VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seznam mrtvých roste, 73letý muž z Přerova je šestnáctá oběť otrav

ČR /ANIMACE, INFOGRAFIKA/ - Již 16 úmrtí má v ČR prokazatelně na svědomí otrava silně jedovatým metanolem přimíchaným do alkoholických nápojů. Poslední prokázanou obětí je 73letý muž, který zemřel v přerovské nemocnici. Téměř tři desítky lidí mají po požití nekvalitního alkoholu vážné zdravotní problémy. Vláda kvůli otravám ustavila krizový štáb a schválila plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Stovky kontrol alkoholu odhalily mnoho porušení předpisů, zdroj jedovatého alkoholu ale zatím ne. Policejní prezident Martin Červíček dal sestavit v úterý večer speciální tým zaměřený na vyšetřování otrav.

12.9.2012 60
SDÍLEJ:

Policisté ve spolupráci s celníky, Českou obchodní inspekcí a hygieniky našli na Přerovsku další neoznačené lahve s alkoholem. Během razie se zaměřili především na místa, odkud pocházely oběti otrav metylalkoholem.Foto: čtk

Vláda kvůli množícím se otravám metylalkoholem zřídila dočasný krizový štáb. Náměstci ministrů vnitra, zdravotnictví, zemědělství, průmyslu a obchodu, ředitele Celní správy a policejního prezidenta se sešli ještě dopoledne, aby kabinetu dali doporučení k dalšímu postupu. Vláda také schválila zákaz prodeje tvrdého alkoholu na stáncích, který platí do odvolání od chvíle, kdy informaci odpoledne vyhlásil v televizi ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Nouzový stav vyhlášen nebyl.

V úterý sestavený speciální policejní tým s názvem Metyl má podle policejního prezidia hlavně koordinovat činnost policie. Vede jej náměstek pro vyšetřování Václav Kučera a jsou v něm kriminalisté s analytici. Česká policie také spolupracuje s úřady a okolními státy.

Nejhorší situace na severu Moravy

Požití alkoholických nápojů obsahujících metanol si vyžádalo nejvíc obětí v Moravskoslezském kraji, podle šéfa ostravského ústavu soudního lékařství Igora Dvořáčka osm. „Podle prvních indicií se v některých lahvích objevil čistý metanol," uvedl. Otrava metanolem byla prokázána i u dřívějších úmrtí, takže se budou přezkoumávat až tři měsíce staré pitvy.

Lékaři a policie evidují v regionu dalších 16 lidí, kteří měli po požití nebezpečného alkoholu problémy. Zatím posledního otráveného ze severní Moravy přijali v úterý večer lékaři opavské nemocnice. Třiačtyřicetiletý muž z Budišovska si sanitku přivolal sám. „Celý den zvracel a měl problémy se zrakem. Napojili jsme ho na umělou ledvinu," řekl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda.

V noci na dnešek a dnes dopoledne přijala další otrávené zlínská nemocnice, kde tak již po požití závadného alkoholu leží osm lidí. Dva muži jsou v kritickém stavu. Na Zlínsku po otravě metanolem zemřela již zmíněná žena ze Zlína, dvaašedesátiletá žena z Fryštáku a v přerovské nemocnici zemřel muž z Napajedel na Zlínsku. V přerovské nemocnici ještě zemřela po otravě metanolem jednadvacetiletá dívka z Přerova a u další třiapadesátileté ženy, která zemřela již v neděli, byla otrava metanolem potvrzena dnes. Hospitalizováni jsou tam dva lidé.

Další pacienti ve Středočeském kraji

V příbramské nemocnici jsou po přijetí dalšího pacienta dnes po poledni už tři lidé, jeden muž z Příbramska následkům otravy podlehl pražské nemocnici. Lidé v nemocnicích jsou vesměs ve vážném stavu, někteří oslepli a u mnohých pacientů se lékaři obávají, že se neproberou z bezvědomí.

Při 410 mimořádných kontrolách původu alkoholu v restauracích a dalších provozovnách, které provedli hygienici v pondělí a úterý v devíti regionech, byly zjištěny závady v 75 případech. Šlo především o chybějící nabývací doklady. Odebírají také vzorky lihovin pro laboratorní analýzu. O výsledcích kontrol informoval dnes vládu ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Zdroj nebezpečného alkoholu je ale prozatím neznámý. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) je téměř jisté, že metanol byl přímo výrobní surovinou, a nikoliv jen produktem fermentace či destilace v závadné lihovině. Policie v souvislosti s otravou několika lidí zatím obvinila šestatřicetiletého muže z Havířova na Karvinsku.

Zhruba čtyři stovky kontrol stihli provést v pondělí a v úterý u výrobců i prodejců alkoholu také inspektoři SZPI. Laboratorní proces zkoumání vzorku trvá den až dva, dnes by tedy měly být známy první výsledky.

O situaci dnes jednal například bezpečnostní rada Olomouckého i Moravskoslezského kraje. Jihomoravský kraj, kde po otravě jeden muž zemřel a druhý je v kritickém stavu, zřídil informační linku a web, kde mohou lidé získat důležité informace. Představitelé kraje zajišťují laboratoře pro testování vzorků, záchranáři a nemocnice se připravují případné zvýšení počtu otrávených. Zřízení telefonní linky pro veřejnost při krajské hygienické stanici doporučila na svém dnešním jednání i bezpečnostní rada Zlínského kraje.

Postižené okresy

Zlín: 2 mrtví / 8 otrávených
Přerov 4/1
Příbram 1/3
Karviná 3/11*
Ostrava 1/0
Frýdek-Místek 1/0
Nový Jičín 1/0
Bruntál 2/0
Jižní Morava 1/1
Celkem 16/24

*11 otrávených za celý Moravskoslezský kraj

Výběr důležitých informací k séri otrav metylalkoholem

* Ve čtvrtek 6. září oznámila karvinská policie, že v Havířově zemřeli dva lidé na otravu metylalkoholem, asi po požití nelegálně upraveného alkoholu. Od té doby se počet úmrtí, prokazatelně souvisejících s požitím alkoholických nápojů obsahujících metanol, vyšplhal na 14 a u dalších mrtvých se čeká na potvrzení. Další zhruba tři desítky lidí měly kvůli požití metanolu vážné zdravotní problémy, někteří oslepli a u mnohých pacientů se lékaři obávají, že se neproberou z bezvědomí. Nejvíce obětí, osm, si metanol vyžádal v Moravskoslezském kraji, další případy otrav se objevily i ve Zlínském, Olomouckém, Jihomoravském a Středočeském kraji.

*Obvykle se ročně se v ČR metanolem otráví tři až čtyři lidé. Tyto otravy většinou nebývají smrtelné, uvedl vedoucí lékař toxikologického informačního střediska v pražské Všeobecné fakultní nemocnici Sergey Zakharov. Metanol sám o sobě příliš toxický není, velmi jedovaté jsou až jeho metabolity, které se v těle vytvoří. Smrtelná dávka je jeden mililitr metanolu na kilogram váhy, tedy například asi decilitr u stokilového muže. U alkoholiků se zplodiny tvoří rychleji, a je tedy u nich větší riziko úmrtí.

Alkoholický nápoj obsahující metanol člověk podle chuti a vůně nerozezná od nezávadného nápoje. Ministerstvo zdravotnictví proto doporučuje nepít alkohol s nejasným původem. Počáteční příznaky otravy metylalkoholem jsou navíc podobné běžné opilosti. Vážné obtíže se objeví většinou za 18 až 24 hodin. Při otravě lékaři doporučují navodit zvracení, k léčbě se používá čistý alkohol.

* Okamžitě po výskytu prvních případů otrav na Havířovsku zajistili policisté ve stánku, kde si otrávení údajně koupili čepovaný alkohol, větší množství podezřelého tvrdého alkoholu v barelech. Na Příbramsku, kde také několik lidí vypilo jedovatý alkohol, zkontrolovala policie kamennou prodejnu v Příbrami, odkud údajně pocházel. V obchodě zabavila šestilitrové barely, ze kterých se alkohol stáčel se do lahví.

Na etiketě barelů z Příbrami byla jako výrobce uvedena Likérka Drak z Chvalčova na Kroměřížsku. Barely s etiketou této firmy se našly i při kontrolách v Olomouckém kraji, kde se rovněž objevily otravy. Likérka ale popřela, že by produkovala lihoviny s metanolem, podle ní byly nalezené barely s etiketou likérky padělky. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odebrala v likérce vzorky, čeká se na výsledky rozborů.

* Kvůli sérii otrav byly provedeny i stovky mimořádných kontrol. Hygienici během pondělí a úterý provedli 410 prověrek v provozovnách společného stravování. Zjistili 75 případů porušení předpisů, hlavně chybějící nabývací doklady. V několika případech byla nařízena likvidace lihovin, průběžně jsou odebírány vzorky pro laboratorní analýzu. Ve stejném období provedla kolem 400 kontrol také SZPI, a to u výrobců a prodejců alkoholu. Dnes by měly být známy první výsledky rozborů odebraných vzorků. Do kontrol se zapojili také policisté, celníci a Česká obchodní inspekce a bylo nalezeno velké množství neoznačeného alkoholu. Zdroj distribuce závadných nápojů se ale doposud najít nepodařilo.

* Česká republika se domluvila na koordinaci s Polskem, kde po požití závadného alkoholu zemřeli dva lidé. Rovněž slovenské úřady zahájily kvůli otravám v Česku kontroly v domácí maloobchodní síti. Podobný případ otravy metanolem se ale zatím na Slovensku neobjevil.

* Podle SZPI se sice metanol objevuje přirozeně při výrobě některých destilátů, ale množství, které bylo zjištěno u otrávených, s největší pravděpodobností nemohlo být jen vedlejším produktem. Podle inspekce byl zřejmě metanol použit jako vstupní surovina při výrobě alkoholických nápojů. Takové jednání může být kvalifikováno jako trestný čin ohrožování zdraví závadnými potravinami, za který hrozí až dvanáctiletý trest.

V souvislosti s otravou několika lidí metylalkoholem v Moravskoslezském kraji již policie obvinila 36letého muže z Havířova na Karvinsku. Viní jej z trestného činu proti životu a zdraví, přesnou právní kvalifikaci však policisté nechtěli upřesnit. Policejní prezident Martin Červíček nechal sestavit v úterý večer speciální tým zaměřený na vyšetřování otrav.

* Vláda dnes kvůli množícím se otravám rozhodla o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Platí bude do odvolání od chvíle, kdy informaci vyhlásil v televizi ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Provozovatelům stánků, stánků s občerstvením, mobilních stánků a jiných mobilních a přechodných provozů je zakázáno rozlévání a prodej lihovin typu destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu nad 30 procent.

Autor: ČTK

12.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 60
SDÍLEJ:
Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
8

Učitel nic nespáchal, zato hajlující romský žák má problém. I jeho rodina

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
EXKLUZIVNĚ
71 13

Andrej Babiš: Sobotka chce dovládnout bez nás

Mrazy jsou na ústupu. Škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

Hodina velkých změn v pražské hromadné dopravě je tu

Ve skutečnost se od soboty mění dlouhodoběji připravované rozsáhlé změny v Pražské integrované dopravě.

Donald Trump o svých sto dnech: Jsem hodně rychlý, nejrychlejší ze všech

/VIDEO, ANKETA/ Nikdo toho nestihl tolik, jako já. Tak zhruba zhodnotil Donald Trump pověstné stodenní období, které se táhne světovou politikou od 30. let 20. století. Poprvé ho použil tehdejší americký prezident Franklin Delano Roosevelt.

DOTYK.CZ

Letní festivaly bez EET? Pivo jen na stojáka a nechtějte k němu tatranku

Čím se budou letošní letní festivaly lišit od těch loňských? Tak třeba tím, že si možná častěji než dřív budete moci dát pivo jenom "na stojáka". A že k němu nedostanete balené oříšky ani tatranku. Důvodem je elektronická evidence tržeb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies