K poslednímu září tak na jižní Moravě žilo 1 154 191 obyvatel, což je téměř o dva a půl tisíce lidí více než na začátku letošního roku. Co se týká počtu lidí, patří jižní Morava dlouhodobě na čtvrté místo. Lidnatější jsou jen Hlavní město Praha, Středočeský a Moravskoslezský kraj.

Nejvíce lidí přibylo podle Karla Adámka z brněnské pobočky Českého statistického úřadu tradičně na Brněnsku. „Okres Brno venkov se ve srovnání s ostatními kraji v republice dostal na sedmé místo. Naopak na Hodonínsku, Znojemsku a také v Brně se počet obyvatel od začátku roku snížil,“ upozornil Adámek.

Podle Adámka je zajímavé, že přirozený přírůstek byl letos poprvé po pěti letech vyšší než přírůstek stěhováním. „V minulých letech se počet obyvatel v Jihomoravském kraji zvyšoval hlavně díky stěhování lidí. Letos je to poprvé jinak. Přírůstek obyvatelstva tvoří ze dvou třetin přirozený přírůstek obyvatelstva,“ informoval Adámek.

Sebevražd letos přibylo

Více než polovina obyvatel jižní Moravy zemře podle statistik na onemocnění oběhové soustavy. V letošním roce to bylo téměř tisíc devět set mužů a dva tisíce čtyři sta žen. Další nejčastější příčinou úmrtí bývají zhoubné nádory. Jen nepatrnou část tvoří sebevraždy. Těch letos přibylo.

Od ledna do září letošního roku rozhodlo ukončit svůj život sto osmnáct lidí, což je o sedmnáct více než za prvních devět měsíců roku 2009, z toho bylo šestadevadesát mužů a jen dvaadvacet žen. Podle psychologa Jiřího Brančíka mohou muži páchat sebevraždy častěji než ženy hned z několika důvodů. „Příčinou může být například ztráta práce a neschopnost uživení rodiny v období krize, což berou muži jako osobní selhání. Dalším důvodem je například závislost na návykových látkách, která je u mužů zatím větší než u žen a mnoho dalších,“ vysvětlil Brančík. Dodal, že muži bývají citlivější, mají problémy se svěřováním. Častěji proto sahají k agresivním řešením. Ženy si podle něj dokážou v podobných situacích lépe poradit.