Ze vzdáleného vesmíru astronomové doporučují hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. Zimní slunovrat nastává 22. prosince krátce po půlnoci. O situaci na noční prosincové obloze informují astronomické servery www.observatory.cz a www.aldebaran.cz.

Přesná data

Měsíční úplněk nastává 21. prosince, kdy bude možné pozorovat počátek částečného zatmění Měsíce mezi 7:33 a 7:58, kdy Měsíc zapadá. Nejvhodnější pozorovací podmínky pro hory a krátery na Měsíci nastávají kolem 13. prosince, kdy je v první čtvrti. V tuto dobu jeho povrchové útvary vrhají zřetelné stíny, a tak vyniká jejich plastičnost.

Maximum meteorického roje Geminidy nastává v poledne 14. prosince. Měsíc bude zapadat krátce po půlnoci. Roj je aktivní zhruba od 4. do 17. prosince.
Vládnout prosincové noční nebeské klenbě bude největší planeta sluneční soustavy Jupiter. Kulminuje za večerního soumraku. Naopak ranní obloze bude vévodit nejjasnější planeta Venuše. Spolu s ní bude na ranní obloze Saturn, který vrcholí za ranního soumraku.

Také Slunce

Vzdálený vesmír nabízí například galaxii M 31 v souhvězdí Andromedy, která je od Země vzdálená přes dva miliony světelných let. Z dvojhvězd astronomové upozorňují na Castora ze souhvězdí Blíženců. Kulovou hvězdokupu M 15 je možné vyhledat v souhvězdí Pegasa a na otevřené hvězdokupy se podívat do souhvězdí Býka a Persea. Krásný pohled malým dalekohledem je zejména na hvězdokupu M 45 Plejády (Kuřátka) v Býku, která je dobře viditelná i pouhým okem.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat výbuchy plynů ve sluneční atmosféře. Slunce vstupuje 22. prosince v 0:38 středoevropského času do znamení Kozoroha. Nastává zimní slunovrat. Začíná astronomická zima a nejdelší noci v roce.