Jenže tím v ní ponechali rozpor. Zatímco text předlohy počítá s postupným vypisováním výběrových řízení, v přechodných opatřeních se hovoří o plošných rekonkursech. Ty by se měly týkat všech ředitelů, kteří jsou k letošnímu 31. červenci ve funkci déle než šest let. Na závazný pokyn, jak se k výměnám ředitelů postavit čeká podle svých slov i pražská radní Helena Chudomelová.

„Právní výklad byl skutečně nejasný, proto jsem požádal o závazné stanovisko předsedkyni legislativní rady vlády Karolínu Peake. Názor jejích právníků už mám v ruce. Podle nich zákon jen otevřel možnost konkursy vypsat, povinné to ale nebude,“ řekl Deníku šéf resortu školství Josef Dobeš (VV).

Nemají se čeho bát

Doufá, že to pochopí všichni zřizovatelé. Jenže to se mýlí. Liberecký kraj už ředitelů svých 46 středních škol dal najevo, že konkursy budou muset projít. „Nechceme se vystavit možným žalobám, že jsme někomu zrušili pracovní smlouvu na dobu neurčitou, ale jiným ne. Nemáme k dispozici potřebná kritéria,“ uvedl radní Libereckého kraje a předseda školské komise Asociace krajů Radek Cikl. K jeho pohledu se přiklání i hejtmanův náměstek Marcel Chládek ze Středočeského kraje: „My jsme v Senátu byli pro jednoznačný výklad, když to ale dopadlo takto, přikláním se k plošnému vypsání konkursů. Ředitelé, kteří funkci zvládají a školu vedou dobře, se nemají čeho bát,“ konstatoval.

Dodal, že úprava má pomoci hlavně tam, kde se zřizovatelé nebyli schopni ředitele zbavit, ačkoliv nebyl příliš schopný. „Pokud nic vážného neudělal, byl nesesaditelný,“ říká senátor Chládek. Stanislav May rozhodně k takovým nepatří. Gymnázium v České Lípě vedl 18 let k všeobecné spokojenosti. „Do konkursu se hlásit nebudu, protože termín se kryje s mým odchodem do důchodu. Ani nevím, kolik tady bude zájemců. Ono je to hodně práce, jen čtvrtinu času věnuji pedagogickým věcem, zbytek pohltí administrativa a ekonomika. Proto si myslím, že na uvolněná místa se spíš než učitelé budou hlásit ekonomové, možná i právníci,“ míní May.

Jisté je, že obce i kraje čeká velké papírování. Přesto mnozí do toho asi půjdou. „My se přikláníme k vypsání výběrových řízení na místa ředitelů všech našich tří základních škol,“ potvrdil starosta Nymburka Miloš Petera.