

13:00 Papež Benedikt XVI. se v kostele Panny Marie Vítězné na pražském Újezdě česky pomodlil Otčenáš

U Pražského Jezulátka vzpomněl utrpení dětí ve třetím světě.

12:50 Předseda české arcibiskupské konference Jan Graubner promluvil česky k papeži Benediktu XVI.

V presbytáři kostela Panny Marie Vítězné. Papež česky pozdravil věřící a české představitele včetně primátora Béma v kostele. Pokračoval italsky.

12:45: Benedikt XVI. předal korunku Pražskému Jezulátku

V presbytáři kostela Panny Marie Vítězné se přivítá s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem

12:40 Benedikt XVI. se v kostele Panny Marie Vítězné setkal s věřícími

Pomodlí se u Pražského Jezulátka a předá mu korunku.

12:33 Primátor Pavel Bém předal papeži klíče od městských bran

Papež se dále pozdravil se starosty všech městských částí Prahy. Jde se poklonit Pražskému Jezulátku.

12:30 Věřící bouřlivě přivítali papeže

Věřící bouřlivě přivítali papeže na Pražském Újezdě u kostela Panny Marie Vítězené. Anglickým projevem ho uvedl i primátor hlavního města Pavel Bém.

12:15 Papež v opancéřované limuzíně vyrazil Evropskou třídou do centra Prahy

Projede Újezdem a Malou Stranou. Nasedne do papamobilu (více o papamobilech v Česku čtěte ZDE) a dojede do kostela Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici. Pokloní se zde Pražskému Jezulátku.

11:58 Papež začal česky, pokračoval anglicky

Česko anglickým projevem přivítal papeže prezident republiky Václav Klaus. Označil ho za jednoho z největších intelektuálů na světě a připomněl význam jeho návštěvy v roce dvacetiletého výročí pádu totality. Papež se zmínil o hluboké tradici křesťanství v českých zemích. „Čechy jsou křižovatkou Evropy a setkávání kultur a tradic,“ řekl Benedikt XVI. Vyzdvihl také morální odkaz Sametové revoluce pro svobodu v celé střední a východní Evropě.

11:50 Prezident přivítal papeže Benedikta XVI česko – anglickým projevem

Česko anglickým projevem přivítal papeže prezident republiky Václav Klaus. Přítomna byla kompletní vláda či kardinál Miloslav Vlk. Papež potřásl pravicí předsedovi senátu Přemyslu Sobotkovi, předsedovi parlamentu Mroslavu Vlčkovi a předsedovi vlády Janu Fischerovi.

11:36 Prezident přivítal papeže Benedikta XVI.

Letecký speciál s papežem Benediktem XVI. na palubě v 11:20 přistál na nové Ruzyni. Původně měla linka Alitalia přistát v 11:30 na starém ruzyňském letišti, kam nakonec jen dorolovala. Zde se papeži právě dostává státnických a vojenských poct. Za zvuku vatikánské hymny papeže z letadla vyprovodil velvyslanec Vatikánu. Přivítal ho prezident republiky, kompletní vláda či kardinál Miloslav Vlk.

Na letišti čeká asi třísetčlenná skupina věřících. Bezpečnostní opatření zajišťuje několik desítek policistů včetně ostřelovačů na střechách.

11:25 Letoun s papežem dosedl na Ruzyň

Letecký speciál s papežem Benediktem XVI. na palubě v 11:20 přistál na nové Ruzyni.

11:15 Papežovo letadlo mělo mít dvacetiminutové zpoždění

Letecký speciál s papežem Benediktem XVI. na palubě přistane asi s dvacetiminutovým zpožděním. Původně měla linka Al Italia přistát už v 11:30 na starém ruzyňském letišti. Už zde se papeži dostane státnických a vojenských poct. Přivítá ho prezident republiky, kompletní vláda či kardinál Miloslav vlk. Na letišti čeká asi třísetčlenná skupina věřících. Bezpečnostní opatření zajišťuje několik desítek policistů včetně ostřelovačů na střechách.

11:00Papež přistane na Ruzyni už za půl hodiny

Letecký speciál s papežem Benediktem XVI. Na palubě přistane už za půl hodiny na ruzyňském letišti. Jeho první cesta povede z letiště do kostela Panny Marie Vítězené v Karmelitské ulici. Pokloní se zde Pražskému Jezulátku. Odpoledne se pak setká s prezidentem Václavek Kalusem, dalšími státníky a politickými špičkami na Pražském hradě. První den oficiální návštěvy zakončí modlitbou s nejvyššími zástupci české katolické církve v katedrále svatého Víta.

Program návštěvy Svatého otce

Sobota 26. září

11:30 hodin: Uvítací ceremoniál na ruzyňském letišti v Praze -promluva Svatého otce
12:30 hodin: Návštěva kostela Panny Marie Vítězné
16:30 hodin: Návštěva u prezidenta republiky na Pražském hradě
17:00 hodin: Setkání s představiteli politického a společenského života a s diplomatickým sborem ve Španělském sále Pražského hradu - promluva Svatého otce
18:00 hodin: Modlitba nešpor s kněžími, řeholníky, bohoslovci a zástupci církevních hnutí v katedrále sv. Víta

Neděle 27. září

Dopoledne odlet do Brna
Již od 6.00 hodin je v areálu letiště připraven duchovní program.

12:45 hodin: Odlet zpět do Prahy
17:15 hodin: Setkání s představiteli Ekumenické rady církví v ČR v Arcibiskupském paláci
18:00 hodin: Setkání s akademickou obcí ve Vladislavském sále Pražského hradu

Pondělí 28. září

STARÁ BOLESLAV
8:50 hodin: Návštěva baziliky sv. Václava
9:45 hodin: Mše svatá u příležitosti Národní svatováclavské pouti
Po mši: Poselství Svatého otce mládeži

PRAHA
13:15 hodin: Oběd s biskupy v Arcibiskupském paláci
16:45 hodin: Rozloučení s Apoštolskou nunciaturou
17:15 hodin: Závěrečný ceremoniál na ruzyňském letišti - promluva Svatého otce
17:45 hodin: Odlet do Říma

Praha je na nohou - přijel papež Benedikt XVI.

Dlouho očekávaná návštěva přilákala do metropole množství poutníků, většina z nich si ale bude muset na setkání se Svatým otcem počkat až do pondělí, kdy se koná ve Staré Boleslavi Svatováclavská pouť.

Po svém příletu do Prahy se papež odebral rovnou k Pražskému Jezulátku na Malou Stranu. Zde se Benedikt XVI. setkal s rodinami a pražskými politiky.

Po skončení tohoto setkání nastoupil Svatý otec poprvé při své návštěvě České republiky do papamobilu, aby cestou od kostela Panny Marie Vítězné směrem k Národní třídě mohl žehnat těm, kdo jej přijdou pozdravit.

Setkání s poutníky

„Těžištěm setkání s Pražany a ostatními poutníky bude ale pondělní pouť ve Staré Boleslavi, kam to není z metropole daleko,“ říká biskup Václav Malý, který je jedním z hlavních koordinátorů návštěvy Svatého otce.

Předprogram zahrnující koncert, divadelní představení a filmové projekce ve Staré Boleslavi začíná již v neděli večer. „Papež si v pondělí prohlédne baziliku svatého Václava a navštíví kněžský domov pro staré kněze. Mše svatá, kterou bude Benedikt XVI. sám celebrovat, bude sloužena pod širým nebem, jelikož do baziliky by se očekávané desítky tisíc lidí nevešly,“ pokračuje Malý.

Kdo si předem nevyzvedl místenku na mši, nemusí se bát, že by se na ni nedostal. „Dostane se i na ty, kteří přijdou na poslední chvíli. Musejí však počítat s tím, že budou stát v zadních řadách,“ upozorňuje arcibiskup Jan Graubner.

Z Boleslavi bude pěší zóna

Jelikož se ve Staré Boleslavi očekávají v pondělí desetitisíce poutníků, musí být upravena i doprava. „S ohledem na zajištění bezpečnosti a plynulosti pohybu pěších návštěvníků jsme se rozhodli úplně uzavřít Starou Boleslav pro osobní automobily. Zároveň vyzýváme občany, aby neparkovali na hlavních trasách, kterými budou návštěvníci mše procházet,“ říká starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Ondřej Přenosil (ODS).

Obyvatelé Staré Boleslavi budou do města vjíždět a vyjíždět v době uzavírky přes ulice Vestecká a 17. listopadu do ulice Erbenova.

26.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:
eet
6

Na demonstraci proti EET a vládě se v Praze sešlo asi tisíc lidí

Budova Národní galerie. Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME
2 8

Národní galerie zavřela! Údajně kvůli ochrance

Jaro se hlásí o slovo, příští čtyři týdny budou nad průměrem

Následující čtyři týdny by měly být teplotně nadprůměrné. Už příští týden se bude průměr maximálních denních teplot pohybovat okolo deseti stupňů Celsia. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Srážkový úhrn by se v březnu neměl nijak výrazně odchýlit od dlouhodobého průměru, který je 40 milimetrů.

DOTYK.CZ

Města duchů. Navštivte reálná místa, kde vám může jít i o život

Pokud jste viděli film o Jamesi Bondovi Skyfall, pak si jistě vybavíte scénu, kdy hlavní záporná postava Raoul Silva nutí agenta 007 sestřelit z hlavy jeho milenky panáka alkoholu. To vše mezi betonovými ruinami budov, ze kterých snad mrazí ještě více, než ze samotné scény. Nejde však o počítačem vytvořené kulisy. Hašima, opuštěný ostrov u břehů Japonska, skutečně existuje. Stejně jako další „města duchů" po celém světě. Tady jsou některá z nich.

Nízké daně podle ANO? Pohádka, tvrdí ODS

Sněmováni vládního hnutí ANO probíhá jako idylická slavnost. Andrej Babiš vyzval k jednotě a akčnosti celého týmu, čehož se delegáti drží. Momentálně vystupují ministři za ANO s projevy, které jsou přehlidkou úspěchů, jež mají ve svých resortech za sebou.

Nechtěné olympiády? Evropa dává od sportovního svátku ruce pryč

Tento týden je to půl roku, co se Rio de Janeiro okázalým závěrečným ceremoniálem loučilo s letní olympiádou. Vzduchem vanuly úsměvy, temné brazilské nebe rozblýskal pestrobarevný ohňostroj a představitelé Mezinárodního olympijského výboru (MOV) se spokojeně plácali po ramenou, jak celá mamutí sportovní akce nakonec dopadla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies