„Vážně se uvažuje o tom, že se skupina očkovaných rozšíří. V tuto chvíli vybíráme z několika variant,“ připustil náměstek ministryně Marek Šnajdr.

Mezi lidmi, kteří mají nyní na vakcínu nárok, zatím příliš velký zájem o očkování není. Z celkem 167 tisíc dosud dovezených vakcín využili Češi pouze 30 tisíc, tedy necelou pětinu. Další objednané vakcíny mají přitom do Česka teprve dorazit. Celková cena tohoto nákupu se pohybuje okolo 220 milionů korun.

Už nyní se ale drahé vakcíny často lékařům povalují v ordinacích a nevědí co s nimi. „Zatím se u nás nenechal očkovat ani jeden pacient. Vakcínu zřejmě pošleme zpátky,“ vylíčila brněnská lékařka Alena Homolková. Podobnou zkušenost mají i jinde. „Zájem o vakcíny je skutečně mizivý. Zatím jsem udal pouze čtyři,“ říká lékař Miloslav Lacina z Hradce Králové.

Změna plánu

Ministerstvu tak zřejmě nezbude nic jiného než očkování rozšířit o další skupiny a doufat, že vakcínu udá. Už tento týden se začaly proti chřipce očkovat i chronicky nemocné děti ve věku 10 až 17 lety, ačkoliv původní plán s tím nepočítal. V lednu pak začne očkování vybraných pracovníků nezbytných pro chod států, jako jsou energetici, plynaři, vodaři a další.

Počet obětí prasečí chřipky v Česku se zvýšil již na 38 poté, co minulý týden zemřeli další čtyři pacienti v nemocnicích v Ostravě, Rakovníku, Hořovicích a Pardubicích. Z nich sedmačtyřicetiletý muž netrpěl žádnou jinou chorobou.

Ministerstvo dosud eviduje celkem 1127 nakažených. Ve skutečnosti jich ale bude řádově větší počet, neboť na chřipku se běžně nevyšetřuje. Lidí, kteří mají v souvislosti s chřipkou komplikace v podobě těžkých zápalů plic je letos podle ministerstva mnohem více než v běžné chřipkové sezoně. S prasečí chřipkou bojují zejména lidé ve věku mezi 30 a 50 lety.