Hned po pátečním jednání sněmovny se proto sešli členové vlády a na mimořádném zasedání a s odvoláním na ústavu rozhodli o vyslání sil mimo území republiky na maximální dobu šedesát dnů. Čeští vojáci v zahraničí tak budou mít od ledna pouze dočasný mandát do prvního března.

Vicepremiér Alexandr Vondra řekl, že čas navíc chtějí využít k dalšímu jednání s opozicí. „Stažení vojáků je absolutně nepředstavitelné, bylo by to směšné. Neznamenalo by to jen prohru vlády, ale celé České republiky,“ prohlásil včera Vondra. Ministryně obrany Vlasta Parkanová má připravit nový návrh organizace zahraničních misí. Ten mimo jiné počítá se stažením zhruba stovky vojáků 601. skupiny speciálních sil, kteří na jihu Afghánistánu válčí s teroristy.

Ostrá přestřelka mezi ODS a ČSSD

Páteční neúspěch vlády vyvolal ostrou slovní přestřelku mezi občanskými demokraty a opoziční ČSSD. „ODS odmítá kupčení a handlování se životy lidí. V Afghánistánu se bojuje za bezpečnou Evropu. Rezignujeme-li na boj proti terorizmu tam, ohrožujeme sami sebe doma. Jiří Paroubek povýšil svůj osobní politický zájem nad zájem ochrany bezpečnosti. Ohrožuje životy a zdraví mužů a žen v uniformách,“ napsalo vedení ODS po sobotním mimořádném jednání grémia.

Šéf sociálních demokratů Paroubek se proti tomu hned ohradil. „Nabídli jsme kompromis v podobě dohody na schválení změny poplatků ve zdravotnictví výměnou za omezenou podporu misí. Pokud by tedy Mirku Topolánkovi opravdu záleželo na osudu našich vojáků, na tento kompromis by přistoupil,“ reagoval Paroubek.

Sociální demokraté po nejsilnější vládní straně požadují omluvu a odvolání ministra vnitra Ivana Langera. Ten totiž po jednání grémia ODS prohlásil, že pokud se českým vojákům v Afghánistánu něco stane, pak je Paroubek sprostým vrahem. „Jejich krev ulpí na jeho rukou,“ řekl Langer doslova. Pokud se ODS neomluví, chce ČSSD vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.