Když se do protikorupční aktivity v Česku zapojí i americký diplomat, jde zřejmě do tuhého. Ve středu k tomu došlo, když velvyslanec Norman Eisen podpořil aktivitu nově ustaveného Nadačního fondu proti korupci. Podle něj žít, pracovat a podnikat v čestném, nekorupčním systému patří k „základním lidským právům“. Sympatický a charismatický ambasador pak pronesl větu se zřetelným poselstvím: „Jsem rád, že jsem v Praze v době, kdy zdejší občanská společnost začíná proti korupci vystupovat.“ Měl tím na mysli známé osobnosti, kteří se rozhodli razantně do této diskuse vstoupit.

Nejhorší forma krádeže

„Ty nejlepší, ale zároveň třeba nejlacinější zahraniční firmy se ani do veřejných soutěží nehlásí, protože se chtějí vyhnout úplatkářským nabídkám. Korupce je repelent proti zdravému konkurenčnímu prostředí,“ sdělil například Tomáš Sedláček, ekonom a člen vládního NERV. S myšlenkou nadačního fondu přišel úspěšný podnikatel Karel Janeček. Tento držitel doktorátu z matematiky na americké univerzitě soudí, že „korupce je nejhorší forma krádeže a příživnictví“. Poslední kapkou v jeho rozhodnutí „něco s tím dělat“ byla dohoda ODS a ČSSD o velké koalici na pražském magistrátu. Janeček také zmínil zajímavý fakt, a to, že listinné akcie na doručitele mají na světě jen tři státy: Česko, Marshallovy ostrovy a Nauruská republika. „Tato listinná podoba slouží jen k úplatkům. Místo kufříku s miliony prostě předáte jeden papír v hodnotě padesáti milionů,“ popsal Janeček možnou praxi.

Hrdinové roku: Michálek a Závodský

Tak daleko sice kauza Drobil nedošla, ale zato odvaha exšéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka stála ministra životního prostředí Pavla Drobila z ODS vládní křeslo. Michálek se stal držitelem Ceny odvahy, kterou nadace předala ve středu poprvé. Získal šek na půl milionu korun. Ty se mu jistě budou hodit. „Myslím, že současní vedení ministerstva se nijak nesnaží věcmi pohnout dopředu, žádné výběrové řízení není vypsané, pracuji jako finanční poradce za třetinový plat,“ řekl Michálek Deníku. Právník Ondřej Závodský, který poukázal na čachry lidí v Zařízení služeb ministerstva vnitra, je na tom ještě hůř. Ministr John ho sice po odhalení zmíněných praktik vrátil zpátky do funkce, ale lidí, kteří za podivnými zakázkami stáli, se nezbavil. „Nelze si představit, co člověk po oznámení korupce prožívá, kolik pohrdání a odporu musí překousnout. Není možné to vydržet delší dobu,“ řekl Závodský.

Proitikorupční fond chce právě tohle změnit a lidem, kteří poukáží na úplatkářství ve veřejné sféře poskytnout právní i morální oporu. „Korupce je demoralizující záležitost, která lidem bere naději. Není možné lidi, kteří žijí od výplaty k výplatě, přesvědčit o užitečnosti reforem, když všude kolem sebe vidí zlodějnu, podvody a lumpárny,“ řekl pivovarník Stanislav Bernard. S tím souhlasil i místopředseda Senátu Petr Pithart, jediný polistopadový politik, díky jehož svědectví byl korupčník, konkrétně bankéř Jan Král, odsouzen.

Pískejte, ať nepřijdeme o demokracii

Válka s korupcí ale nebude snadná. Právě zveřejněné výsledky průzkumu společnosti MÉDEA RESEARCH ukázaly, že o neúčinnosti vládního boje proti korupci je přesvědčeno plných 69 procent osob. Z výzkumu mimo jiné vyplývá, že s korupcí se osobně setkalo 30 procent osob starších 18 let. Mezi místy, na kterých se lidé nejčastěji setkávají s úplatky, jednoznačně vítězí úřady. „Korupce nám žere svobodu, volíme politiky, kteří pak zobchodují naše hlasy. Čas, kdy jsme cinkali klíči už je pryč, teď musíme začít pískat, abychom o tu demokracii nepřišli,“ vyzval na závěr herec a moderátor Jan Kraus, který je členem správní rady Nadačního fondu proti korupci.

Čtěte také: Co trápí Čechy? Korupce a nezaměstnanost