Ideální způsob, jak se na cestu, především do exotických destinací, po zdravotní stránce připravit, je návštěva poradny cestovní medicíny a očkovacího centra. Pro Orlickoústecko působí v Orlickoústecké nemocnici, v pavilonu neurologie. Každý pátek od 6.30 do 14.30 hodin tam ordinuje zkušený lékař Pavel Slezák.

Rizika číkají všude

„Zdravotní problémy nás mohou postihnout kdekoli. Dokonce i při dovolené v tuzemsku. Nejedná se samozřejmě o závažné tropické nemoci. Je však třeba vzít v úvahu, že všechny středomořské státy mají teplejší klima, a proto se v nich lépe daří nemocem, které se přenášejí vodou, jídlem a špinavýma rukama. Sem patří především žloutenka typu A. Můžeme se také setkat s průjmy. Od banálních, z nepřiměřeného degustování středomořské kuchyně, až po infekční průjmy virového nebo bakteriálního původu, například salmonelózou či úplavicí,“ naznačuje specialista, že ani „doma“ nebo v běžných destinacích, jako je Řecko, Chorvatsko nebo Itálie, není pobyt bez rizika.

V posledních letech byly dokonce na jihu Francie a v Itálii zaznamenány případy komáry přenášené horečky Chikungunyia, do té doby známé spíš z oblastí Indického oceánu. „Jedná se o horečnaté onemocnění s výraznými kloubními bolestmi, odtud domorodý svahilský název – znamená ´kráčet skloněný´. Je proto dobré se i při cestách na jih Evropy vybavit kvalitními repelenty,“ doporučuje Pavel Slezák.