Z dosud neznámých důvodů se po měsíci opětovně dostaly přítokem z potoka z Přelíce do zmíněného Mlýnského rybníka ve Slaném­Kvíci cizorodé látky, které znovu zahubily metráky ryb.

Oči pro pláč

Soukromý sportovní rybník, jenž je ve správě smečenských rybářů, vypadá nyní spíše jako mrtvé jezero, na jehož hladině plavou, kromě leklých ryb, hlavně mastné skvrny. To, co jedovaté produkty zahubily, už nelze napravit. Smečenští rybáři se včera snažili zachránit alespoň ryby, které přežily. „Za normálních podmínek by kapři uplavali už když jde člověk po hrázi. Jak jsou přiotrávení, jsou tak krotcí, že je můžete chytit do ruky,“ uvedl jednatel místní organizace Českého rybářského svazu ve Smečně Zdeněk Stuchl.

„Ty, které zachráníme, dáváme takzvaně do karantény, aby se ozdravili. Je to obrovská škoda. Kdo se zabývá rybařením, dá mi jistě zapravdu, že je hrozné dívat se na ten zmar. Minule tu zahynuli raci, škeble i žáby, “ dodal Stuchl. Je navíc přesvědčen o tom, že pokud by úřady více zapracovaly, viníka by nebylo těžké odhalit.

„Stalo se to jako nedávno, zase v neděli. Ani jsme se na slánské pracovníky ze životního prostředí nedovolali. Jediní, kdo nám pomohli, byli hasiči, kteří nasadili norné hady a sorbenty. Policisté místo prověřovali, tak jsem zvědavý, jestli se tentokrát viník najde, když se to v předchozích třech případech nepodařilo,“ řekl jednatel.

Viníka neznají

Podle vyjádření rybářů může mít ekologickou havárii na svědomí někdo z podnikatelů či obyvatel, kteří bydlí proti proudu potoka směrem z¨ Kvíce na Přelíc. Prý nejen kvůli přítomnosti ropných látek, ale i nedávnému výskytu amoniaku v důsledku hnilobných procesů biologických produktů.

„Jsem přesvědčen o tom, že vinu mohou mít nejen podnikatelé, ale i obyvatelé této místní části. Neexistuje zde splašková kanalizace, takže do té dešťové může pustit kdokoli cokoli. Jen se divím tomu, že si úředníci nenazují gumovky, nejdou proti proudu vody, aby zjistili odkud to přiteklo,“ rozzlobil se nad stavem věci rybář Zdeněk Stuchl.

Pravda je skrytá

Přestože je stejně jako jeho kolegové přesvědčen o tom, že úředníci svoji povinnost zanedbali, nemusí mít docela pravdu.
Pracovníci odboru životního prostředí se hájí tím, že dokud nebudou místní části Slaný-Kvíc a obec Přelíc připojeny na splaškovou kanalizaci, problémy neustanou.

Úředníci se brání

„Nedržíme víkendové pohotovosti, přesto jsme svoji povinnost splnili. Na místě jsme byli s vedoucí Zemědělské vodohospodářské správy Kladno Irenou Lepeškovou v pondělí dopoledne a situaci opět prověřili. Případ šetří i policie. Viníka nebude snadné najít,“ sdělila vedoucí odboru životního prostředí MěÚ ve Slaném Helena Mohylová. Podél potoka je řada domů, z nichž mohla být voda kontaminována. Dešťová kanalizace musí v místě pobrat všechno.

„Do svědomí by si měli sáhnout všichni. Jímky si lidé nechávají vyvážet jednou za čas, žijí moderním způsobem života. Používají pračky, myčky, takže se není čemu divit. Najít viníka není snadné,“ doplnila Mohylová.

Policie pátrá

Policie, která případ od první chvíle řeší, se vyjádřila následovně: „Ekologickou havárii šetříme jako přestupek na úseku vodního hospodářství, kdy neznámý pachatel znečistil vodu naftou v Mlýnském rybníce. Na základě toho uhynuly ryby dosud nezjištěného množství,“ uvedla mluvčí kladenských policistů Michaela Nováková.

7. srpen 2009 - Močůvka z pole udusila ryby v Tichavském rybníce
Neštěstí potkalo frenštátské rybáře, kterým močůvka zahubila v Tichavském rybníku téměř všechny ryby. Škody se vyšplhají do milionů, obnova jindy malebného areálu potrvá roky.

31. červenec 2009 - Kvůli otravě potoka jsou v ohrožení pstruzi a raci
Vitický potok na Karlovarsku se ve čtvrtek odpoledne změnil v potok smrti. Příčinou byla otrava tohoto potoka v oblasti od obce Nivy přes Dalovice k soutoku s řekou Ohře v Karlových Varech.

27. květen 2009 - Senážní tekutina otrávila potok, zemřely stovky ryb
Zvracení. Jediný možný stav, který vás napadl při procházce kolem Kozského potoka v Sezimově Ústí. Ve vedrech minulých dní se v něm rozkládaly stovky ryb, na nichž hodovala stejná porce much. Senážní tekutiny ze zemědělské firmy v Nové Vsi u Chýnova unikly do Turoveckého a Kozského potoka. Přivolaní hasiči sice zamezili dalšímu prosakování tekutin těsněním kanalizačního vedení, ale podle terénního průzkumu Deníku do středečního dopoledne uhynulé ryby mizí jen velmi pomalu.