VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naděje nemocným: bioléčba proti rakovině

Praha - Biologické léky míří přímo na nemocné buňky a nepoškozují ostatní tkáně. Užívají se také u těžkých zánětů střev, lupénky či revmatu.

8.11.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Léčba, která zasahuje nemoc na úrovni molekul a pacienti většinou nemusí dlouho zůstávat v nemocnici. Řeč je o biologické léčbě. Ta je zhruba v posledních sedmi letech novým trendem v medicíně. Uplatňuje se už u celé řady chorob, ať jde o onkologická onemocnění, revmatické choroby nebo zánětlivá onemocnění střev jako je Crohnova choroba. Lékaři ale upozorňují: biologická léčba se dá užít jen v určitých případech a nelze ji použít u všech pacientů.

Uplatnění nachází biologické léky také u léčby lupénky, kterou jen v Česku trpí asi 480 tisíc lidí, tedy asi 4,5 procenta populace. „Biologika zasahují cíleně na molekulární úrovni do pochodů vzniku lupénky. Dosavadní zkušenosti svědčí pro to, že mají méně nežádoucích účinků než současné celkové léky,“ říká lékař Petr Arenberger z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Biologické léky se podávají nemocným prostřednictvím injekce a lékaři brzy naučí pacienta, aby si je podával sám.

Šance zatím jen pro některé

Možnosti bioléčby už v Česku využilo asi tisíc onkologických pacientů. Léčba se užívá u řady zhoubných nádorů jako je karcinom tlustého střeva, konečníku, karcinomu plic či ledvin. „Biologická léčba se poprvé začala používat u karcinomu prsu,“ říká onkoložka z Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze Petra Tesařová. Právě rakovina prsu je v Česku nejčastějším nádorovým onemocněním u žen.

Léky, jež jsou produktem biologického inženýrství, se u léčby onkologických nádorů podávají pomocí tzv. portu, tedy jakési „komůrky“ s lékem zašité pod kůží. Pacient se díky tomu může pohybovat, sportovat či se koupat. Navíc biologika nedoprovází tolik nepříjemných vedlejších účinků, které znají pacienti, kteří prošli klasickou chemoterapií – vypadávání vlasů, nevolnosti. Pacienti mají u chemoterapie také zažívací potíže, jsou náchylní k infekci, cítí často slabost a únavu. Po skončení léčby však tyto příznaky mizí. Vedlejší účinky se nevyhýbají ani biologické léčbě, kterou v některých případech doprovází například vysoký krevní tlak.

Pacienti i lékaři se nyní mohou informovat o problematice biologické léčby nádorových onemocnění v nově vzniklém poradenském centru při Všeobecné fakultní nemocnici. „Pro komplikované a nejednoznačné případy je možno využít konzultací odborníků ze zahraničí,“ uvádí Tesařová. Jak ale onkologové upozorňují, biologika lze užít jen u určitého procenta pacientů a zatím není šancí pro všechny nemocné. Přitom i zde platí, že je dobré, když se nemoc odhalí a podchytí hned v raných fázích.

Náklady hradí pojišťovny

Ač je bioléčba velmi nákladná a měsíční výdaje na léky jdou do mnoha desítek tisíc, pacienti neplatí nic a náklady hradí zdravotní pojišťovna. Dosud vysoká cena podle lékařů souvisí s tím, že výzkum a vývoj bioléčiv se stále vyvíjí a je dlouhodobý.

Například léčba jednoho pacienta se zánětem střev vyjde ročně téměř na půl milionu. I u těchto chorob se biologika podávají v infuzích nebo injekčně.

Navíc účinkují již během několika dnů a pacienti se díky nim vyhnou tak nepříjemným věcem, jako je třeba vývod tlustého střeva.

Jak biologika působí
Pro pacienty s nádory je nová metoda komfortnější
Bioléčba je účinnější, chemoterapii ale zatím nenahrazuje, řekl v rozhovoru s Deníkem profesor Luboš Petrželka, přednosta Onkologické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze

Biologická léčba je novinkou v boji proti mnohým onemocněním. Můžete přiblížit, v čem spočívá?

V pozadí této léčby je fakt, že se podařilo zmapovat lidský genom. Víme, kudy vedou cesty zhoubného signálu, který probíhá v nádorové buňce, a který vede k jejímu bujení. Díky tomu jsme schopni do konkrétních struktur buňky zasáhnout a tím zabránit přenosu daného signálu. Ale ani teď tomu neumíme zabránit stoprocentně, ale ten trend tu již je.

Jak tedy bioléčba na nádorové buňky působí? Likviduje je?
Spíše zabrzdí dráhy zmíněného přenosu. Buňka poté buď sama zanikne, nebo se zastaví její dělení. U pokročilejších nemocí jsme ale schopni celý proces spíše zabrzdit a u dlouhodobé léčby nádor kontrolovat. Plné vyléčení bude možné jen u časných stadií choroby. U pokročilých stadií je zhoubných drah tolik, že to úplně vyléčit schopni nejsme.

Čím je pro pacienty bioléčba přínosná ve srovnání s klasickou chemoterapií?

U bioléčby se nesetkáváme s tím, co je u konvenční chemoterapie běžné: úbytek bílých krvinek, zvýšení rizika infekcí, nesetkáváme se s pocity nevolnosti a pocity na zvracení, vypadávání vlasů a podobně. U bioléčby se ale také mohou objevit jiné vedlejší účinky jako zvýšení krevního tlaku. Chemoterapie má nicméně stále pořád svoji roli. Velmi často se s biologickou léčbou kombinuje.

Může rozvoj bioléčby časem chemoterapii úplně odzvonit?

Neodzvoní jí úplně, ale s postupem zavádění nových léků se nebude užívat tak často. Některé typy nádorů – jako jsou nádory varlat – se dají chemoterapií úspěšně léčit a vyléčit. V současnosti ale biologická léčba určitě chemoterapii nenahrazuje.

V jakých případech onkologických onemocnění se dnes tedy biologická léčba užívá?

Kromě poruch krvetvorby máme možnost léčbu použít u nádorů, které se vyskytují nejvíce. To je pro pacienty potěšitelné. To znamená užití u karcinomu prsu. Má to však omezení, nádor musí splňovat určité molekulární předpoklady. Dále se léčba užívá u nádoru tlustého střeva a konečníku. Zase má ovšem význam jen u určitého procenta těchto nádorů. Docela nadějně se léčba vyvíjí u nádorů plic a dále jde o nádory ledvin. Tam je navíc účinnost chemoterapie prakticky nulová.

Jak se biologické léky aplikují?
To záleží na daném léku a těch je celá řada. Ty, které působí přímo na buněčnou strukturu, je nutno aplikovat nitrožilně. Ale aplikace může být třeba jednou za tři týdny. Pro nemocné je to přijatelné, protože mohou léčbu absolvovat ambulantně, nemusí tedy ležet v nemocnici. Jiné léky je možné i podávat ústy, například u nádorů ledvin. Ale nelze říci, že by budoucnost byla v léčbě podávané pouze ústy.

A co doba léčby?
U zajišťovací léčby karcinomu prsu trvá optimální léčba jeden rok. U chemoterapie to je šest měsíců. U onemocnění, kde jsou postižené i vzdálené orgány jako játra či kosti, se léčba provádí dlouhodobě. Tato dlouhodobá léčba může mít různé přestávky. Většinou se podstupuje až do doby, než onemocnění přestane být na léčbu citlivé.

Důležité jsou dnes i náklady na léčbu. Podílí se na nich i pacient?
Zatím je to hrazeno ze zdravotního pojištění, protože jde o léčbu velice nákladnou. Zde je otázka, kolik by měl pacient sám nést, protože ceny u biologické léčby se pohybují od 40 do 80 tisíc měsíčně. Je to dáno i tím, že vývoj léků je dlouhodobý a velmi náročný.

Lze u biologické léčby vypozorovat vyšší úspěšnost než u konvenčních metod?
Určitě. Vyšší účinnost je daná tím, že se léčba užívá na jasně definovaný nádor. Například kombinace chemoterapie s bioléčbou u karcinomu prsu vykazuje o 30 procent vyšší účinnost oproti samotné chemoterapii. Samostatná bioléčba se užívá u karcinomu ledviny a může nemoc na určitou dobu zastavit. Stejně je to u nádorů tlustého střeva. U nádorů plic je třeba účinnost bioléčby srovnatelná s chemoterapií, ale má lepší profil nežádoucích účinků.

Kolik pacientů s onkologickými nemocemi už nové léčby využilo?
Máme přesné registry lidí, kteří touto léčbou byli či jsou léčeni. Jde o stovky lidí, více než jeden tisíc.

Autor: Štěpán Plaček

8.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš
9 30

Volební průzkum: ANO drtí rivaly, levicové strany dál ztrácejí

Vizualizace připravované lázeňské zóny v Pasohlávkách na Brněnsku.
7

Lázně u Pasohlávek? Hrozí úplný krach projektu

Premiér Sobotka vyzval prezidenta Macrona: Zvyšujte platy v České republice

V Bruselu se dnes dopoledne odehrála důležitá schůzka mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a státy Visegrádské skupiny. Setkání navrhl už před dvoudenním summitem EU v Bruselu Emmanuel Macron a jak předpokládal, hlavním tématem měla být politika přerozdělování uprchlíků a odpor střední Evropy k povinným kvótám. Toto téma však nakonec zcela zapadlo. Maďarsko, Polsko, Slovensko a v neposlední řadě i Česko vyložily na stůl zcela jiné karty.

Jak brexit proměnil Británii? Katastrofické scénáře ekonomů se nenaplnily

Právě před rokem Britové odhlasovali, že jejich země jako první v historii opustí Evropskou unii. Tamní média proto bilancují, jak se za poslední rok proměnila nálada ve společnosti, ekonomika a vyhlídky do budoucna.

Třímetrový byt za 50 tisíc eur. Ceny pařížských nemovitostí letí raketově vzhůru

Honba Britů za životem v Evropské unii, která jim za dva roky zavře dveře, se neprojevuje jenom v mnohonásobném zvýšení žádostí o občanství v některé z unijních zemí. Britové začínají nakupovat nemovitosti a bohaté země EU z toho začínají profitovat. Francie v první řadě.

DOTYK.CZ

Babiš chce v Praze Muchovo muzeum. Není to priorita, oponuje Krnáčová

Jeden z úvodních projevů pátečního dne mezinárodní konference o urbanistice reSite přednesl Andrej Babiš. Oznámil v něm, že chce v Praze Muchovo muzeum, které by se stalo stánkem pro Slovanskou epopej. Primátorka Andrea Krnáčová mu vzápětí oponovala, že Praha musí řešit jiné věci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies