VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bouřky páchaly další škody, stále hrozí nebezpečí

ČR - Ani z pátka na sobotu se některým oblastem nevyhnulo deštivé počasí a bouřky, které za sebou nechávají obrovské škody. V postižených oblastech pomáhají záchranné složky, zasahuje i armáda. Lidé, kterým spláchla voda domov, doufají v lepší počasí, meteorologické předpovědi ale zatím nejsou příznivé.

27.6.2009 4
SDÍLEJ:

Evakuace dětí z postižené oblastiFoto: DENÍK/Danuše Krčová

Páteční podvečerní a noční bouřky, které se nad Třebíčskem přehnaly, páchaly škody zejména na Jaroměřicku a v Biskupicích.

V sobotu ráno hydrometeorologové vyhlásili první povodňový stupeň na Želetavce v Jemnici. „Po páté odpoledne jsem přijížděla domů k Jaroměřicím z práce.

Město nebylo vůbec vidět, jaké provazy vody padaly z nebe. Vytopilo nám to jindy suchý průjezd, chodník a kanalizace na ulici vůbec nestíhaly ty přívaly vody brát,“ popsala své zážitky třicetiletá Jaroměřiřanka Jana. Tím to ale nekončilo.

Strach z toho, co ještě přijde

Do půlnoci přicházely postupně další přívaly srážek spojené s bouřkami. „Nakonec náš uzavřený dvorek připomínal akvárium, voda už se nechtěla do půdy vsakovat, hrkla do dílen a stodoly. Manžel z dílen vynosil čtyři velké plechové vany vody,“ pokračovala Jana. Ještě v jednu hodinu ráno celá rodina pracovala na odklízení paseky.

A v sobotu dopoledne s obavami Jaroměřičtí sledují šedou masu oblaků na obloze. „Dvůr je podmáčený, nevím, co se bude dít, až to zase začne znovu. Jen se modlíme, aby to nebylo s takovou intenzitou,“ dodává Jana. Například pole zahradnictví u Louckých bylo v sobotu ráno zatopené. Hasiči zaznamenali konkrétně v Jaroměřicích během popsaného časového úseku čtyři výjezdy, kdy odčerpávali vodu ze sklepů a ucpané kanalizace. A podobnou situaci lidé zažili v Biskupicích, Rokytnici i v Polici.

Výstraha trvá do úterý

Až do úterý trvá výstraha meteorologů, že mohou nad území Třebíčska i celé Vysočiny přijít další přívalové srážky místy s krupobitím s intenzitou 20 až 60 milimetrů za jednu až šest hodin, s nárazy větru kolem 20 m/s (75 km/h).

V Jemnici hladina říčky Želetavky v sobotu 27. června v 17 hodin vykazovala sestupnou tendenci, voda v ní opadla na 121 centimetrů. To se ovšem ale může při velké bouřce ve velmi krátkém čase rychle změnit. Nejvyššího stavu dosáhla téhož dne ve čtyři hodiny ráno, kdy její hladina nastoupala na 148 centimetrů. Tím už se nebezpečně přiblížila hranici druhého povodňového stupně. Třetí povodňový stupeň je na Želetavce při výšce hladiny 190 centimetrů. Ostatní kontrolní body na řekách Třebíčska případnou povodeň neregistrovaly, ovšem i nadále je potřeba počítat s tím, že po vydatném dešti se jindy téměř vyschlé potoky mohou rozvodnit. Taktéž kanalizace nemusí pobrat všechnu vodu.

Nejvíce bylo postiženo po obrovských bouřkách Jaroměřicko, hasiči ještě v sobotu dopoledne likvidovali následky páteční bouřky, která vytopila sklepy prodejny Jednota, pekárny a mnoha soukromých domů. Říčka Rokytná opět pohrozila obyvatelům v blízkosti zámecké zahrady. Majitelé zahradnictví Loucký měli pod vodou úrodu zeleniny. Jaroměřičtí hasiči i nadále s obavami monitorují situaci a jsou připravení na další likvidaci následků rozmarů počasí.

Stav povodňové bdělosti:
Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Jihomoravský kraj

Stav povodňové pohotovosti:
Jihočeský kraj, Moravskoslezský kraj

Meteorologové varují před dalšími přívalovými srážkami, situaci Deník sleduje a zprávy budeme průběžně aktualizovat.

Hana Jakubcová

Na Novojičínsku očekávají bouřky, pomocné práce stále pokračují

Nepříliš dobré zprávy přichází na sobotní den od meteorologů, podle kterých můžeme nejen na území Novojičínska očekávat odpoledne a večer očekávat další přívalové deště.

Předpověď počasí na sobotu

V noci oblačno, místy přeháňky a bouřky. K ránu ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 18 až 14 st.C. Slabý severovýchodní vítr 2 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí. Přes den oblačno s přeháňkami a bouřkami. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 st., v 1000 m na horách kolem 18 st.C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.
UPOZORNĚNÍ: V bouřkách se ojediněle mohou vyskytnout přívalové srážky, nárazový vítr a kroupy.

V oblastech postižených povodněmi na Novojičínsku pomáhá od pátku armáda. Podrobnosti sdělil mluvčí Nového Jičína Josef Gabzdyl: „Pří v městských částech Žilina a Bludovice pracuje dvě stě padesát vojáků, stejný počet v Jeseníku nad Odrou, další desítky v Kuníně, Šenově u Nového Jičína a v Životicích u Nového Jičína.“ Radnice také vyhlásila sbírku na pomoc lidem postižených povodněmi.

PŘEČTĚTE SI: Hasiči: Zkáza je úplně jiná než byla v Čechách

„Aktuální stav nejrůznějších darů je milion sto tisíc korun,“ informoval Gabzdyl s tím, že tyto peníze půjdou na nákup nejdůležitějších prostředků a přímo občanům Nového Jičína a okolních postižených obcí.

Finanční dary mohou lidé posílat na bankovní účet 43–5060060227/0100. Zároveň celý víkend pořádá Červený kříž sbírku dezinfekčních, hygienických i čistících prostředků. Materiální pomoc se sbírá v sídle Červeného kříže na Sokolovské ulici 9, v Novém Jičíně, od osmi ráno do šesti večer.

„Lidé postižení povodněmi aktuálně nejvíce potřebují lopatky, kbelíky, hadry gumáky, dále dezinfekční prostředky, jídlo a oblečení,“ upřesnil mluvčí města. V novojičínské nemocnici zůstává z předchozích dnů hospitalizováno pět pacientů, dnes ráno byl přijat na chirurgii další člověk. Ten je podle slov mluvčí nemocnice Simony Součkové fyzicky vyčerpán a má pohmožděná záda.

V Novém Jičíně středeční katastrofa vážně poškodila nebo zničila čtyři sta padesát domů a deset mostů, škody jdou do stovek milionu korun.

Ministr obranyv Novém Jičíně řeší situaci

Do oblasti zasažených povodní po celý den míří politické špičky země. Do Jeseníku nad Odrou přijel dopoledne ministr obrany České republiky Martin Jandák. Ten by měl v současné chvíli řešit na novojičínské radnici, společně s hejtmanem kraje Jaroslavem Palasem, možnost prodloužení vojenské pomoci v okrese. „Budeme jednat hlavně o prodloužení pobytu armády na povodněmi postižených místech, zatím mají mandát na práce do konce týdne,“ informoval o aktuálním dění Josef Gabzdyl, mluvčí města.

Během dnešního dne se také očekává na Novojičínsku příjezd ministra vnitra Martina Peciny.

Adam Knesl

Všechny informace o povodních najdete ZDE!

Při povodních už pomáhá i Červený kříž

Lidem, které postihly povodně, už pomáhá i Červený kříž. Již v pátek poskytovali celý den psychologickou pomoc v Hustopečích nad Bečvou. O víkendu se k ústřední pohotovostní záchranné jednotce přidali i vyškolení členové humanitárních jednotek Olomouce, Ostravy, Opavy, Frýdku Místku a Hradce Králové. Ti budou poškozeným poskytovat psychosociální pomoc. Na místě působí i profesionálové z Krizového centa Ostrava. „Situace po povodni je složitá a v tuto chvíli již postiženým začínají docházet psychické síly, což je obvyklý jev po takto rozsáhlých mimořádných událostech. Několik osob již také z tohoto důvodu muselo být předáno do lékařské péče,“ řekl Roman Váňa z Červeného kříže.

Veškeré získané informace o potřebách občanů jednotlivých obcí budou předány Hasičskému záchrannému sboru i krizovým orgánům jednotlivých obcí, tak, aby cílená pomoc mohla pokračovat i v dalších dnech. Český červený kříž v Novém Jičíně na Sokolovské ulici provádí po celý víkend sbírku materiálu pro likvidaci následku povodní, žádané jsou zvláště dezinfekční a hygienické potřeby a pracovní rukavice. (mm)

27.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ladislav Okleštěk
6 33

Hejtmanem olomouckého kraje je Okleštěk. Sesazený Košta asi ANO opustí

Ilustrační foto.
6

Cukrárna Šárka v Michálkovicích končí, hlavním důvodem je EET

AUTOMIX.CZ

Škoda vážně chystala vlastní pick-up. Neklaplo to. Zatím...

V posledních letech se několikrát objevily zprávy, že Škoda zvažuje výrobu pick-upu. Nejčastěji se přitom hovořilo o vlastní verzi Volkswagenu Amarok. Nyní se ukazuje, že na těchto informacích opravdu něco bylo.

Filipínští islamisté sťali uneseného Němce, nedostali výkupné

Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa zavraždila sedmdesátiletého německého rukojmího, což ukazuje dnes zveřejněný videozáznam činu. Smrt svého občana potvrdila a odsoudila vláda v Berlíně. Filipíny označily zločin za barbarský. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Národní galerie má novou ostrahu. V úterý už bude přístupná expozice

Národní galerie (NG) v Praze dnes uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. "Noví dodavatelé od úterý 28. února, kdy se výstavní prostory Národní galerie znovu otevřou pro návštěvníky, zajistí kompletní služby," uvedla NG na webu. Své objekty NG o víkendu uzavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management.

Student z Brna vymyslel jedinečný výpočet. Dostal cenu Wernera von Siemense

Už jako středoškolák chodil občas o prázdninách vypomáhat do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. „Hrozně mě to bavilo. Tak jsem u toho pak už zůstal," vzpomíná pětadvacetiletý Tomáš Pikálek. Jeho diplomové práci letos v únoru udělila porota prestižní cenu Wernera von Siemense pro mladé talentované vědce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies