VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dagmar Havlová položila na manželovu rakev růže

ČR/AKTUALIZOVÁNO, VIDEO, FOTO/ -Se zesnulým se přicházejí rozloučit desítky lidí.Dagmar Havlová na manželovu rakev položila kytici rudých růží.

19.12.2011
SDÍLEJ:
Fotogalerie
42 fotografií

Na Pražském hradě byly 19. prosince dopoledne vystaveny kondolenční listiny k úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla.Foto: ČTK/Michal Doležal

Lidé se loučí s Havlem v Pražské křižovatce

U vchodu do kostela se už dopoledne scházeli lidé všech věkových kategorií, od seniorů po mladé lidi, a přinášeli květiny a svíčky, které zapalovali před budovou. Někteří na otevření kostela čekali v chladném počasí i dvě hodiny. Po poledni už byla fronta desítky metrů dlouhá.

Rakev s ostatky přivezli zaměstnanci pohřební služby druhým vchodem, z Anenského náměstí. Do kostela přijela i Dagmar Havlová. Doprovodila ji Nina, dcera z prvního manželství, a také řádová sestra boromejka, která se o prezidenta až do jeho smrti starala. Očividně zklíčená Dagmar Havlová strávila v kostele asi hodinu. Odešla těsně před polednem, kdy se brána otevřela pro veřejnost.

Lidé, kteří se dnes přišli s exprezidentem rozloučit, přinášejí hlavně rudé růže. Mnozí je k rakvi kladou se slzami v očích. Rakev s ostatky je umístěna na pódiu, kam se vystupuje po schodech. Lidé se před rakví klaní, někteří z nich i poklekli a pokřižovali se. Návštěvníci mají v obličejích pohnutý výraz. Zastavují se u kondolenčních knih a také u malé výstavky fotografií ze života bývalého prezidenta.

Do kondolenčních knih lidé zapisují slova plná lásky a díků. Někdy jsou hesla jen krátká, třeba "Děkujeme za svobodu" nebo "Nikdy na Vás nezapomeneme". Většina truchlících hovoří o Havlovi jako o prezidentovi, označují jej za symbol svobody a cti. "Cítím se, jako kdyby odešel někdo blízký z rodiny," řekla paní, která se představila jako Eva z Prahy. "Cítím obdiv, úctu a pokoru," doplnila.

O smuteční výzdobu centra se postaral architekt a blízký Havlův spolupracovník Bořek Šípek, který se v minulosti podílel na úpravě prostor Pražského hradu. Zvolil prosté aranžmá z rudých růží a bílých lilií. Na pódiu jsou květiny v úzkých skleněných vázách. Nad rakví se vznáší několik stylizovaných skleněných holubic a oranžové skleněné srdce.

Ve středu a ve čtvrtek bude rakev vystavena ve Vladislavském sále Pražského hradu. Také na Hradě jsou k podpisu připraveny kondolenční listiny. Jako první se do knih v Rothmayerově sále zapsali prezident Václav Klaus nebo pražský arcibiskup Dominik Duka. Pohřeb prvního polistopadového prezidenta se uskuteční pravděpodobně v pátek. Mají se ho zúčastnit i hlavy států i významní politici. Vláda bude dnes rozhodovat o vyhlášení státního smutku.
Už krátce po oznámení Havlova úmrtí se v neděli odpoledne lidé začali spontánně shromažďovat na různých místech republiky. I dnes od časného rána přicházejí na Pražský hrad, k památníku 17. listopadu na Národní třídu a především na Václavské náměstí. Přinášejí květiny, zapalují svíčky.

Uctili památku

Starší lidé vzpomínali na Havla jako na prvního prezidenta, za kterého se nemuseli stydět, a srovnávali ho s prvním československým "prezidentem osvoboditelem" Tomášem Garriguem Masarykem.

K sousoší knížete Václava a dalších českých patronů na Václavské náměstí, kam lidé přinášejí květiny a svíčky už od neděle, přišla také skupina malých žáčků základní školy. Na dotaz, zda vědí, kdo to byl Václav Havel, bez zaváhání odpovídali: "Byl to poslední československý a první český prezident.

Přišli jsme uctít památku pana prezidenta Havla, který bojoval proti bezpráví a nikdy neustupoval."

Na Hradě začali podepisovat kondolenční listiny

Lidé dnes dopoledne začali na Pražském hradě podepisovat kondolenční listiny k úmrtí Václava Havla. Jako první se do knih v Rothmayerově sále v 10:00 zapsali prezident Václav Klaus, pražský arcibiskup Dominik Duka, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). Na zápis čekaly desítky lidí, další zájemci přicházeli.

Kondolenční listiny v budově ostravské radnice

Ostrava - Kondolenční listiny jsou vystaveny také v Radnici města Ostravy od dnešní desáté hodiny.

"Statutární město Ostrava a jeho občané vyjadřují svůj zármutek nad smrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Své pocity a úctu k jeho památce a odkazu mohou projevit v kondolenční listině, která je umístěna ve vstupních prostorách budovy Radnice města Ostravy," informovala mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Podle mluvčí krajského úřadu Šárky Vlčkové zármutek nad úmrtím Václava Havla zasláním kondolenční listiny na Pražský hrad vyjádří i vedení Moravskoslezského kraje. "Odchodem Václava Havla ztrácí Česká republika jednoho z nejvýznamnějších polistopadových politiků. Díky svým postojům a názorům se stal světově uznávanou a respektovanou osobností," uvedla Vlčková.

V Brně budou kondolenční archy v divadle a na soudě

Brno - V divadle Husa na provázku nebo v budově Ústavního soudu mohou lidé v Brně vyjádřit soustrast rodině zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla. Kondolenční listiny tam budou veřejnosti přístupné dnes odpoledne, řekli ČTK zástupci divadla a soudu.

Divadlo chystá na středu změnu svého programu. Zahraje inscenaci Prase, kterou Havlovi na podzim zahrálo i k jeho narozeninám. Exprezident nakonec do Brna nepřijel, nedovolilo mu to zdraví. Divadelníky a obecenstvo tehdy pozdravil telefonem.

Divadlo Husa na provázku se Havlovi a jeho tvorbě v posledních letech intenzivně věnovalo. Umělecký šéf divadla Vladimír Morávek ho v neděli označil za Havlovo erbovní divadlo 90. let. Na provázku hráli inscenaci Pižďuchové na motivy Havlových dětských minipříběhů. Havel podle Morávka pro divadlo napsal i svůj poslední dramatický text - aktovku Pět tet. Jde o volné pokračování autorovy slavné Vernisáže.

Divadlo Husa na Provázku je oficiálním místem pro kondolence v Brně. Magistrát podle mluvčího Pavla Žáry jiné místo nechystá. Kondolenční archy budou ještě po poledni v Brně na Ústavním soudě. "Lidé budou mít možnost archy podepsat a vyjádřit tak soustrast. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský pak archy předá Havlově rodině," řekl ČTK generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Havlovu památku mohou lidé v hradeckém kraji uctít na radnicích

Hradec Králové - Památku v neděli zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla mohou lidé v Královéhradeckém kraji uctít zapsáním do kondolenčních knih například na radnicích v Hradci Králové, Trutnově a Náchodě. Kondolenční knihu dnes ráno vystavilo i hradecké hejtmanství, zjistila ČTK. Havel měl k hradeckému kraji blízký vztah. Rád pobýval na své chalupě na Hrádečku u Trutnova, svůj film Odcházení natáčel ve vile Čerych v České Skalici.

Ve vestibulu budovy krajského úřadu bude kondolenční kniha po několik nadcházejících dnů. Jako první se do ní zapsal hejtman Lubomír Franc (ČSSD). "S Václavem Havlem jsem se setkal při natáčení jeho filmu Odcházení v České Skalici. Jako vždy z něj vyzařovala obrovská duševní energie. Václav Havel se navždy zařadil po bok největších osobností našeho národa a věřím, že jeho myšlenky nikdy neupadnou v zapomnění," řekl hejtman.

V Náchodě jsou kondolenční listiny lidem k dispozici od dnešních 09:00, svůj vzkaz do nich bude možné zapsat až do čtvrtka. "Během prvních dvou hodin se do kondolenčních listin zapsalo asi 15 lidí," řekla ČTK mluvčí radnice Nina Adlof. Lidé soustrast s úmrtím státníka od neděle vyjadřují i zapalováním svíček v podloubí radnice a u morového sloupu na Masarykově náměstí. Právě morový sloup je pro Náchodské symbolickým místem listopadu 1989.

V Náchodě se Václav Havel setkal v březnu 1996 se svým polským protějškem Aleksanderem Kwaśniewskim a hovořili o perspektivách dnes už reálné evropské integrace. "O velkém obdivu a uznání našich (polských) sousedů k osobě pana Václava Havla vypovídá i fakt, že už během neděle jsem dostal kondolence od svých polských kolegů," uvedl starosta Náchoda Jan Birke.

Královéhradecká radnice připravila kondolenční knihu v prostorách vstupu do magistrátu. Kondolenční listiny dnes ráno vystavila také radnice Trutnova, jehož byl Havel od loňského roku čestným občanem. Kondolenční archy bude možné v Trutnově podepisovat do čtvrtka do 12:00. "Poté budou odeslány do Prahy na adresu Kanceláře Václava Havla," uvedla mluvčí Trutnova Veronika Svobodová.
Už krátce po oznámení Havlova úmrtí se lidé začali spontánně shromažďovat na různých místech republiky. Na uctění Havlovy památky se v neděli 18:00 rozezněly po celé republice zvony. V Praze na něj lidé vzpomínali například na Václavském náměstí, odkud se pak část z nich vydala na Kampu, kde na břehu Vltavy zaplála vatra. Minutou ticha, zpěvem hymny a zvoněním klíči uctili Havla po 20:00 i v Brně na Moravském náměstí.

(ČTK, red)

19.12.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čech odsouzený v Súdánu se vrátil do vlasti, přivezl ho Zaorálek
6 4

Zpátky doma. Čech Petr Jašek byl propuštěn ze súdánského vězení

A skuteční vítězové - film Moonlight.
AKTUALIZOVÁNO
1 15

Předávání Oscarů: Nejlepším filmem je La La Land. Ne! Je to Moonlight

Bouřlivák Johnny Cash přežil bitku s pštrosem i požár národního parku

/VIDEO, FOTOGALERIE/ - Přízvisko legenda si dnes vysloužil kdekdo. Ovšem Johnny Cash jí doopravdy byl. Napsal přes 1500 písní a v žebříčku Billboardu mu figuruje zhruba obdobný počet hitů jako Ro-lling Stones. Muž v černém vypil tisíce lahví alkoholu, vyzkoušel všechny drogy, zapálil národní park, napadl ho pštros a celý život ho strašila předčasná smrt jeho bratra. V neděli by oslavil 85. narozeniny.

Šéfové stran: ANO směřuje k vůdcovskému řízení

Hnutí ANO dnešní změnou stanov, která posiluje pravomoci předsedy, míří k vůdcovskému či autoritářskému řízení hnutí. Shodují se šéfové sněmovních stran. Podobné změny ve svých stranách vylučují, demokratické strany podle nich mají být postaveny na rozhodování kolektivních orgánů.

Věra Jourová: Na prezidenta by měl kandidovat Martin Stropnický

Na sněmu ANO sklidili velký potlesk zástupci hnutí v evropských strukturách, eurokomisařka Věra Jourová, místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička a europoslankyně Dita Charanzová. Vystupovali jako kompetentní zastánci českých zájmů v EU, kterou vnímají coby jediné možné řešení pro Česko. Deník hovořil se zakládající členkou ANO Věrou Jourovou, jež má v hnutí stále silnou pozici.

HMD Global po 17 letech vzkřísila legendární Nokii 3310

Finská společnost HMD Global, která vyrábí telefony značky Nokia, uvede ve druhém čtvrtletí na trh pokračovatele legendárního tlačítkového modelu 3310. Telefon bez operačního systému přichází na trh téměř 17 let po svém předchůdci a má stát 49 eur, tedy asi 1350 korun. HMD to dnes oznámila před zahájením veletrhu MWC v Barceloně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies