Trestnou činnost skupina podle kriminalistů páchala od roku 1998. Obvinění údajně čistili technický líh (minimálně 1,3 milionu litrů) a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, které prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také s minimálně 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.

Členové skupiny podle policie používali speciálně upravené telefony, aby nemohli být odposloucháváni. Při transportech lihu údajně doprovázeli nákladní vozidla po celé trase svými auty, aby zabránili kontrole Celní správy. Líh pak prý skladovali v důmyslných skrýších buď v odlehlých areálech v zaskládaných či zazděných prostorách, nebo v podzemních nádržích.

Sedm stíhaných

Stíháno je sedm mužů pro účast na organizované zločinecké skupině a pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Osmý obviněný v době vyšetřování zemřel, policisté proto navrhli zastavení jeho trestního stíhání.

Březina je obžalován také v jiném případu krácení daně. Společně s bratrem Tomášem a Tomášem Pantlíkem se zodpovídá od května před olomouckým soudem ze skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen téměř na půl miliardy korun. Soudce v pondělí projednávání přerušil, protože se rozhodl počkat na podání obžaloby právě v souvisejícím případu lihové mafie a poté obě kauzy spojit.