VYBERTE SI REGION

Ministerstvo chce zavést zdravotní standardy

Praha – Lékařům bude správný postup u jednotlivých zákroků určovat věstník. Pacienti by měli být lépe chráněni, jejich zástupci však protestují.

24.3.2009 7
SDÍLEJ:

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.Foto: DENÍK/Attila Racek

Rok a čtvrt po zavedení zdravotních regulačních poplatků přichází ministerstvo zdravotnictví s dalším výbušným tématem. Plánuje postupně zavést standardy zdravotní péče.

Jde o přesné popisy, jak mají lékaři postupovat při jednotlivých zákrocích. „Připravený zákon o zdravotní péči říká, že musí být poskytována v souladu se standardy. Proto budou závazné pro všechny poskytovatele zdravotní péče. Pokud se lékař od tohoto standardu odchýlí, a řádně to nevysvětlí relevantními odbornými a zdravotními důvody, tak půjde o špatný postup, a pacient se může bránit. Dnes tuhle možnost nemá,“ prohlásila náměstkyně ministryně pro zdravotní péči Markéta Hellerová.

V předpisech je nyní zmatek

V současnosti existuje spousta doporučených postupů, které zveřejňují jednotlivé odborné společnosti i ministerstvo. „Pro léčbu některých nemocí existují i dva dokumenty. Ptám se, který z nich je ten pravý? A proč je jeden stručný a druhý má desítky stran? Jsou vůbec aktuální, když se nezměnily i více než pět let?,“ ptá se Hellerová.

Ministerstvo chce nyní podobné návody a předpisy sjednotit. „Do konce června vytvoříme ve spolupráci s odbornými společnostmi osm standardů, které budou pilotní. Celý rozsáhlý projekt, během kterého vzniknou stovky standardů, bychom chtěli zahájit letos v září. Hotové by to mohlo být v roce 2013,“ dodala náměstkyně.

Standardy by podle představ ministerstva platily pouze omezenou dobu, minimálně každé dva roky by se musely aktualizovat.

Na přípravě standardů se budou podílet také zástupci zdravotních pojišťoven. „Na začátku je vždy dohoda o správném postupu léčby. Dominantní roli při tom hrají lékaři, kteří určí, jak nemoc vyléčit co nejlépe. Druhý prvek je správný rozsah péče, kdy se mimo jiné hodnotí, jaká je dostupnost jednotlivých metod. Teprve až na třetím místě je cena,“ prohlásil prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Zdravotnictví

Odborníci se neshodnou

Plán však vzbudil mezi odbornou veřejností rozpory. Ostře ho odmítá Svaz pacientů, naopak například Česká lékařská komora ho naopak vítá.

„Nesouhlasíme s tím proto, že vše směřuje k tomu, aby byla úroveň péče závislá na přísunu peněz. Paní ministryně se snaží ukrojit z balíku peněz určených na hrazenou péči a to je nepřijatelné. Snížilo by to kvalitu a rozsah péče,“ prohlásil viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek naopak soudí, že úhradový standard v Česku chybí a je potřebný. „Definuje, za jakých podmínek budou zákroky proplácet pojišťovny. Naše komora prosazuje, aby tím standardem byl vždy nejlevnější způsob odpovídající nejnovějším poznatkům a moderní medicíně. Pokud by pacient požadoval dražší postup, tak by měl mít možnost si za něj připlatit. Ať už přímo nebo formou komerčního pojištění,“ soudí Kubek.

Lékařská komora však požaduje záruky, aby standardy neurčovaly samy pojišťovny nebo populisticky politici. Je připravena podílet se na jejich vzniku.

Podpořil ho i předseda České chirurgické společnosti Miroslav Ryska. „Zavedení doporučených postupů bude znamenat, že pacient bude léčen na všech chirurgických pracovištích stejně. Pokud bude operován například v okresním městě, tak to bude stejně kvalitní, jako ve fakultní nemocnici,“ tvrdí Ryska, který je zároveň přednostou chirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice.

Sníží se kvalita a rozsah péče…

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár tvrdí, že zavedení standardů ekonomicky ohrozí pacienty. Chce o tom ještě jednat.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že standardy zaručí pacientům vysokou kvalitu péče a její dostupnost. Vy si však myslíte něco jiného.
Pro pacienty to bude znamenat ekonomické ohrožení a mnohem horší péči. Pojišťovny by hradily jen odborné standardy, zbytek by si doplácel pacient. Tvoří se to jen proto, aby systém převedli do ekonomické roviny.

Tvrzení ministerstva tedy nevěříte?
Návrh v současné podobě pacienty velmi poškozuje a před tím je musíme chránit. Nikdo mu nesmí upírat jeho práva, k nimž v prvé řadě patří nárok na bezplatnou a kvalitní péči. To chce ministerstvo omezit.

Budete nějak komunikovat s ministerstvem a zúčastníte se případně i plánované odborné konference na tohle téma?
Samozřejmě. Tento týden chceme poslat paní ministryni dopis, ve kterém se o tématu standardů a nadstandardů také zmíníme. Pokud nás někdo vyzve k věcné debatě, tak jsme připraveni se jí zúčastnit. Zavádění tohoto systému nesmí být bez diskuse s pacientskými sdruženími.

Máte už připraven i alternativní postup, kdyby s vámi nikdo nejednal?

Musím říct, že nyní je nutné spíš věcně diskutovat, emoce se sem nehodí. Pokud však k diskusi nedojde, tak se systému v připravované podobě musíme vzepřít. Vyvoláme proti tomu podobný odpor jako proti zdravotním poplatkům. Chci ale zdůraznit, že by to byla zbytečná válka.

… je to největší mýtus a výmysl

Cílem standardů je zajistit všem lidem v Česku kvalitní péči v souladu s moderní medicínou, říká ministryně Daniela Filipiová.

Odpůrci standardy kritizují hlavně proto, že podle nich sníží úroveň péče a omezí přístup k ní. Mají pravdu?

Kolem zavádění tohoto systému panuje řada mýtů a tohle je jeden z největších. Rozsah péče se snižovat nebude. Zdravotnictví bylo, je a bude dostupné pro všechny v nejvyšší a nejmodernější kvalitě. Pacienti budou mít zajištěnu péči řídící se nejnovějšími znalostmi medicíny.

V čem je hlavní přínos standardů?
Přinesou pacientům jistotu: Když se budou cítit lékařem poškozeni, najdou zastání. Řeknou: „Pane doktore, vy jste se odchýlil od odborných standardů, a tím jste mě poškodil.“ Takovou možnost nyní nemají. Musí obejít soudní znalce z oblasti medicíny, přičemž každý může vydat jiné stanovisko.

Většina lidí však nemá žádné zdravotní vzdělání. Jak zajistíte, aby byl pacient informován úměrně jeho znalostem?

Odborným postupům by samozřejmě nerozuměl, proto na některém portálu pro pacienty srozumitelnou formou uvedeme, na co mají nárok. Popíšeme klinické postupy při léčbě jejich onemocnění, ať už je to žlučník, žaludeční vředy nebo kýla.

Kdy bude tento systém v Česku fungovat?
Standardy začneme ve spolupráci s odbornými společnostmi vytvářet od poloviny letošního roku až do roku 2013. Budou jich totiž stovky, jen těch týkajících se chirurgických oborů by mělo být kolem šedesáti.

Autor: Filip Sušanka

24.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

Zdravotníci odrodili holčičku cestou v sanitce

Roli porodníků zastali ve čtvrtek zdravotníci havířovské záchranné služby, když v průběhu transportu budoucí maminky přivedli na svět zdravou holčičku.

Rusko posílá zpět do Sýrie bombardéry

Damašek/Moskva – Rusko posílilo svou leteckou základnu v Sýrii a dopravilo tam několik bombardérů. Napsal to dnes ruský list Izvestija, podle kterého je armáda připravena poslat i letadla na podporu pozemních operací. List se odvolává na nejmenovaného armádního představitele. Ruské ministerstvo obrany zprávu zatím nepotvrdilo. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že si Rusko nedává pro operace v Sýrii žádné časové omezení.

Pravicoví extremisté v Německu mají stále častěji zbraně

Berlín – V Německu rychle roste počet nelegálně držených zbraní v rukou příznivců krajní pravice. Loni jich policie při raziích, na demonstracích a po spáchaných trestných činech zabavila 1947, více než dvojnásobek proti roku 2014. S odvoláním na informace Spolkového kriminálního úřadu (BKA) to dnes uvedla agentura DPA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies