Na sociální demokracii podle něj nyní bude záležet, zda vypukne válka ústavních institucí, nebo svou pozici v Senátu využije pozitivně. Premiér a předseda ODS tak reagoval na výsledky senátních voleb, v nichž opozice získala většinu v horní komoře. Zisk občanských demokratů, kteří uspěli v osmi volebních obvodech, podle Nečase odpovídá realistickým očekáváním.

"Je třeba otevřeně říci, že se prodlouží a zkomplikuje legislativní proces, to je prostě realita. Na druhou stranu my jsme vždycky říkali, že s nejsilnější demokratickou opoziční stranou jsme o klíčových reformách připraveni vyjednávat," řekl Nečas. Nepřekvapilo by ho prý, kdyby ČSSD žádala po volbách post předsedy Senátu.

Podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska může Senát zdržet schvalování reformních zákonů o zhruba pět týdnů. Vláda by je pak musela tedy předkládat parlamentu s tímto předstihem, míní.

Atmosféra v parlamentu podle Nečase nyní bude záležet na ČSSD. "Zda to skutečně povede k tomu, že tady bude válka ústavních institucí, to znamená střet mezi vládou a Poslaneckou sněmovnou na jedné straně a Senátem na druhé straně, že se prohloubí polarizace politická, ale i společenská, nebo zda budou s touto svou silnou pozicí zacházet ku prospěchu této země," řekl Nečas. Premiér před druhým kolem senátních voleb varoval před "oranžovým Senátem", s tím, že by mohl ohrožovat vládní reformy a ekonomický vývoj v ČR.

Výsledek ODS v senátních volbách podle Nečase odpovídá představám, které strana měla. ODS potvrdila pozici jedné ze dvou nejsilnějších stran, uvedl. Nynějšího šéfa Senátu Přemysla Sobotku, který obhájil svůj mandát na Liberecku, si Nečas dovede představit jako kandidáta na prezidenta, počítá ale spíše s přímou volbou prezidenta v roce 2013. Vedení ODS se podle něj nyní prezidentskými kandidáty nezabývá.

Analytici: Výsledek voleb je komplikací pro reformní úsilí vlády

Praha Výsledek voleb, ve kterých ČSSD získala většinu v Senátu, znamená komplikaci pro reformní úsilí vlády. Legislativní proces se tím může zbrzdit. Shodli se na tom dnes analytici oslovení ČTK. Finanční trhy na výsledky voleb reagovat nebudou, míní ekonomové.
Letošní senátní volby vyhrála ČSSD, která získala 12 senátorů a ovládla tak v horní komoře nadpoloviční většinu. ODS obhájila osm z 18 mandátů, TOP 09 mandáty dva. Věci veřejné propadly, nezískaly ani jednoho senátora. Uspěli dva lidovci, dva kandidáti Severočechů.cz a jedna nestranička.
"Legislativní proces tak bude zdlouhavější. To není dobře, protože řada reforem je neodkladných," řekl ČTK k výsledkům voleb analytik Patria Finance David Marek. Bezprostředně tento výsledek ekonomiku neohrožuje, ale může být zmíněn ve zprávách ratingových agentur. Může také zhoršit postavení země v očích investorů, dodal Marek.
Protlačení reforem přes odpor Senátu může mít vliv na směr změn v Zákoníku práce, penzijní reformě či financování zdravotnictví, upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Otázkou podle něj je to, jak vládní koalice vyhodnotí tento vzkaz od voličů. Připomněl, že Senát státní rozpočet neschvaluje, ale výsledek voleb může znamenat odložení schválení zákonů s ním souvisejících až na leden.
Premiér Petr Nečas tento týden upozornil, že rozpočtové provizorium České republice na počátku příštího roku nehrozí ani v případě, že levice ovládne horní parlamentní komoru. Pokud by se některý z reformních zákonů v Senátu zadrhl, podle Nečase pak "prostě vstoupí v platnost dnem své účinnosti. Možná po pár dnech, maximálně po pár týdnech roku 2011". Nesouhlas Senátu se zákony by musela přehlasovat Poslanecká sněmovna. "Bylo by to nepříjemné, bylo by to nesystémové, nikoliv však katastrofické," dodal předseda vlády.
Ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová již dříve uvedla, že výsledek voleb do Senátu může koalici zkomplikovat život. Nelze prý ale čekat, že by to zásadně změnilo reformní orientaci vlády. Výsledky voleb proto asi neovlivní ani chování investorů a kurz koruny.
Obecně analytici říkají, že výsledky voleb do třetiny Senátu i komunálních voleb na současném kurzu státu směrem k úsporám příliš nezmění. Ztráta většiny vládní koalice v Senátu jí zkomplikuje život, reformy by to ale v zásadě ovlivnit nemělo.