Zemědělsko obchodní družstvo, kterému farmy patří, dostane náhradu za vzniklé škody zhruba za půl roku.

"Všem, kteří nám budou účtovat práce a služby, zpětně zaplatíme, hned jak peníze dostaneme," uvedl předseda družstva František Bartoš.

Bartoš odhaduje, že družstvo vybitím 6000 chovu krůt v Tisové přišlo o 2,5 až tři miliony korun, dalších 1,25 milionu korun musí uhradit na fakturách. V Noříně dnes armáda a hasiči dokončili usmrcení přibližně 28.000 brojlerů. Celá likvidace v Noříně bude podle Bartoše o něco málo levnější než v Tisové, asi o několik set tisíc korun. Zatím je ale těžké odhadovat, nakolik celá likvidace chovu přišla.

Semerád uvedl, že vybití jednoho kusu drůbeže se všemi náklady mohlo stát asi 100 korun. "Aspoň tak tomu bylo, když se usmrcovala drůbež kvůli salmonele," řekl.

Co všechno chovatel zaplatí, není dnes upřesněno. Například výjezd armády se chovateli nejspíš účtovat nebude, řekl Semerád. Chovatel v rámci mimořádných veterinárních opatření může požadovat všechny uznatelné náklady spojené s likvidací, uvedl Semerád. "Jedná se o náklady za utracení, náhradu za utracená zvířata, náklady za čištění a dezinfekci a ztráty z výpadku produkce," řekl.

Od utracení chovu má chovatel šest týdnu na to, aby podal žádost. Pak nějaký čas trvá, než se spis doplní, zpřesní a nakonec uzavře. Poté má stát 90 dní, aby chovateli ztráty uhradil, uvedl Semerád.

"Chovatelé uvádějí, že ztratili odběratele, ale to je nevyčíslitelné a nelze jim to hradit. Ale ve výsledku s největší pravděpodobností dostane, co zaplatil," řekl Semerád.

"Že nás to poškodí v celkovém součtu, to je bez komentáře, ale o kolik, to teď nemohu říct," řekl předseda družstva Bartoš.

Společnost se mimo jiné zavázala, že za vybitou drůbež malochovatelů v Tisové a Noříně nakoupí novou. Prodají ji lidem za sumu, kterou si mohou nárokovat na ministerstvu zemědělství, zbylé náklady doplatí družstvo samo, uvedl Bartoš.

Šestitýdenní kuřice stojí malochovatele běžně 80 až 120 korun. Za slepici dostanou od státu minimálně 50 korun, cena, kterou dostanou se bude odvíjet od obvyklé ceny na trhu, uvedl Semerád.

"Přespříští týden přijede do Tisové zástupce zemědělské agentury a bude lidem pomáhat s vyplněním žádostí o náhradu škody," řekl Semerád. Stejně tak se patrně brzy objeví také v Noříně, dodal.

Pardubický kraj přispěje družstvu 100.000 korun, částka má například aspoň trochu umořit sumu za zvýšenou spotřebu vody z obecních vodovodů, řekl první náměstek hejtmana Roman Línek. Kraj nejspíš bude zvažovat další výpomoc obcím, dodal radní zodpovědný za zemědělství Petr Šilar.

V Noříně běží 24hodinová lhůta

NOŘÍN - Od čtvrteční osmé hodiny ranní prováděli hasiči spolu s vojáky plošnou dekontaminaci objektu.V Noříně již běží 24hodinová lhůta.

Jedná se o dvoupatrový objekt, v němž bylo umístěno na 28 tisíc kusů drůbeže, první patro se podařilo dekontaminovat již v 11 hodin dopoledne. Tedy od 11 hodiny zde „běží“ tzv. 24 hodinová lhůta, kdy musí být dezinfekce aktivní. Přízemí bylo dekontaminováno o něco později, ve 14 hodin.

V odpoledních hodinách z místa události odjede armáda. Práce krizového štábu bude ukončena ještě dnes, tj. ve čtvrtek večer. V chovech v okolí byly ve středu, 27. června 2007, odebrány vzorky, zda se zde neobjeví vir ptačí chřipky. Výsledky by měly být známy ještě dnes v odpoledních hodinách. Během pátečního dne provedou zaměstnanci farmy vyklizení drobného množství podestýlky, která se uvnitř objektu nachází. Hasiči i nadále budou zabezpečovat dekontaminaci osob a techniky, tedy všech, kteří se pohybují v ohnisku nákazy.

Ještě během pátečního večera se provede závěrečná dezinfekce a v sobotu, v poslední červnový den, by měly byt práce na likvidaci ohniska ptačí chřipky v Noříně skončeny.

Od této chvíle se začne počítat tzv. pozorovací doba ve třicetidenní ochranné lhůtě. Pokud se v určených pásmech neobjeví další ohnisko nákazy, budou veškerá stanovená opatření Krajské veterinární správy po této lhůtě odvolána a život v Noříně se vrátí do normálu.

Hasičský záchranný sbor