Mladého muže, který obtěžuje sousedy, ale zřejmě nic nezastaví. Jeho otec řádění jen přihlíží a v minulosti i on přiložil ruku "k dílu". Všechny prohřešky ale vždycky končí jen u přestupkové komise.

„Všechno začalo, když otec onoho mladíka začal na zahradu nedaleko od mé chaty vypouštět odpadní jímku. Všechno to ale teklo do mého sklepa a také do naší studny. Prosil jsem ho, aby toho nechal, ovšem marně,“ popisuje začátek nepříjemností Traxmandl. Pak začaly první útoky a vyhrožování. „Soused mi již dříve rozbil okna u chaty. Dokonce mě před časem i fyzicky napadl a skončil jsem v nemocnici. Teď mám zase rozbitá skla ve skleníku. Jména, kterými soused nazývá moji přítelkyni, jsou nepublikovatelná. Řve na ni třeba ty ku…, podřežu tě, zastřelím tě. Zrovna tak křičí i na mne. Třeba mi řekne ´Copa ty blbečku, chceš do držky?‘,“ líčí soužití Traxmandl.

Vše vyvrcholilo před několika týdny, kdy sousedův syn poškodil Traxmandlovu octavii. „Přes celou délku auta mi udělal obrovský škrábanec, zahlédl jsem ho při tom. Oprava mě bude stát asi 15 tisíc korun. Také jsem zaslechl, že tu někomu propíchal gumy u auta a takhle bych mohl pokračovat donekonečna,“ stýská si důchodce. Přiznává, že na chatu teď chodí s obavami, a dodává, že podobné zkušenosti mají s jeho sousedy i další chataři.

Problémy navíc doléhají i na Traxmandlova vnoučata. Ta se teď prý bojí na chatu chodit. „Nevím už, kam se obrátit o pomoc. Policii jsme tu měli za poslední čtyři roky nejméně patnáctkrát. Už je mi někdy trapné pořád tam telefonovat,“ popisuje. "Dokonce i jeden z policistů tu málem přišel k úrazu. Upozornili jsme i úřad městského obvodu, ale všechno je marné. Vždycky se to posoudí jako přestupek a řádění pokračuje,“ říká Traxmandl.

Jeho sousedy jsme se na chatě pokusili zastihnout. Přestože se tu údajně zdržují trvale, hledali jsme je marně. Pro plzeňské policisty jsou tito dva muži známou firmou. „Do chatové oblasti Na Výsluní vyjíždí policejní hlídky kvůli těmto lidem opakovaně. Většinou jde o přestupky proti majetku nebo proti občanskému soužití ,“ potvrdila policejní mluvčí Martina Hábrová.

Řadou prohřešků se během posledních pěti let zabývala přestupková komise ÚMO Plzeň 3. Podle vedoucího tamního organizačního odboru Václava Langa byly všechny řešené na základě oznámení od policie. „Jak byly přestupky vyřešeny, můžeme sdělovat pouze účastníkům řízení. Obecně je ale trestáme pokutami,“ řekl Lang.

Podle odborníků nemají lidé s podobnými potížemi mnoho možností, jak situaci řešit. Advokát Luboš Koranda doporučuje volat při každém problému městskou či státní policii, byť by to mělo být i několikrát denně, a apelovat i na úřady.

Podobný případ jsme zveřejnili v Deníku v prosinci loňského roku. Týkal se teroru, který musejí snášet od svého příliš hlučného souseda obyvatelé paneláku na Doubravce. Poté, co jsme případ zveřejnili, se prý situace prozatím uklidnila.