Zvracení, křeče nebo poraněný hrtan z rybích kostí. To jsou nejčastější potíže, s nimiž se na veterináře během Vánoc obracejí majitelé psů, koček a dalších domácích zvířat.

Lidské pamlsky nejsou pro psy vhodné

„O svátcích neexperimentujte a nedávejte zvířeti žádné pamlsky, na které není zvyklé. Jedině majitel nese zodpovědnost za to, že se jeho mazlíčkovi udělalo po konzumaci nevhodných lidských dobrot zle," zdůrazňuje lounský lékař MVDr. Stanislav Křivan.
Do psího jídelníčku nepatří hlavně čokoláda, káva, rozinky či alkohol. Ale nevhodné jsou i cukr a sůl, tedy přísady, bez kterých se neobejde žádné sváteční jídlo. „Když pes sní dva kousky cukroví, nejspíš mu to vážně neublíží, ale uvědomte si, o kolik je menší než člověk. Pes je masožravec, má jiné trávení a čím je menší, tím menší porce nevhodného jídla stačí k tomu, aby mu uškodilo," varuje také MVDr. Dalibor Štrupl z Veterinární kliniky Louny.

Zvířata podle veterinářů nevnímají Vánoce emotivně jako lidé, a proto si nemusíte dělat výčitky, když svému mazlíčkovi naservírujete jídlo jako kdykoli jindy ve všední den. „Pokud chcete psa potěšit, vezměte ho raději na dlouhou procházku. Z toho bude mít největší radost. Nedostatek pohybu bývá o svátcích stejný problém jako nevhodné krmení," uvádí veterinář Dalibor Štrupl a dodává, že další vhodnou možností, jak psovi přilepšit, je koupit mu pod stromeček lepší granule.

S tím souhlasí i Eva Beranová z psího salonu Hafinka na Tyršově náměstí. „Nekvalitní granule poznáte podle toho, že obsahují více obilí než masa, hodně umělých konzervantů a často i produkty vedlejšího živočišného a rostlinného původu. Určitě se vyplatí věnovat chvilku času nastudování a porovnání některých výrobků. Možná vás překvapí, že granule, kterými krmíte, nejsou hodnotné, i když reklamy tvrdí opak," upozorňuje Eva Beranová a doporučuje pročíst si hodnocení kvality různých psích krmiv například na stránce psikrmivoradce.cz.

Nejmenší zlo je vánočka – ale pozor, bez rozinek

Pokud přece jen chcete svému mazlíčkovi dopřát něco ze svátečního stolu, doktor Štrupl považuje za nejmenší zlo ulomit zvířeti kousek vánočky bez rozinek. Ta není tak sladká jako běžné cukroví. „Anebo můžete psovi upéct vlastní cukroví bez cukru, soli a dalších surovin, které by mu mohly ublížit. Dnes už existují psí kuchařky, kde najdete spoustu receptů právě na takové zdravé mlsání," připomíná Eva Beranová, která má s pečením  pro psy bohaté zkusenosti. „Pokud byste měli zájem o dort nebo se chtěli jen podívat na nějaký recept a poradit se, zastavte se za mnou," nabízí chovatelům.

Co dělat, když pes zvrací?

Jestliže se i přes veškerou opatrnost stane, že váš mazlíček ukořistí talíř s cukrovím nebo zbytky po kaprovi, sledujte jeho chování. Někteří psi zvládnou hříchy v jídelníčku bez zdravotní újmy, jiným ale mohou fatálně ublížit. Mírné zvracení nebo průjem není vážný problém, ale ohlídejte, aby pes doplnil tekutiny, a nasaďte mu lehkou dietu. Pokud však máte jakékoliv pochybnosti o tom, zda je přejedený pes v pořádku, raději zavolejte veterináři. „Každý pes reaguje jinak a vždy je lepší přijít třikrát zbytečně než jednou pozdě," doporučuje Stanislav Křivan s tím, že je samozřejmě připravený majitelům nemocných zvířat pomoci i během svátečních dní.   

Veronika Kučerová