Ministrův náměstek Ivan Wilhelm je podle ZČU připraven "řešit s univerzitou všechny možné alternativy". Uvedl to při pátečním jednání s rektorkou Ilonou Mauritzovou a děkanem fakulty Janem Paulym. Obě strany jsou si vědomy závažnosti situace, kterou nelze podceňovat, řekla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová.

Počátkem března

Akreditační komise předminulou středu rozhodla, že fakultě hlavně kvůli nedostatečnému personálním zajištění a špatné vědecké a publikační činnosti neprodlouží po 31. říjnu akreditaci magisterského studia. Tím by práva musela skončit a studenti by přešli na jiné právnické fakulty. Oficiální verdikt MŠMT dostane škola počátkem března. Ministerstvo by mělo pouze potvrdit negativní verdikt komise.

"Možné varianty řešení však nemůže univerzita ani ministerstvo sdělit studentům dříve, než je projedná s dalšími dotčenými subjekty a než ministerstvo vydá svoje rozhodnutí k verdiktu akreditační komise, na což má ze zákona lhůtu 30 dnů," dodala mluvčí. Do té doby bude ZČU s MŠMT pracovat na variantách řešení.

Možné varianty

Škola zatím dostala stanovisko akreditační komise pouze e-mailem minulou středu. "Do konce února připravíme všechny možné varianty dostudování, které budeme s ministerstvem konzultovat," uvedla Kvapilová. Vedení univerzity a fakulty se chce také během dvou týdnů předběžně setkat s rektory a děkany ostatních tří právnických fakult v Brně, Praze a Olomouci a probrat s nimi převody plzeňských studentů 1. až 4. ročníků, jichž je přes 1500.

Rektorka a prorektoři řešení připravují, ale zatím se s žádnými školami ani fakultami oficiálně nesetkali.
Současně s přípravou variant dostudování právníků z Plzně pracuje vedení fakulty na vyjádření k rozhodnutí akreditační komise a možných opravných prostředcích. Návrhy kroků má dostat rektorát tento týden.

Mediální obraz

Studenti práv budou ve středu od 12:00 už potřetí protestovat proti verdiktu komise. "Vyslechnou si rozsudek smrti nad akademickými svobodami. Dále chceme poukázat na chystanou reformu vysokého školství, kdy panuje trend snižování počtu vysokých škol. Fakulta právnická je první obětí, protože její obecně známý, ač neoprávněný mediální obraz, ji degraduje na fakultu slabou a takzvaně první na odstřel. Pokud fakultu neubráníme, přijde fakulta další a pak další," uvedla koordinátorka studentů Lucie Majerová.

Podle ní sice zákon přikazuje ZČU zajistit dokončení studia, ale žádná z ostatních fakult nemá povinnost je ke studiu přijmout. "Ty, které už veřejně daly najevo ochotu tak učinit, zároveň oznámily, že plzeňské studenty automaticky přeřadí nejméně o dva ročníky níže," řekla. Studentům tak podle ní kvůli prodloužené době studia hrozí povinnost platit školné, které si budou moci jen těžko dovolit.