Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města už investovala do zimní údržby miliony

ČR /AKTUALIZOVÁNO/ – Největší města na Vysočině už utratila i polovinu peněz na zimní údržbu. Mezi ně patří Žďár nad Sázavou a Pelhřimov – každé z těchto měst už vydalo přes dva miliony korun.

22.1.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

V krajské Jihlavě stálo prohrnování komunikací a chodníků přes 5,5 milionu korun, což je více než třetina nákladů očekávaných za celou zimu. V posledních dvou týdnech tam výdaje rychle stoupají i kvůli vyvážení překážejících hald sněhu.

Z centra Jihlavy a ze sídlišť už bylo odvezeno odhadem několik stovek nákladních aut sněhu. O nadcházejícím víkendu se uskuteční třetí velký vývoz. Během posledních dvou týdnů napadlo asi půl metru sněhu, kvůli závějím se zúžily místní komunikace, zavalena je stále část parkovacích míst.

Odvážení sněhu se v Jihlavě v takovém rozsahu zřejmě ještě nedělalo. „Ale jiná možnost není. Ulice, například v městské památkové rezervaci, jsou úzké a sníh není kam dávat,“ řekl Martin Málek, mluvčí podniku Služby města Jihlavy.

V Pelhřimově zbývá 40% rozpočtu

Ve Žďáru nad Sázavou zatím stála zimní údržba kolem 2,5 milionu korun. Na celé zimní období má radnice připraveno pět milionů. Pelhřimovské technické služby zatím odkrojily z celkových letošních 3,5 milionu asi 2,1 milionu korun, tedy přibližně 60 procent.

O něco méně zatím zaplatili za odhrnování sněhu v Havlíčkově Brodě. Z letošního rozpočtu, který se pohybuje kolem 8,5 milionu korun, bylo dosud vybráno 1,3 milionu. I v tomto městě se ale úklidové práce po sněhové kalamitě protáhly, v těchto dnech se ještě rozšiřovaly chodníky a komunikace, sdělila mluvčí města Alena Doležalová.

Třebíčská radnice plánuje do letošního rozpočtu na zimní údržbu asi 5,4 milionu korun. Letošní výdaje zatím nebyly vyčísleny. Pokud vyjede veškerá technika a komunikace se uklízí i ručně, stojí každý den zimní údržba třebíčských ulic až 150.000 korun.

Zajišťování sjízdnosti přibližně 4600 kilometrů silnic v kraji už stálo kolem 45 milionů korun. „To jsou ale jen přímé náklady, tedy posypový materiál, pohonné hmoty, služby a podobně,“ uvedl Aleš Fučík, náměstek ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočiny. Za údržbu komunikací v minulé zimě kraj celkem zaplatil 237 milionů korun, což byla nejvyšší částka za poslední tři roky. O rok dříve náklady činily 186 milionů korun.

Situace na Zlínsku

Milionové částky již musely vynaložit radnice velkých měst ve Zlínském kraji na zimní údržbu vozovek a chodníků. Peníze, které města vyčlenila na úklid sněhu, dosud nejvíce ztenčila sněhová nadílka, která region zasypala od 8. do 11. ledna. Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) stála údržba krajských silnic v tomto období 9,7 milionu korun, což znatelně převyšuje běžné víkendové výdaje, zjistila ČTK.

Silničáře stála zimní údržba silnic druhé a třetí třídy v kraji od října do prosince loňského roku 26,7 milionu korun. „V porovnání s předchozími lety jde o celkem průměrné hodnoty. Odhad za leden (mimo zmíněných tří dnů) zatím nemáme,“ uvedl provozně-technický náměstek ŘSZK Radek Berecka.

Dodal, že na letošní rok má společnost v plánu pro zimní údržbu vyhrazeno 110 milionů korun. „Ale tato suma je nejen na období leden – březen, ale i listopad – prosinec 2010. Je známo, že příliš nákladná zima znamená zpravidla omezení některých letních údržbových prací na silnicích,“ přiblížil.

Zlínský magistrát podle mluvčí Marie Masaříkové vyčlenil letos na zimní údržbu komunikací 12 milionů korun. „Zhruba 1,2 milionu z této částky vyčerpala sněhová kalamita ve dnech 8. až 11. ledna,“ uvedla Masaříková. Zlín dokonce kvůli přívalu sněhu vyhlásil kalamitní stav.

Asi 2,5 milionu korun z vyčleněných osmi stála zimní údržba vsetínskou radnici. „Zatím je vše v pohodě, my jsme na zimu připraveni,“ poznamenala mluvčí městského úřadu Eva Stejskalová.

V Plzni snad peníze stačit budou

Na miliony korun se už v Plzeňském kraji vyšplhaly náklady na zimní údržbu silnic a chodníků. I když zejména v lednu se silničáři a radnice potýkali s větším přídělem sněhu, většinou nepočítají s tím, že se zimní údržba oproti jiným rokům výrazně prodraží a že budou muset zvyšovat stanovené rozpočty. Plzeňský kraj na rozdíl od některých ostatních regionů sněhová kalamita tak nepostihla. Pokud by tuhá zima pokračovala a náklady rostly, organizace, které o údržbu měst pečují, by zřejmě musely omezit letní práce, řekli ČTK jejich zástupci.

„Náklady se v lednu určitě zvedly, ale každý rok je jeden měsíc horší než ostatní, a pokud už nebude nijak výrazně chumelit v únoru a březnu, náklady se zřejmě přibližně vyrovnají jiným rokům,“ odhadl provozní náměstek Správy a údržby silnic v Klatovech Miroslav Sušický. Podobně jsou na tom i silničáři v jiných okresech.

Pardubice už peníze vyčerpaly, jinde v kraji ještě zbývají

Přívaly sněhu v minulých dvou týdnech spolykaly radnicím v Pardubickém kraji velkou část plánovaných nákladů na zimní údržbu ulic a chodníků. Pardubice již svůj rozpočet pro tyto účely překročily. Další města se limitu značně přiblížila, zjistila ČTK.

Asi nejvíce potrápila kalamita Pardubice, kde je sníh většinou k vidění jen zřídka, nyní jej během tří dnů napadlo kolem půl metru. Technika Služeb města Pardubic najezdila tisíce kilometrů, za týden spotřebovala společnosti zhruba tolik posypového materiálu jako v jiných letech během celé zimy. Do úklidu sněhu se v krajském městě zapojili i vězni z pardubické věznice. Na mnoha místech bylo také nutné odstraňovat vrstvy sněhu ze střech a množství rampouchů, aby při pádu nezranily chodce nebo nezpůsobily škody.

Na Hradecku zatím rozpočet nepřečerpali

Největší města v Královéhradeckém kraji zatím letos dala do odklízení sněhu miliony korun. Žádné město zatím zdaleka nevyčerpalo peníze, které si na letošní úklid sněhu vyčlenilo. Pokud by nicméně přívaly sněhu pokračovaly a peníze by došly, jsou radnice připravené peníze doplnit, vyplynulo z ankety ČTK.

Ve stotisícovém Hradci Králové, kde po přívalech sněhu platila ve druhém lednovém týdnu kalamita, zatím Technické služby vyčerpaly z letošního rozpočtu na zimní údržbu asi šest milionů korun. Zbývají jim ještě asi čtyři miliony. „Pokud by peníze došly, pak budeme řešit, kde je vezmeme. Například by se muselo ušetřit na letní údržbě chodníků,“ řekl náměstek radnice Josef Malíř.

Praha už utratila 150 milionů korun

Praha za zimní údržbu silnic a chodníků utratila přes 150 milionů korun. Jen Technickou správu komunikací (TSK) stál úklid od začátku sněhové kalamity asi 148 milionů korun. Další miliony musely vydat městské části, které spravují část komunikací. Pokud bude pokračovat takové počasí jako v minulých dnech, vyhrazené peníze podle mluvčího TSK Tomáše Mrázka zřejmě nebudou stačit.

Mrázek řekl, že TSK má na celou zimní sezonu 450 milionů korun, zhruba třetinu spotřebovala za poslední dva týdny, kdy byl úklid kvůli vydatnému sněžení nejnáročnější. „Celkové číslo zatím nemáme, stále nám chodí faktury,“ uvedl Mrázek.

Kromě samotného úklidu komunikací zajišťovala TSK také odvoz nahromaděného sněhu z centra města na nábřeží a náplavky.

V Libereckém kraji peníze na údržbu zatím nechybí

Zimní údržba silnic v Libereckém kraji už stála letos miliony korun. Zatímco ale městům v jiných částech země docházejí peníze, v podhorském Libereckém kraji to zatím problémy nepůsobí. Radnice s drsnější zimou a větším množstvím sněhu počítají a podle toho nastavují své rozpočty. Třeba stotisícový Liberec stojí zimní údržba v průměru kolem 40 milionů korun, sousední Jablonec asi polovinu. Letošní zima je až na říjnovou kalamitu zatím průměrná, odpověděli na dotaz ČTK zástupci měst.

„Dosavadní průběh zimy v Liberci lze považovat za normální, s výjimkou loňského října, kdy byly kvůli těžkému mokrému sněhu problémy hlavně s popadanými a polámanými stromy, které zablokovaly silnice,“ řekl dnes Michal Buzek, mluvčí libereckých technických služeb, které zimní údržbu komunikací v krajském městě zajišťují. Nejdražší zima byla zatím v Liberci loňská, kdy ve druhé polovině února spadlo tolik sněhu, že bylo nutné ho z města odvážet. Celkem tehdy stál úklid města 54 milionů korun. Letos je zatím sněhu v Liberci málo.

Všechny články o sněhové kalamitě najdete zde

Autor: ČTK

22.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Martin Kratochvíl.
6

Týdenní zkrat: Pojistka na blbost

Následky bouřky na Horšovskotýnsku.
2 118

Bez elektřiny desítky hodin, stojí i některé vlaky. To je účet páteční bouřky

V Evropě se odehrálo pět krvavých útoků v rozmezí pouhých 48 hodin

Uplynulých 48 hodin bylo pro Evropu tragických. Odehrálo se celkem pět útoků, které si vyžádaly nespočet zraněných a také mrtvých. 

Zakladatel Microsoftu objevil v Pacifiku americký křižník potopený před 72 lety

Těžký křižník USS Indianapolis pohřbily vlny Tichého oceánu v samém závěru druhé světové války. Osud bezmála 1200 mužů na palubě zpečetilo torpédo vystřelené z japonské ponorky na konci června 1945. Jeho příběh dnes díky týmu Paula Allena, spoluzakladatele Microsoftu, znovu ožívá.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

/ROZHOVOR/ Režisér filmu Václav Marhoul, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dítě vběhlo pod auto, poté následovala rvačka dospělých

K těžké dopravní nehodě došlo v sobotu kolem 18. hodiny v části obce Filipov na Čáslavsku. Čtyřleté dítě tam vběhlo pod kola projíždějícího osobního auta. Vrtulník letecké záchranné služby ho s vážným zraněním přepravil do pražské nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení