„Kdo chce pomoci od státu, musí se chovat zodpovědně,“ prohlásil před předlickou školou ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP09). „Není možné, aby rodiče brali sociální dávky a děti přitom nechodily do školy. Jde tu o pozitivní motivaci. Když ze systému vyloučíme ty, kteří ho zneužívají, zbyde víc na ty ostatní,“ dodal ministr.

Nejlepší investice

Dle ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše (VV), měla návštěva školy za cíl podpořit Romy v tom, aby děti v poctivé školní docházce podporovali. „V případě, že rodiče dohlédnou na pravidelnou školní docházku svých dětí, zachrání sociální dávky, což je samo o sobě pro jejich rodiny důležité, a zároveň investují do budoucnosti svých dětí,“ řekl ministr školství.

Spolu s ministry do Předlic přijel i zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Podle něj bude nejdůležitější získat romské matky k tomu, aby byly děti vzdělanější. Stát navrhovaným opatřením může motivovat příjemce dávek a podpor k plnění zákonné povinnosti při výchově dětí a zároveň působit v této oblasti preventivně. Kontrola by měla probíhat přímo v terénu, tedy ve školách.

Stačí náhled do třídní knihy

Ministr práce již dříve s ministrem školství o spolupráci v této oblast jednal a na společném zájmu se shodli. „Není nic snazšího než nahlédnout do třídní knihy, kde se počty neomluvených hodin snadno odhalí. Cesta může vést přímo přes kantora, který upozorní na možné nedodržení povinné školní docházky, stejně tak si ale umím možnost, že by náhled do třídní knihy byl umožněn přímo sociálnímu pracovníkovi či pracovnici,“ řekl Jaromír Drábek.

Navrhovaný model se ale příliš nezamlouval některým rodičům. Na místě jich bylo přibližně stejně jako členů ministerských delegací. „Moje děti chodí do školy pravidelně. To si hlídám. Kdybych ale kvůli jejich absenci měla přijít o dávky, nelíbilo by se mi to,“ řekla Iveta Jaslová z Předlic. „Když bych kvůli tomu pak nezaplatila nájem a octla se na ulici, byl by to jen další problém,“ myslí si Předličanka.