71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj
regionální Deník

Umírníme své výroky, slíbili Nečas a Schwarzenberg

Zleva ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a premiér Petr Nečas na jednání sněmovny.

Zleva ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a premiér Petr Nečas na jednání sněmovny. Autor: ČTK

7.2.2012 19:40

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se dnes v podvečer dohodli, že budou zdrženlivější ve výrocích ohledně sporu o podpis smlouvy o fiskální unii. Novinářům to nezávisle na sobě potvrdili oba politici.

Předsedové dvou větších stran vládní koalice hodlají dál jednat o tom, jaké stanovisko vláda nakonec ke smlouvě zaujme.
"Sešli jsme se s panem ministrem, vyhodnotili jsme situaci především s tím, že je naším cílem nalézt koaliční shodu nad řešením tohoto problému. A cesta ke koaliční shodě vede pouze prostřednictvím jednání a jsem rád, že na tom jsme se shodli," řekl novinářům premiér Petr Nečas. Součástí dohody je podle něj i to, že si strany nebudou vyřizovat vzkazy přes média. "To se ještě dohodne," odpověděl Schwarzenberg na otázku, kdy se další schůzka k tématu uskuteční. "Jednání budou pokračovat," potvrdil Nečas.

Plnil mandát

Premiér a ministr zahraničí si minulý týden vyměnili ostrá slova poté, co se Nečas v Bruselu odmítl jménem ČR připojit ke smlouvě, kterou jinak nyní podporují všechny země EU s výjimkou Česka a Velké Británie. Premiér tvrdí, že jen plnil mandát, který mu dala vláda, Schwarzenberg jej ale tvrdě zkritizoval a prohlásil dokonce, že Nečasův postoj škodí českým národním zájmům. Předseda vlády kontroval prohlášením, že Schwarzenberg špatně a málo pracuje a tráví příliš mnoho času v zahraničí.

Za jejich emotivní roztržkou je ale hlubší rozpor ODS a TOP 09 v pohledu na celou smlouvu a také na způsob její ratifikace v České republice. Právě tyto rozpory by měla vyřešit další jednání.

Netřeba podepisovat

Podle ODS smlouva fakticky mění primární právo EU, předává některé české pravomoci do Bruselu, a proto by o jejím přijetí měli občané rozhodovat v referendu. Podobný názor má i nejmenší vládní strana Věci veřejné. ODS a Nečas navíc míní, že smlouva zavazující k rozpočtové odpovědnosti země platící eurem se nyní Česka přímo netýká, a tak není v tuto chvíli potřeba ji podepisovat.

Schwarzenberg a jeho TOP 09 naopak míní, že ČR by se ke smlouvě měla v březnu připojit společně s ostatními členy EU, s výjimkou Velké Británie. České odmítání jinak evropsky dohodnutého dokumentu podle názoru šéfa diplomacie činí českou pozici v unii nesrozumitelnou a může ji vyřadit mimo hlavní evropský proud.

Autor: ČTK

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Re: Dohoda, ale ne trojdohoda!
Blažej Damborský 8.2.2012 08:56 83.208.58.*
Díval jsem se na článek:Most Václava Havla? Ne, říkají Pražané. NENÍ K TOMU "DEMOKRATICKY" PŘIPUŠTĚNA DISKUSE. Tak si redakce představuje svobodu slova? Možná by se dozvěděli pravdu co si lidé myslí a to se nehodí!
Dohoda, ale ne trojdohoda!
Vločka S. 8.2.2012 00:17 212.79.105.*
Pan Nečas je velmi statečný! Dovolil se však dohodnout se s knížetem, že se nebudou dohadovat, a to se zase nebude líbit Klaus-Putinovičovi! Ten knížete nemiluje, i když to již za 393!
V diskusi je celkem 14 příspěvků, poslední byl vložen 8. 2. 2012, 08:56 vstup do diskuse

CELEBRITY

Otec tenistky Strýcové šokoval: Drogy kupoval za její peníze!

Otec tenistky Strýcové šokoval: Drogy kupoval za její peníze!

Tohle je silná káva. Jindřich Strýc (57), otec české tenisové reprezentantky Barbory Záhlavové- Strýcové… celý článek ›

Komentář Františky: Petro, příště radši bez!

Komentář Františky: Petro, příště radši bez!

Petra Paroubková (38) se vydala na choulostivou půdu prodejného sexu! Samozřejmě jen jako vydavatelka,… celý článek ›

Slastné loučení. Guardiola získal s Barcelonou španělský pohár

Slastné loučení. Guardiola získal s Barcelonou španělský pohár

FOTO | Trenér Pep Guardiola se rozloučil s Barcelonou ziskem čtrnácté trofeje během svého čtyřletého… celý článek ›

Výměna manželek: Podváděný David nebyl svatý, nevěrný byl i on!

Výměna manželek: Podváděný David nebyl svatý, nevěrný byl i on!

Oko za oko, zub za zub. Tak by se dala charakterizovat situace u partnerů z Frýdku-Místku z páteční… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005 - 2012, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz