Už jste podali daňové přiznání nebo necháváte návštěvu finančního úřadu na poslední chvíli? Připojte se do diskuze u článku.

Tužku do ruky, ručně vyplnit, dát do obálky a postavit se do fronty před finanční úřad. V lepším případě poslat poštou.

Přesně takhle to vypadá s daňovým přiznáním na začátku třetího tisíciletí. Kdo by si myslel, že ve věku počítačů ztratil papír smysl, bude se mýlit. Tištěný formulář daňového formuláře totiž stále drtivě vítězí.

Loni (při podání za rok 2009) poslalo daňové přiznání přes internet zhruba jen 15 tisíc fyzických osob, což je 0,8 procenta ze všech lidí, kteří podávali. Ani u větších firem (právnických osob) to není o moc lepší. Elektronicky přiznaly daň jen dvě procenta z nich. Zástupci podnikatelů proto mluví o debaklu. Jak to bude letos, těžko odhadnout. Například podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) ale šedesát procent OSVČ o elektronickém podání ani neuvažuje.

„Chtělo by, aby si to politici vzali za své a elektronizaci státní správy konečně dokončili,“ apeluje Vratislav Kopačka z AMSP.

Poradí i web

Přitom vyplnit daně na počítači a hned je odeslat není až tak složité: v zásadě je pět typů elektronických formulářů, každý s jinou funkcí (viz tabulka). Šikovné rady pro vyplnění online formuláře lze najít na internetu, například na stránce bezpapiru.cz. Dobrou zprávou je, že se toho na daňovém formuláři (papírovém i elektronickém) moc oproti minulému roku nezměnilo.

Daně 2011.

„Struktura a obsah je stejný, došlo pouze ke změnám hodnot u některých položek jako například hranice vyměřovacích základů, daňového zvýhodnění na vyživované dítě, výše rozhodných částek nebo některé koeficienty. Tyto změny jsou detailně vysvětleny v pokynech pro vyplnění daňového přiznání,“ dodává Kopačka.

Kdo chce, může se při počítání daní orientačně „poradit“ s internetovou kalkulačkou. Těch je celá řada, odborníci však doporučují sázet na jistotu a použít tu, která je na stránkách ministerstva financí (mfcr.cz).

„Na webu ministerstva financí je to důvěryhodné, na soukromých serverech asi méně,“ potvrzuje členka prezidia Komory daňových poradců Jana Skálová. Co se zatím nedaří, je používat při zpracování daní tolik zmiňované datové schránky. Je to zvláště markantní u fyzických osob.
Takzvanou „datovku“ totiž fyzické osoby ze zákona mít nemusejí. A kdo ji má, je zatím zklamán. Když totiž chce odeslat daňové přiznání, musí navíc internetový formulář opatřit elektronickým podpisem. Přitom teoreticky samotná datová schránka už by k identifikaci mohla stačit. Leč „úřední šiml“ v tomto případě rozhodl jinak

„Datovou schránku jsem si šel pořídit na kontaktní místo Czech Point, ale paní u okénka mě zrazovala, ať si ji nezakládám. To mě celkem překvapilo,“ sděluje svůj nevšední zážitek podnikatel z Prahy 5, který si nepřál být jmenován.

Podle zmiňovaného průzkumu AMSP tak letos mezi lidmi zvítězí „polovičatý“ způsob vyplňování formuláře. Tedy že ho na počítači vyplní, vytisknou a ručně odnesou na finanční úřad.

Tam budou letos přijímat blankety do pátku 1. dubna včetně. Kdo využije služeb daňového poradce, může podat přiznání do 1. července. Jen pro srovnání: loni jsme na úřady odnesli 1,79 milionu daňových přiznání z příjmu fyzických osob. Celkem se u fyzických osob vybralo skoro 120 miliard korun. Přímo do státního rozpočtu putovalo do 87,5 miliardy korun, zbytek získaly obce a kraje.

Kde vás nenajdou

A ještě jedna zajímavost. Společnost Smart Office zveřejnila průzkum o pravděpodobnosti, s jakou vás navštíví finanční úřad. Největší „veget“ mají firmy sídlící v Praze 2 a v Praze 3.

Řečeno čísly: v druhé městské části je registrováno 21 894 subjektů, úřad však zaměstnává jen 34 kontrolorů. Za rok tady stihnou pouze 156 kontrol. Z dalších měst jsou takto podobně „přívětivé“ ještě Hradec Králové, Pardubice a Ústí nad Labem.

Pozor na pokutu

- Co hrozí? Pokud podáte přiznání později o pět pracovních dnů a déle, může vám berní úřad udělit sankci ve výši 500 korun až pět procent ze stanovené daně

- Kdy odevzdat? Letos až do 1. dubna včetně. S daňovým poradcem až do 1. července

- Kdy je otevřeno? Úřední doba je až do začátku dubna prodloužena, každý pracovní den do 18 hodin. Mimořádně bude otevřeno i v sobotu 26. března do 12 hodin

JAN KLIČKA
VILÉM JANOUŠ